ZPiSdN w Zawierciu


Idź do treści

Menu główne:


Rok 2017 2

Archiwum


Wycieczka do PodlesicW dniu 03.10.2017r. uczennice tutejszej Placówki pod opieką p. K. Bieńkowskiej i p. J. Wójcik-Milewskiej uczestniczyły w wycieczce do Podlesic, która odbyła się w ramach współpracy z Jurajskim Centrum. Dziewczęta sprzątały Jaskinię Głęboką, którą potem zwiedzały podziwiając jej formy krasowe.Brały także udział w warsztatach wypiekania podpłomyków. Wszystko to odbyło się w otoczeniu pięknej jesiennej aury i pejzażu Jury Krakowsko- Częstochowskiej.

J. Wójcik-Milewska


***

11.09.2017r


WSPIERAMY STRAŻAKÓW, POMAGAMY DZIECIOMW ostatnich dniach, po bardzo pozytywnym oddźwięku prowadzonych we wcześniejszych latach przez naszą placówkę edycji akcji "Jestem z Tobą" oraz dużym zapotrzebowaniu na jej kontynuację, wychowanki ZPiSdN po raz kolejny wybrały się z wizytą do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu by przekazać strażakom kilkadziesiąt przygotowanych wcześniej przez siebie misiów.
Maskotki trafiają na wyposażenie samochodów strażackich i toreb medycznych. Ich celem jest niesienie wsparcia emocjonalnego dzieciom, które same ucierpiały bądź ich bliscy stali się ofiarami w pożarach, wypadkach drogowych i różnego rodzaju traumatycznych zdarzeniach losowych, w których pomoc niosą strażacy. Ratownicy podkreślają duże znaczenie pluszaków, jako dodatkowego narzędzia ich pracy, który od pewnego czasu stał się nieodłącznym kompanem ich służby. Wizyta stała się również okazją do zwiedzenia jednostki, uzupełnienia posiadanej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zapoznania się ze sprzętem oraz technikami ratowania życia i mienia.

E. Motylewska


***

10.09.2017r.

Piknik Rodzinny
Występ KołaTeatralego "Niepokorne"
Dnia 9 września odbył się Piknik Rodzinny w Blanowicach. W programie przewidziano również występ KołaTeatralego "Niepokorne", więc nie mogło nas tam zabraknąć. Najmłodsi uczestnicy festynu obejrzeli bajkę pt. "Czerwony Kapturek szuka księcia". Organizatorzy przygotowali dla nas przepyszny poczęstunek i w miłej atmosferze spędziliśmy sobotnie popołudnie.


E. Werner - Skreczko, M. Leśniak


******

02.09.2017r.

X Powiatowe Zawody sportowo pożarniczeW dniu 2.09.2017r. na stadionie OSiR w Zawierciu odbyły się X Powiatowe Zawody sportowo pożarnicze. Wszystkie drużyny w poszczególnych kategoriach wiekowych, które zdobyły I miejsca na swoich zawodach gminnych stanęły do rywalizacji o puchar starosty zawierciańskiego i bilet na zawody wojewódzkie.Tym razem rywalizacja przebiegała trzyetapowo. Wszystkie startujące zastępy musiały sprawdzić się w przeprowadzeniu musztry strażackiej, pokonać sztafetę pożarniczą 7x50m oraz poprawnie wykonać ćwiczenie bojowe. Konkurencja była bardzo silna.
W klasyfikacji generalnej żeńska drużyna z OSP Marciszów zajęła II miejsce na pięć startujących i puchar Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu.Męska drużyna z OSP Marciszów zdobyła złoto i puchar Starosty zawierciańskiego. Jubileuszowe zawody okazały się dla nas szczęśliwe. Trzymamy kciuki za przyszłoroczne zawody wojewódzkie.


E. Motylewska


***

30.08.2017r.

