ZPiSdN w Zawierciu


Idź do treści

Menu główne:


Rok 2017 3

Archiwum

17.12.2017r.

Wajda 40/90




Tuż przed świętami, a dokładnie 17 grudnia 2017r. wybrane wychowanki miały możliwość obejrzeć wystawę plenerową zorganizowaną obok budynku MOK w Zawierciu pt. Andrzej Wajda 40/90. Czyli fotosy wszystkich 40 filmów fabularnych naszego wybitnego reżysera, które zrealizował w ciągu swojego 90-letniego życia - stąd tytuł wystawy. W porządku chronologicznym przedstawione zostały wszystkie fabularne filmy Andrzeja Wajdy, które powstawały przez ponad 60 lat: od "Pokolenia" - debiutu z 1954 roku aż do "Powidoków" - najnowszego filmu o Władysławie Strzemińskim. Dziewczęta z zainteresowaniem i ciekawością obejrzały wystawę, przy okazji odnajdując i licząc filmy które do tej pory miały okazję zobaczyć.

M. Grabowska


***

13.12.2017r.


Wychowanki ZPiSdN w Zawierciu na zawodach w Centrum Olimpijskim w Warszawie

Zwycięstwo i rekord w historii zawodów w kategorii dziewcząt !




W dniu 13 grudnia odbył się VIII Finał Ośrodków Opiekuńczo - Wychowawczych w wioślarstwie halowym. Licznie zgromadzona młodzież (ponad 300 osób) uczestniczyła w pasjonującej rywalizacji w trzech wyścigach na specjalnie zsynchronizowanych ergometrach wioślarskich.
W trakcie zawodów zgromadzeni mogli wysłuchać koncertu Magdaleny Leśniak oraz obejrzeć spektakl przygotowany przez koło teatralne „Niepokorne” Zakładu Poprawczego i Schroniska dla nieletnich w Zawierciu.



Nagrody dla zwycięzców w zawodach wręczali m.in. Łukasz Plebiak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości; Dariusz Buza, dyrektor Departamentu Sportu dla Wszystkich w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Gościem specjalnym wydarzenia był Jerzy Górski, mistrz świata w triathlonie, na podstawie jego historii życia powstał film „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego. Muzeum Sportu i Turystyki było jednym ze współorganizatorów imprezy.

źródło https://www.muzeumsportu.waw.pl/wystawy/wydarzenia/624-sport-przeciw-agresji


***

10.12.2017r.

Zabawa Mikołajkowa



Zespół wokalno - muzyczny "Przyjaciele" pod kierownictwem A.Błacha, oraz Śnieżynki z grupy terapeutycznej pod opieką R. Ściślickiego, wspólnie z dziećmi z rodzin rzemieślników bawili się na zabawie mikołajkowej w budynku Cechu Rzemiosł w Zawierciu.



***

07.12.2017r.


Spotkanie z Mikołajem



Święty Mikołaj – odwiedził przedszkole nr 7 w Zawierciu w czwartek 7 grudnia. Każde dziecko z błyskiem w oku spoglądało na Mikołaja i jego świtę. Pomocnicy – wychowanki z zespołu muzyczno – wokalnego z ZPiSdN w Zawierciu przebrani za pomocników Mikołaja umilali spotkanie, wprowadzając radosną atmosferę zabawami i piosenkami.



Taneczny korowód rozpoczęła przedszkolna Zumba, która zaaktywizowała wszystkich podopiecznych, wspólnie też śpiewaliśmy piosenki o św. Mikołaju. Następnie Mikołaj odwiedził każdą grupę i wręczył prezenty. Przedszkolaki z entuzjazmem i wielkimi emocjami odbierały podarki. Dziękujemy za zaproszenie i polecamy się na przyszłość.


***

06.12.2017r.

Młodzieżowa Rada Miasta



W Urzędzie Miasta Zawiercie 6 grudnia 2017r. odbyło się pierwsze zebranie Młodzieżowej Rady Miasta, w której uczestniczyła również reprezentantka naszej placówki, wychowanka Sandra Zieleźny. Podczas zebrania obecni byli również ważni goście Pan Prezydent Witold Grim oraz kilku radnych, którzy przekazali cenne rady młodszym kolegom i koleżankom. Celem pracy nowej Młodzieżowej Rady Miasta będzie współpraca z bardziej doświadczonymi radnymi oparta na zgłaszaniu młodzieżowych inicjatyw i pomysłów, które poprawią i uatrakcyjnią funkcjonowanie młodzieży w naszym mieście.


