ZPiSdN w Zawierciu


Idź do treści

Menu główne:


Rok 2017 1

Archiwum


***

29.04.2017r

W dniu 28.04.2017r. już po raz trzeci w naszej placówce odbył się Turniej Wiedzy z zakresu Pierwszej Pomocy "Złote ABC młodego ratownika" o puchar Dyrektora Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu. Z przyjemnością gościliśmy u siebie trzyosobowe zespoły uczniów szkół gimnazjalnych z terenu miasta Zawiercia wraz z opiekunami.Rywalizacja między poszczególnymi drużynami była bardzo zacięta i wyrównana. Nastolatki biorące udział w turnieju z roku na rok prezentują coraz wyższy poziom wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy - zarówno w teorii jak i w praktyce. Poszkodowanym została udzielona pomoc medyczna i wsparcie psychologiczne.Kompetencje młodych ratowników oceniało zaproszone Jury składające się z ratowników medycznych, ratowników jurajskiej grupy GOPR oraz strażaków, którzy na co dzień podejmują działania służące ratowaniu ludzkiego życia. Oczekiwanie na ogłoszenie wyników rywalizacji umilił pokaz umiejętności psa ratownika z grupy GOPR.
Dzięki przychylności firmy Trans Med Medical uzyskaliśmy środki opatrunkowe, niezbędne do przeprowadzenia zadań praktycznych. Wartościowe pozycje książkowe z zakresu udzielania I pomocy zasponsorowała grupa JURA RESCUE TEAM S.C. za co bardzo serdecznie dziękujemy.

W klasyfikacji generalnej po raz pierwszy najlepszy wynik uzyskało Gimnazjum nr 4
II miejsce - Gimnazjum nr 2
III miejsce - Gimnazjum nr 1

Wszystkim serdecznie gratulujemy !


E. Motylewska, A. Grzegorczyk

***

20.04.2017r

Laboratorium Nauki i Twórczej Ekspresji w Galerii MuzealnejW kwietniu odbyło się kolejne wydanie Laboratorium Nauki i Twórczej Ekspresji w Galerii Muzealnej im. Leszka Dutki, w którym uczestniczyły nasze wychowanki. Jednym z gości wieczoru była dama polskiej piosenki Halina Kunicka. Artystka zaśpiewała trzy niezapomniane piosenki ,, Świat nie jest taki zły", ,,To były piękne dni" oraz walc z filmu ,,Noce i dnie". Widownia porwana pięknem śpiewanych utworów wtórowała piosenkarce. Drugi z gości dr Krzysztof Czajkowski - historyk literatury zaprezentował motyw ptaków w literaturze oraz przybliżył uczestnikom tradycje patriotyczne polskich domów we Lwowie i odniósł się do aktualnej sytuacji na Ukrainie.

B. Siewniak-Hamerlik, J. Tworek

***

04.04.2017r

Program wychowawczy "Książki są lekarstwem dla umysłu"W ramach realizacji programu wychowawczego "Książki są lekarstwem dla umysłu" opracowanego w oparciu o zainicjowaną przez Marzenę Słaboń i Cezarego Ptaka współpracę z Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną w Katowicach Filia w Zawierciu odbyło się w ostatnich latach wiele spotkań literackich z lokalnymi twórcami, wycieczek tematycznych, lekcji bibliotecznych, prezentacji. Realizacja wszystkich przedsięwzięć ma na celu promowanie szeroko pojętej edukacji historycznej i kulturalnej oraz regionalnego dziedzictwa.
Realizując założone cele autorzy programu wykorzystują między innymi metody twórczej resocjalizacji takie jak biblioterapia, teatroterapia. W ostatnim czasie wychowanki naszej placówki przygotowały dwa przedstawienia profilaktyczne: "Jaś i Małgosia" oraz "Kopciuszek". Znane bajki w nowej odsłonie obejrzały dzieci z zawierciańskich przedszkoli.Natomiast 3 kwietnia 2017 r. w P BW w Katowicach Filii w Zawierciu odbyła się konferencja edukacyjna dla nauczycieli dotycząca Profilaktyki chorób nowotworowych. Konferencja była efektem współpracy Biblioteki Pedagogicznej ze Stowarzyszeniem Amazonek i Osób z Problemami Onkologicznymi w Zawierciu. Celem spotkania było przygotowanie nauczycieli do realizacji działań w zakresie profilaktyki onkologicznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Podczas konferencji w programie artystycznym zaprezentowały się wychowanki Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu w inscenizacji "Pecik". Papieros bowiem nadal zajmuje (niechlubne) pierwsze miejsce jako czynnik rakotwórczy...
Poza tym wychowanki pomagają utrzymywać księgozbiór biblioteczny w należytym stanie.