Żeńska drużyna pożarnicza

W dniu 27.08.2017r. odbyły się kolejne Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze. Podopieczne naszej placówki jako żeńska drużyna pożarnicza działająca przy OSP Marciszów po intensywnych przygotowaniach w sposób bezbłędny ukończyły bieg sztafetowy i ćwiczenia bojowe.Zdobywając I miejsca wraz z męską drużyną z OSP Marciszów zakwalifikowały się do zawodów powiatowych, które odbędą się w najbliższą sobotę. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki.E. Motylewska

***

„Kalejdoskop zawodów”W sierpniu w Stajni „Leśna” odbyły się zajęcia z cyklu „Kalejdoskop zawodów”, zorganizowane przez Mobilne Centrum Informacji Zawodowej z Dąbrowy Górniczej. Nasze podopieczne miały możliwość poznać pasję tegorocznej absolwentki Technikum Hodowli Koni w Żywcu, która z pełnym zapałem i zaangażowaniem prowadzi Stajnię „Leśna”. Podczas spotkania nasze dziewczęta poznały codzienną pracę w stajni, miały okazję zobaczyć jak wygląda pielęgnacja zwierząt, dowiedziały się jak przygotowuje się konia do zawodów. Niektóre z uczestniczek skorzystały z możliwości spaceru z koniem, z przyjemnością karmiły zwierzęta, z zainteresowaniem wysłuchały prezentacji swojej rówieśniczki o tym jak można spełniać swoje marzenia łącząc pasję z pracą
zawodową.

M. Tecław, J. Szota - Potempska


***

01.08.2017r.

Tour de Pologne 2017We wtorek, 1 sierpnia, ruszył czwarty etap Tour de Pologne 2017 Zawiercie - Zabrze. To najdłuższy etap podczas tegorocznego wyścigu. Kolarze mieli do przejechania 238 kilometrów. Miasteczko startowe wyrosło przy Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu. Mieszkańcy pojawiali się na starcie już od godziny 10, a wychowanki ZPiSdN troszeczkę później. Najpierw dopingowaliśmy dzieci i młodzież, następnie osoby, które zdecydowały się przejechać rundę honorową. Czekaliśmy również na zawodników, którzy w tym roku biorą udział w Tour de Pologne.

***

31.07.2017r.

VI Turniej RycerskiW ramach Akcji "Lato 2017" grupa wychowanek uczestniczyła pod opieką kier. R. Flaka i A. Błacha w VI Turnieju Rycerskim w Siewierzu, który odbył się w dniach 29 - 30 lipca 2017 roku na błoniach siewierskiego zamku. W ramach imprezy zobaczyliśmy ponad 250 rekonstruktorów historycznych odtwarzających realia XV wieku, prawdziwe obozowisko rycerskie na błoniach, wielką średniowieczną bitwę o zamek, turnieje bojowe i wiele, wiele innych atrakcji.


***

Spływ pontonowy


W dniu 28.07.2017r miałyśmy okazję uczestniczyć w wycieczce, która miała nauczyć nas wiosłowania. Wybrałyśmy się z wychowawcami do Lelowa na spływ pontonowy rzeką Białką. Na początku pełne entuzjazmu rzuciłyśmy w stronę pontonów lecz już po chwili okazało się, że kierowanie pontonem jest dość trudne a nasze umiejętności są w procesie rozwoju :) Gdy opanowałyśmy już nieco sztukę wiosłowania zaczęła się niezła "awantura" chlapanie wodą z wychowawcami. Wynikiem czego niektóre z nas uciekały na drzewo inne wskakiwały do wody.Takich "urozmaiceń" było jeszcze wiele. W rezultacie wszyscy byliśmy mokrzy jak szczury wodne, po tym pojechaliśmy na ognisko i kiełbaski. Zmęczone ale radosne i najedzone wróciłyśmy do placówki.


***

21.07.2017r

Muzeum Regionalne im. Zygmunta KrasińskiegoDnia 19.07.2017r. grupa wychowanek wraz z wychowawcami E. Werner - Skreczko, Cz. Karolczykiem, R. Dziwińskim w ramach akcji lato zwiedziły Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiegow Złotym Potoku. W 1851 dworek, wraz z tutejszymi dobrami, nabyty został przez generała Wincentego Krasińskiego, ojca poety. Zygmunt Krasiński, jeden z naszych trzech wieszczów epoki romantyzmu, odwiedzał rejon Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej trzykrotnie. Pierwszy raz w 1849r. z rodziną zwiedzał jurajskie okolice przy okazji bytności na Jasnej Górze. Tereny te najwyraźniej przypadły Krasińskim do gustu, gdyż dwa lata później ojciec poety zdecydował się na zakup tutejszych dóbr. Poeta nadawał też nazwy tutejszym stawom, skałom i źródłom. Sielski pobyt przerwała śmierć najmłodszej córki, czteroletniej Elżbiety. Wówczas wieszcz zdecydował się na wyjazd do Paryża.Wśród eksponatów prezentowanych w muzeum znajdują się pierwsze wydania niektórych utworów Zygmunta Krasińskiego, portrety rodziny, a także (przeznaczone dla Delfiny Potockiej) pianino marki "Erard", w wyborze którego pomagał poecie sam Fryderyk Chopin. W parku pałacowym zobaczyliśmy interesujący pomnik przyrody ok.600-letni dab szypułkowy "Dziad".


E. Werner - Skreczko

***

14.07.2017r

Galeria Antoniego ToborowiczaDnia 13 lipca grupa wychowanek wraz z wychowawcami E. Werner - Skreczko, Cz. Karolczykiem, R. Dziwińskim w ramach akcji lato udała się do Galerii Antoniego Toborowicza w Woli Libertowskiej. To niezwykłe miejsce urzeka i pobudza wyobraźnię. Przy budowie galerii wykorzystano nie tylko kamienie znalezione na pobliskich polach, ale i ocalałe fragmenty z zamku w Żarnowcu, czy starą posadzkę z kościoła w Miechowie. Znalazły tu też schronienie przydrożne krzyże i kapliczki. Rzeźby Antoniego Toborowicza oraz obrazy jego córek: Małgorzaty Toborowicz, Veroniki Witkowskiej, Julii Tkaczuk oraz wnuczki Magdaleny Toborowicz, stworzyły im tutaj naturalny klimat. Zabrane z pól krzyże wciąż otacza ten sam pejzaż uchwycony w obrazach Veroniki, towarzyszą im figury świętych, smukłe anioły Antoniego, tajemnicze obrazy Małgorzaty malowane na starych deskach, bogato złocone ikony Julii oraz prace Magdy, zamiast polnych kwiatów kwitną drewniane, dookoła fruwają rzeźbione kolorowe ptaki. Pełno tu życia i kolorów, choć daleko od zgiełku i pstrokacizny. Muzeum - Galeria - Pracownia, to miejsce przez swą różnorodność, stało się ogniwem łączącym przemijające z nadchodzącym, wśród starych krzyży wciąż przybywa pomysłów, powstają nowe rzeźby, kolejne obrazy.

E. Werner - Skreczko

***

Muzeum Dawnych RzemiosłW lipcu wychowanki uczestniczyły w wycieczce do Żarek zwiedzając Muzeum Dawnych Rzemiosł. W trakcie zwiedzania zapoznały się z historią pięciu głównych rzemiosł: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa oraz historią miasta przeplecioną wątkami handlu.

M. Merta


***

08.07.2017r.

WROTA CZASUNasza przygoda zaczęła się w Podzamczu na Zamku. W dniu 8 lipca grupa dziewcząt pod opieką wychowawców A. Grzegorczyk i R. Dziwińskiego uczestniczyła w imprezie "WROTA CZASU" miała ona za zadanie przybliżyć ciekawostki historyczne od czasów antycznych do współczesności. Na jednym dziedzińcu przy Zamku Ogrodzienieckim umiejscowiły się obok siebie różne jednostki militarne od rzymskich gladiatorów aż do partyzantów II wojny światowej.Zobaczyliśmy jak ewoluowały stroje, obozowiska i uzbrojenie żołnierzy na przestrzeni dziejów. Obejrzeliśmy walki sredniowiedznych rycerzy, strzelaliśmy z broni z różnych epok oraz podziwialiśmy biżuterię. Była to fantastyczna lekcja historii, wszystko to sprawiało, że momentami czuliśmy się przeniesieni w czasie.

A. Grzegorczyk, R. Dziwiński

***

04.07.2017r.

Szlakiem Warowni JurajskichNa rozpoczęcie wakacji w naszej placówce odbył się rajd pieszy niebieskim szlakiem Warowni Jurajskich, który prowadził od Zawiercia aż do najbardziej charakterystycznego ostańca jurajskiego - Okiennika.
Trasa przechodziła wśród pachnących łąk i pól, które oczarowały nas swoim widokiem, dzięki temu przejście kilkunastu kilometrów stało się czystą przyjemnością.

K. Bieńkowska


***

30.06.2017r.

Zakończenie roku szkolnego
Zakończenie roku szkolnego w ZPiSdN w Zawierciu, to radosny czas podsumowania osiągnięć wychowanek i powitania wyczekiwanych wakacji. Podczas tej ważnej uroczystości wychowankom towarzyszyli nauczyciele, wychowawcy, rodzice a także zaproszeni goście. Dziewczęta odebrały świadectwa, najzdolniejsze otrzymały książki i nagrody.Nagrodzono uczennice z najlepszą średnią oraz odznaczające się w konkursach. Wyróżniono wychowanki zaangażowane w działalność kół zainteresowań i wolontariat. Specjalne podziękowania i gratulacje otrzymali również odchodząca na emeryturę p. Krystyna Rykała, ks. Kanonik Jan Lisiecki, a specjalną piosenkę i kwiaty p. Jola Tworek.Na zakończenie roku szkolnego do naszej placówki przybył wieloletni przyjaciel zakładu, Prezydent Miasta Zawiercie – Witold Grim. W trakcie uroczystości tradycyjnie wystąpiły: zespół teatralny, muzyczny oraz zespół taneczny.Odbył się również pokaz mody zrealizowany z projektów samych wychowanek. Teraz czas na urlopy i wakacyjne atrakcje.


***

29.06.2017r.


POZNAWAĆ HISTORIĘ „NA ŻYWO W TERENIE”Do stałych już, realizowanych systematycznie od kilku lat zadań, mających na celu pomoc Klubowi Pasjonatów Historii Lokalnej w Porębie w utrzymaniu porządku w zabytkowej wieży hutniczej z 1798 roku mieszczącej się na terenie tego miasta doszły kolejne.Wraz z Maciejem Świderskim - przewodniczącym Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej wychowanki rozpoczęły porządkowanie miejsc pamięci związanych z działaniami wojennymi na Jurze, jakie miały miejsce w 1914 roku. Dziewczęta wraz z wychowawcą porządkowały tereny na których do czasów dzisiejszych zachowały się fragmenty linii okopów i umocnień, a także mogiła zbiorowa poległych żołnierzy.

M.Mazur


***

27.06.2017r.

Uroczysta EucharystiaWe wtorek, 27 czerwca, 76 młodych przyjęło w kościele Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu z rąk Księdza Arcybiskupa Wacława Depo sakrament bierzmowania.Podczas uroczystej Eucharystii nasz Pasterz wprowadził także trzech nowych kanoników kapituły zawierciańsko - żareckiej m.in naszego ks. Jana Lisieckiego.


***

26.06.2017r.

Rodzinny Piknik EkologicznyW sobotę, 24 czerwca, w Zawierciu-Marciszowie odbył się Rodzinny Piknik Ekologiczny. Nie mogło tutaj nas zabraknąć. Od godzin rannych braliśmy udział w sprzątaniu osiedla. Zebrane odpady mogliśmy wymienić na sadzonkę drzewa lub upominek.W godzinach popołudniowych nasze wychowanki rozpoczęły malowanie buziek nie tylko dla dzieci i prowadziły wystawę własnych prac. Bawiliśmy się podczas koncertu zespołu Basta, na pamiątkę otrzymaliśmy płyty oraz możliwość wspólnej sesji zdjęciowej. Potem był występ kabaretu Chyba. Oprócz grochówki, kiełbasek i bigosu odbyło się wspólne pieczenie prażonek z OSP Marciszów. Na scenie wystąpiły również nasze wychowanki z zespołu „Przyjaciele” dając godzinny koncert. Następnie swój pokaz rozpoczął Teatr Żywiołów Versus. Grupa w swoich występach wykorzystuje światło oraz ogień.