K. Bieńkowska

***

Ministerstwo Sprawiedliwości wyróżniło zasłużonych pedagogów



Ponad 50 nauczycieli, wychowawców, psychologów, dyrektorów placówek, a także pracowników zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich otrzymało w Ministerstwie Sprawiedliwości wyróżnienia za ofiarną pracę. Podczas uroczystości wiceminister sprawiedliwości Michał Woś oraz wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć wręczyli nagrody Ministra Sprawiedliwości, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz medale za długoletnią służbę. Wyróżnienia przyznano za poświęcenie i trud wkładany w resocjalizację i wychowywanie nieletnich. Wiceminister Michał Woś podkreślił trudny charakter pracy w zakładach poprawczych i schroniskach. Podziękował pedagogom za zaangażowanie i pogratulował nagród.



Medal Komisji Edukacji Narodowej przyznawany przez Ministra Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania został nadany Marzenie Słaboń, wychowawcy w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Zawierciu.
Nagrodę Ministra Sprawiedliwości otrzymała Janina Frączek, dyrektor szkół - Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Zawierciu.

***

15.11.2017r.

Spotkanie z Wojciechem Paculą




W Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” im. Adama Mickiewicza w Zawierciu 15 listopada odbyło się spotkanie z Wojciechem Paculą - redaktorem Radia Katowice, pasjonatem historii Jury, Zagłębia i Górnego Śląska. Mieliśmy okazję wysłuchać wykładu pt. ,,KRĘTE DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI".

E. Werner - Skreczko, M. Leśniak

***

13.11.2017r.

„Bracia Lwie Serce”



Teatr ,,Neon" z Wrocławia po raz kolejny nas zachwycił. Tym razem spektaklem pt. „Bracia Lwie Serce” na podstawie książki Astrid Lindgren. Opowieść o sile braterskiej miłości, wzajemnym zaufaniu i walce dobra ze złem dostarczył nam wiele emocji. Piękna muzyka i scenografia przeniosła nas do bajkowej Nangijali...

E. Werner - Skreczko, M. Leśniak

***

12.11.2017r

Charytatywnie dla Wiktorii



W niedzielę 12 listopada wychowanki Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu uczestniczyły w wyjątkowej akcji - koncercie charytatywnym dla Wiktorii, którą po nieszczęśliwym wypadku czeka długa i kosztowna rehabilitacja. Dziewczęta malowały dzieciakom twarze, dopinały warkoczyki.



Miałyśmy też stoisko z rękodziełem wychowanek i pysznymi babeczkami w kilku smakach. Życzymy Wiktorii szybkiego powrotu do zdrowia !


***

10.11.2017r.


Zwiedzamy i pomagamy




Wychowanki pod opieką pani Katarzyny Bieńkowskiej i Justyny Wójcik-Milewskiej znów zawitały do Podlesic, gdzie w jesiennej aurze odkrywały uroki Góry Zborów i okolicznych skałek. Przy tej okazji chętnie pomogły w sprzątaniu liści przy Centrum Jurajskim.



***

11.11.2017r.

Rocznica Odzyskania Niepodległości



Narodowe Święto Niepodległości w naszej placówce uczczono podczas występu Kola Teatralnego "Niepokorne''. W czasie spektaklu przypomniano wydarzenia historyczne, recytowano wiersze i śpiewano pieśni patriotyczne.



Spotkanie przypomniało wszystkim trudną drogę Polski do niepodległości.


***



W dniu 11 listopada, w Zawierciu uczestniczyliśmy w obchodach 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Najpierw w kościele p.w. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie pod Pomnikiem Niepodległości odbyła się uroczystość. Nie zabrakło hymnu państwowego oraz Apelu Poległych. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości. Uroczystość zakończyła "Rota", którą zagrała Orkiestra Dęta.

E. Werner - Skreczko

***

8.11.2017r.

Spotkanie z dziennikarzem i reportażystą Jackiem Hugo- Baderem




Dnia 8 listopada mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu z dziennikarzem i reportażystą Jackiem Hugo - Baderem w Księgarni Edukacyjnej w Zawierciu. Autor książek „Biała gorączka”, „Dzienniki kołymskie”, „W rajskiej dolinie zielska” czy „Skucha” i reportaży publikowanych w „Gazecie Wyborczej”, opowiadał o specyfice własnej pracy i o różnicach między dziennikarstwem informacyjnym a reportażem.Nie szczędził błyskotliwych dygresji i anegdot o tym, w jakich okolicznościach powstawały jego książki, jak się do nich przygotowywał i jakie przygody zdarzały mu się w jego karierze.

E. Werner - Skreczko

***


3.11.2017r

XV Przegląd Kulturalny Świetlic Środowiskowych





W piątek 3 listopada, w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu zorganizowano nietypowy koncert disco polo. Był to Przegląd Kulturalny Świetlic Środowiskowych. Była to już piętnasta edycja tego wydarzenia.