M. Słaboń


***

01.04.2017r

Wycieczka dydaktyczna
W ramach przedmiotu technika i bezpieczeństwo w gastronomii, uczennice Zasadniczej Szkoły Zawodowej o kierunku kształcenia kucharz, udały się na wycieczkę dydaktyczną do Oczyszczalni Ścieków w Zawierciu. Celem wycieczki było zapoznanie się z infrastrukturą techniczną oczyszczalni jak również z procesem uzdatniania wody. W trakcie zwiedzania obiektu prześledziły procesy mechaniczne i biologiczne oczyszczania wody podczas, których w minimalnym stopniu stosowane są środki chemiczne na korzyść bakterii tlenowych i beztlenowych. Oczyszczona w ten sposób woda kierowana jest do rzeki Warty. Dowiedziały się również, że woda pitna pozyskiwana jest z pięciu studni głębinowych znajdujących się w samym mieście jak również jego okolicy.

E. Sygiet, A. Gwóźdź


***

26.03.2017r

W dniu 25.03.2017r w Myszkowie odbyła się 1 rocznica clubu MYfit 21 Fitness Club. Z tej okazji zostałyśmy zaproszone na imprezę, w której nasze dziewczęta uczestniczyły wraz z Panem Rafałem i Panią Dagmarą. Podczas gdy wychowanki zaangażowane w PROGRAM PROPAGUJACY AKTYWNOŚĆ Fizyczną I ZDROWY TRYB ŻYCIA brały udział w zajęciach sportowych m.in. Zumba, bieg na bieżni, wyciskanie sztangi.

Pozostała część dziewcząt z KOŁA PLASTYCZNEGO ozdabiała dzieciom twarze oraz obdarowywała je balonami. W konkursie wyciskania sztangi Roksana D. zdobyła 2 miejsce wyciskając 30 kg sztangę 20 razy a Oliwia Z. 4 miejsce również w wadze 30 kg z wynikiem 9 razy.
Pod koniec uroczystości zrobiłyśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z organizatorami imprezy, oraz mistrzami świata w kulturystyce - Szymonem Ładą i Piotrem Głuchowskim.

***


24.03.2017r

Czwartek LiterackiDnia 23 marca gościem organizowanego w klubie Novum Czwartku Literackiego był pisarz, autor dwudziestu siedmiu sztuk teatralnych i scenarzysta filmowy związany z Sosnowcem – Jerzy hrabia Przeździecki. Kilka dziewcząt wraz z wychowawcami P. Edytą Werner - Skreczko oraz z P. Czesławem Karolczykiem udało się na wieczór poetycki. Spotkanie poprowadził niezastąpiony Pan Bogdan Dworak.
Hrabia zahipnotyzował Nas swoją osobą.Mieliśmy okazję posłuchać historii o jego życiu oraz zapoznać się z różnoraką twórczością tego wspaniałego człowieka. Obecność Pana Jerzego została uczczona widowiskowym słodkim poczęstunkiem oraz możliwością dedykacji na książkach o których autor nie zapomniał. Wieczór przeminął nam w wyjątkowej atmosferze.