******

14.06.2016r.


Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie
W ostatnich dniach kolejna pula pluszowych misiów przygotowanych przez nasze wychowanki trafiła do strażaków. Misie jeżdżą z ratownikami do akcji i stanowią wsparcie psychologiczne dla dzieci poszkodowanych w akcjach ratowniczo - gaśniczych, w których biorą udział strażacy. Tym razem miejscem docelowym stała się Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.
Wychowanki z przyjemnością wręczyły dowódcy Jednostki ratowniczo - gaśniczej przygotowane pluszaki a także uczestniczyły w prelekcji z zakresu bezpieczeństwa p. pożarowego. Dzięki życzliwości strażaków zwiedziły jednostkę oraz poligon ćwiczebny, zapoznały się ze specjalistycznym sprzętem używanym podczas pożarów, wypadków, klęsk żywiołowych i katastrof.

E. Motylewska, D. Chłądzyńska

***
***

05.06.2017r


FESTYN RODZINNY W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM nr 1 w PORĘBIEW dniu 2 czerwca wychowanki rozwijające swoje zamiłowania w muzycznym kole zainteresowań działającym w Placówce, wystąpiły dla bardzo wymagającej publiczności, a mianowicie dla przedszkolaków i ich rodzin, podczas festynu zorganizowanego z okazji Dnia Matki i Międzynarodowego Dnia Dziecka.

M. Mazur, A. Błach


******

09.05.2017r

ALURON JESTEŚMY Z WAMI !
Od początku istnienia klubu KS Aluron Warta Zawiercie nasza placówka czynnie uczestniczyła w meczach piłki siatkowej, w trakcie których wychowanki wraz z pracownikami dopingowały zawierciańską drużynę. Współpraca pomiędzy zawierciańską drużyną a Zakładem Poprawczym i Schroniskiem dla Nieletnich w Zawierciu trwa nieprzerwalnie od kilku lat. W sezonie 2011/2012 wraz z klubem kibica dopingowaliśmy IV ligową drużynę z Zawiercia. Następne lata to awans Aluronu do kolejnych poziomów polskiej ligi piłki siatkowej. W sezonie 2016/2017 wspierana przez nas drużyna wywalczyła 2 miejsce po rundzie zasadniczej, co dało jej możliwość dalszej gry. Grę w play-offach zawiercianie rozpoczęli od dwóch zwycięstw z drużyną Krispolu Września i pewnym awansem weszli do półfinału. Tam zmierzyli się ze Stalą Nysa, z którą dwukrotnie wygrali.W Finale fazy play-off zagrali 5 spotkań z Ślepskiem Suwałki, z których to właśnie "żółto-zieloni" wyszli zwycięsko i zostali po raz pierwszy w historii klubu mistrzem I ligi. Ostatnie dni były dla nas bardzo ważne, gdyż nasza drużyna rozgrywała mecze z 6 krotnym mistrzem Polski klubem AZS Częstochowa o możliwość gry w najwyższej lidze piłki siatkowej mężczyzn w Polsce. Odbyły się cztery mecze barażowe, po dwa w Częstochowie i Zawierciu, z których zwycięsko wyszedł klub KS Aluron Warta Zawiercie. Tym samym uzyskał prawo gry w Plus Lidze. Wszystkie mecze rozgrywane przez KS Aluron Warta Zawiercie były dla nas dużym przeżyciem oraz dawką wielkich emocji. Zawsze byliśmy dla naszej drużyny trzynastym zawodnikiem co zostało docenione przez Prezydenta Miasta Zawiercia bezpośrednio po meczu barażowym rozgrywanym 07.05.2016 w hali OSiR II w Zawierciu o awans do PlusLigi. Trzymamy kciuki za grę w przyszłym sezonie.

SERCE WARTY BIJE ZAWSZE TU !

Piotr Mazur


Powrót do treści | Wróć do menu głównego