Co roku koncert organizowany jest pod innym hasłem i w innej tematyce. Tegoroczny przegląd zorganizowano z hasłem przewodnim "Disco polo nie zna wieku". W trakcie imprezy grupy z poszczególnych świetlic środowiskowych prezentowały swoje krótkie programy artystyczne. Każda świetlica przygotowała własne wykonania znanych piosenek lub choreografie.



Nie zabrakło największych hitów muzyki disco polo. Podczas przeglądu wystąpili podopieczni świetlic z okolicznych gmin i miejscowości. Wystąpiły również nasze wychowanki z zespołu wokalnego i tanecznego.


***

3.11.2017r.

Katyńskie Zaduszki




Dnia 02.11.2017r. wychowanki naszego zakładu wraz z P.Dyrektorem i nauczycielami, miały zaszczyt uczestniczyć w tradycyjnych „Zaduszkach Katyńskich” organizowanych w redakcji tygodnika „Niedziela”. „Katyńskie Zaduszki” to spotkania poświęcone pamięci i modlitwie za dusze polskich oficerów zamordowanych w Katyniu.



Także w tym roku 2 listopada odbyło się spotkanie z laureatami VIII Wojewódzkiego Konkursu Historyczno - Literackiego pt. „Prawda i kłamstwo o Katyniu” oraz inicjatorką tych konkursów posłanką do Parlamentu Europejskiego Jadwigą Wiśniewską. W zaduszkowy wieczór został zaprezentowany tom zawierający prace uczestników ósmej edycji konkursu, które, zważywszy, że ich autorami są uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, zadziwiają badawczą dociekliwością i dojrzałą formą.

***

31.10.2017r.

Warsztaty kulinarne z panią Iwoną Kozłowską - Bates



W dniu 31.10.2017r. w naszej Placówce gościliśmy panią Iwonę Kozłowską - Bates, dietetyk, autorkę książki "Sportowe kalorie". Grupa dziewcząt brała udział w prowadzonych przez nią warsztatach kulinarnych, których motywem przewodnim były potrawy z dyni. Pod czujnym okiem pani Iwony dziewczęta sporządziły szereg tematycznych potraw - zupy z dyni na słodko i na ostro, dynia zapiekana, ciasto dyniowe.



Ukoronowaniem kulinarnych dokonań był mus czekoladowy z bita śmietaną i owocami. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a pani Iwona zachęciła wychowanki do poszukiwań nieznanych dotąd smaków. Mamy nadzieję, że jest to początek owocnej i przede wszystkim zdrowej współpracy. Dziękujemy serdecznie pani Iwono i zapraszamy ponownie !


***

27.10.2017r.

Występ w Szkole Podstawowej




Dnia 27 października nasze wychowanki zaprezentowały przedstawienie kukiełkowe dla najmłodszych dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5. Tematyka przedstawienia dotyczyła bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Najmłodsza widownia wraz z Kubusiem Puchatkiem przypomniała sobie zasady bezpiecznego przechodzenia przez drogę i korzystania ze znaków drogowych. Spektakl przygotowały panie - I. Skrzypiciel i J. Wójcik-Milewska.


***

20.10.2017r

Wychowanki ruszyły szlakiem zabytków…



Podczas jesiennej wycieczki zwiedziły wpisaną na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Kolejnym przystankiem na mapie był Park Zabytków Techniki Wojskowej z Zabrzu. Choć zgromadzone tam pojazdy określono mianem zabytków to wiele z nich wciąż pozostaje w pełni sprawnych i jest źródłem frajdy dla miłośników militariów.

E. Motylewska


***

8.10.2017r.

FOREST RUN



Kontynuując współpracę z Hotelem Fajkier, dnia 8 października wychowanki wraz z opiekunami udali się do hotelu. Dziewczęta z koła plastycznego malowały buzie dzieciakom. A grupa biegowa dziewcząt wzięła udział w biegu na 5 i 10 km. Dziewczyny po ukończonym biegu mówiły, że było ''świetnie''. Co prawda skonane, ale dumne z siebie opowiadały jak bardzo są zadowolone z trasy i wsparcia, które dostały od zupełnie obcych osób w trakcie biegu. Na trudnych momentach trasy można było usłyszeć takie słowa jak: "Dawaj, dawaj! Jeszcze kawałek ! "



Opowiadały, że lęk, który towarzyszył im na początku zmienił się w determinacje, radość i euforie! Na samej trasie czekał doping od naszych wychowawców (zawsze niezawodni wiedzą gdzie się znaleźć ;). Na mecie wciąż ktoś kibicował i czekał. Ponadto do jednej z naszych wychowanek, która brała udział w biegu przyjechali rodzice, dziadkowie i chłopak ! Podsumowują było wspaniale, mimo iż pogoda nas nie rozpieszczała.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego