ZPiSdN w Zawierciu


Idź do treści

Menu główne:


Warsztaty Szkolne

Kształcenie

Warsztaty szkolne są integralną częścią szkół funkcjonujących w Zakładzie. Poprzez kształcenie zawodowe przygotowujemy wychowanki do życia zgodnego z normami społecznymi, nauczamy samodzielności oraz przygotowujemy do pracy w określonym zawodzie. Uczennice szkoły podstawowej, gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej przyuczają się do zawodu: krawiec, kucharz.
Planowane jest rozszerzenie kształcenia w zawodzie fryzjer. Corocznie na koniec roku szkolnego uczennice klas III gimnazjum i II ZSZ przystępują do egzaminu przed Komisją Izby Rzemieślniczej i uzyskują dyplom czeladnika w zawodzie. W roku szkolnym bieżącym uczennice będą zdawały egzamin zawodowy przed OKE w Jaworznie. W ramach wycieczek szkoleniowych nasze wychowanki odwiedzają zakłady produkcyjne na terenie miasta i regionu. Często te kontakty są kontynuowane w formie współpracy. Wykonujemy zamówienia produkcyjne z zakresu krawiectwa, głównie szyjąc koszule, piżamy, bieliznę pościelową, ubrania robocze dla innych zakładów poprawczych i placówek resocjalizacyjnych, ale także na potrzeby naszej placówki. W warsztatach szkolnych zajęcia prowadzą nauczyciele praktycznej nauki zawodu odpowiednio wykwalifikowanych, którzy realizują obowiązujące programy nauczania, przygotowując wychowankę do przyszłej pracy jak również uczą wychowanki współdziałania w grupie kształtowania wytrwałości i odpowiedzialności. Trwają przygotowania i projekty organizowania nauki zawodu w formie kursowej w celu podołania współczesnemu rynkowi pracy oraz bardziej skomplikowanym technologią. Głównym zadaniem funkcjonowania kształcenia zawodowego naszych wychowanek jest umożliwienie im zdobycia wykształcenia i pozycji zawodowej w ich przyszłym życiu w społeczeństwie.


***W WARSZTATACH PACHNIE ŚWIĘTAMIPrzedświąteczny czas to jest dla nas okres na działania charytatywne. W pracowni gastronomii i cukiernictwa zostało upieczone ponad 1500 ciastek. Kolorowe pierniczki, ciasteczka, choinki zostały przeznaczone na kiermasze i spotkania integracyjne. Jak co roku zostało przygotowane przedstawienie kukiełkowe dla SP. 5 i przedszkoli w Zawierciu. Wychowanki wykonały wiele prac z zakresu krawiectwa na kiermasz aby pozyskać fundusze na potrzeby wolantariatu na odległość.


Atmosferę świąteczną podkreśla bożonarodzeniowa szopka na korytarzu warsztatowym..
Więcej zdjęć w galerii.

Bożena Sikorska17.02.2015r.

Teatrzyk lalkowy w Szkole Podstawowej nr 5Okres ferii zimowych to dla wielu dzieci czas pobytu w świetlicy szkolnej. Dla uatrakcyjnienia tego czasu wychowanki naszej placówki odpowiedziały na zaproszenie p. Agaty Mazurkiewicz opiekuna świetlicy Szkoły Podstawowej nr 5 w Zawierciu i dwukrotnie wystąpiły w szkole z prezentacją teatrzyku lalkowego. Pierwsze przedstawienie ,,Jasełka" wzbudziło wśród młodych widzów ogromne zainteresowanie, że stało się motywacją do przygotowania i wystawienia kolejnego zatytułowanego ,,Księga dżungli". Po przedstawieniach dzieci uczestniczyły we wspólnej zabawie, odgadywały postacie występujących bohaterów i z widza wcielały się w ich role. Spotkania sprawiły wielką przyjemność zarówno dzieciom jak i naszym wychowankom.


I. Skrzypiciel, B. Siewniak-Hamerlik


14.02.2015r

Konkurs Walentynkowy "na słodko"
Jak co roku z okazji walentynek odbył się konkurs na najpiękniejszy tort. Brały w nim udział uczennice kl. II ZSZ cukiernik. Dziewczęta wykazały się dużą pomysłowością i sporymi umiejętnościami w dekorowaniu wyrobów przy użyciu masy cukierniczej.
Gratulujemy !!!

J. Tworek14.01.2015r

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy i Umiejętności
z Zakresu Projektowania i Wytwarzania Odzieży
Uczennice II kl. Zasadniczej Szkoły Zawodowej wzięły udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności z Zakresu Projektowania i Wytwarzania Odzieży. W eliminacjach szkolnych, które odbyły się 12.01.2015r. brały udział trzy uczennice, natomiast do II stopnia Olimpiady zakwalifikowała się uczennica Paulina O. Wśród 110 uczniów ZSZ i TZ z wielu miast południowej Polski pisała testy II etapu w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Brakło jej kilku zaledwie punktów do ostatniego III etapu, jednak wykazała się wiedzą, dojrzałością i kulturą osobistą. To kolejny przykład na to, że nasze uczennice chętnie biorą udział w konkursach w środowisku otwartym, wykazują się wiedzą i umiejętnościami, ale przede wszystkim nie mają kompleksów.

Bożena Sikorska30.06.2014r.


SZYJEMY DLA INNYCH

W warsztatach szkolnych w pracowniach krawieckich uczennice pod okiem nauczycielek zawodu projektują i szyją wiele ciekawych strojów. Dla potrzeb koła teatralnego szyją systematycznie okazjonalne szaty, ale również wiele tematycznych strojów karnawałowych dla siebie, dla znajomych. Szczególnie ciekawą kolekcją był zestaw strojów do przedstawienia "Drogi Krzyżowej" oraz "Pana Tadeusza" dla Schroniska dla Nieletnich w Gackach.

15.03.2014r.

"Smak czerni i bieli"


Zespół Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu ogłosił konkurs, który miał na celu wspieranie i promowanie młodych talentów. Konkurs skierowany był do uczniów Szkół Odzieżowych, którzy posiadają niekonwencjonalne podejście do mody. Zadaniem młodych pasjonatów ubioru było zaprojektowanie kolekcji z propozycją nowych rozwiązań w modzie. Projekty nadesłało 36 uczniów z całej Polski, a do finału zakwalifikowało się 10 najlepszych kolekcji. Wśród wyróżnionych prac znalazła się kolekcja naszej wychowanki Karoliny Zagaji. Pod kierunkiem nauczyciela zawodu Danuty Chłądzyńskiej wychowanki szyły odzież do kolekcji "Smak czerni i bieli".


Dnia 12.03.2014r. o godz. 12:00 w Zespole Szkół Skórzano-Odzieżowych w Radomiu odbył się I Ogólnopolski Konkurs "Kreacje-prowokacje". Modelki Aleksandra Janc, Karolina Soluch, Paulina Rychel oraz Paulina Okoń prezentowały stroje na profesjonalnym wybiegu mody. Kryteriami oceniania była głównie oryginalność kompozycji oraz funkcjonalność zaprojektowanej odzieży. Kolekcja Karoliny Zagaji zwróciła znaczną uwagę Jury oraz uczestników pokazu. Dziewczyny otrzymały wiele gratulacji i pochwał oraz uznanie za prezentowaną kolekcję odzieży.
Uczennice kształcące się w zawodzie krawiec przez możliwość udziału w takim konkursie zdobyły nowe doświadczenia oraz inspiracje do dalszej pracy.


Więcej informacji oraz zdjęć na temat konkursu np.
http://www.cozadzien.pl/galerie/szkolna-galeria/gal,2820.html

D.Chądzyńska, B.Sikorska


04.12.2011r.

W roku szk. 2011/2012 kilka naszych wychowanek podpisało umowy współpracy z "Fundacją po DRUGIE" z siedzibą w Warszawie na wykonanie maskotek fundacyjnych (aniołki z jednym skrzydełkiem). Zarówno dziewczęta, jak i nauczycielki bardzo zaangażowały się w tą akcję. Wychowanki wykazały się dużą pomysłowością i zmysłem projektowania, wykorzystując resztki tkanin, firan i dodatków pasmanteryjnych w projektowaniu sukienek dla aniołków. Wspomnę, iż fundacja ,,PO DRUGIE" pomaga dziewczynom i chłopakom opuszczającym placówki resocjalizacyjne budować nowe, lepsze życie.Marzena Tecław
03.01.2010r.

Prezent z okazji Św. Mikołaja


Z okazji mikołajek ogłosiłyśmy konkurs ,, Prezent z okazji Św. Mikołaja”.
Zainteresowanie konkursem było duże, wychowanki dowolną techniką szycia wykonywały prezenty, które po ogłoszeniu wyników mogły zabrać i przekazać swoim bliskim.
Z dużą dozą humoru i zabawy do konkursu podeszła wychowanka schroniska, która jest u nas stosunkowo krótko i nie miała wcześniej styczności z krawiectwem. Wykonała czerwone majteczki, na których wyhaftowała renifera w czapie i stroju św. Mikołaja. Praca ta zdobyła pierwsze miejsce w konkursie!
Duża pomysłowością wykazała się druga z wychowanek, szyjąc renifera, który wzbudził szczególne zainteresowanie. Prezent ten zajął drugie miejsce. Należy zwrócić uwagę na wszystkie detale, w które ubrany został renifer oraz fantazję wykonania.
Trzecie miejsce zajęła wychowanka, która wykonała dwie serwetki z motywem świątecznym. Praca ta wymagała dużej cierpliwości i wytrwałości.
Mikołajkowy klimat został podkreślony poczęstunkiem, do którego przygotowały się wychowanki z warsztatu gastronomicznego. Upiekły i pięknie udekorowały pyszne ciasteczka. Ubrane w stroje mikołajkowe przygotowały degustację dla nauczycieli i wychowanek.


Marzena Tecław


Powrót do treści | Wróć do menu głównego