W. Żygadło


***


23.03.2017rTeatrzyk kukiełkowy chętnie prezentuje swoje przedstawienia poza naszą placówką. Ostatnio gościliśmy w Domu Pomocy Społecznej w Zawierciu, gdzie wychowanki zaprezentowały przedstawienia pt. "Co tygrysu lubią najbardziej" i "Lepiej jest dawać niż brać". Z okazji "tłustego czwartku" pensjonariusze zostali poczęstowani pączkami, które wypiekły uczennice cukiernictwa.W pierwszy dzień wiosny te same przedstawienia zaprezentowaliśmy dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Zawierciu. Oprócz tego uczennice krawiectwa zorganizowały pokaz mody strojów, które same wykonały. Na koniec pan Radek przeprowadził zajęcia ruchowe, w których chętnie uczestniczyły dzieci jak i dorośli.

E. Sygiet


***


15.03.2017r

Galeria Muzealna Leszka DutkiW marcu nasze wychowanki uczestniczyły w trzecim spotkaniu Laboratorium Nauki i Twórczej Ekspresji z cykl ,,Cuda Świata. Gwiazdozbiór Sztuki" tematyką wieczoru były: Cuda świata. Wojny i pieniądze. Gwiazdozbiór sztuki - Jeziorany. Wysłuchały wykładu dr. Marcina Janeczka. Wśród poruszanych wątków znalazły się m.in dawne cywilizacje Majów i Azteków, wojny, konflikty i pieniądze. O sztuce radiowej opowiadał gość specjalny spotkania Wojciech Pacula, dziennikarz Polskiego Radia Katowice.

B. Siewniak-Hamerlik, J. Tworek

***
Bieg Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”W 2011r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic Polski.Nasze dziewczęta już po raz drugi uczestniczyły w tym biegu, który zorganizowano w naszym mieście. W ten sposób uczymy historii i patriotyzmu.

A. Grzegorczyk


***

23.02.2017r

Przez morza i oceany - o pracy z pasjąDnia 22 lutego, grupa dziewcząt wraz z wychowawcami wyjechała do MOK w Porębie na spotkanie z Krzysztofem Kocotem - oficerem żeglugi morskiej, który z pasją opowiadał o swojej pracy na morzu i życiu z nią związanym. Mieliśmy zaszczyt obejrzeć prywatne zdjęcia oraz filmy z najdalszych zakątków świata. Podziwialiśmy okiem Pana Krzysztofa największe statki pasażerskie oraz wiele światowych portów prosto z pokładu statku. Dowiedzieliśmy się również jak wygląda praca i wypoczynek przebywających tam ludzi oraz jak wiele wyrzeczeń to kosztuje. Ciekawostką dla nas było uświadomienie sobie, że piractwo nie zakończyło się w ubiegłych stuleciach, a proceder ten uprawiany jest do czasów obecnych. Na koniec spotkania namawiano nas do nauki języków obcych i pójścia w ślady wielu młodych osób, które znajdują ciekawą, dobrze płatną pracę w obsłudze na statku, a jedyną przeszkodą w jej podjęciu może być bariera językowa. Pan Krzysztof zaszczycił Nas swoją obecnością wraz z rodziną, która dopełniła całości bardzo miłego spotkania.

W. Żygadło

***

21.02.2017r

Wycieczka dydaktyczna do Zakładu Odzieżowego GETEX w RybnikuW lutym nasze wychowanki kształcące się w zawodzie krawiec uczestniczyły w wycieczce dydaktycznej do Zakładu Odzieżowego GETEX w Rybniku, który specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości odzieży damskiej, takiej jak: kurtki, żakiety, spodnie, spódnice, sukienki itp. Dziewczęta miały możliwość zobaczenia produkcji w toku najnowszej kolekcji Jesień-Zima 2017. Zapoznały się z zadaniami działu Przygotowania Produkcji, w krojowni obserwowały pracę krojczych. Zobaczyły również szwalnię wyposażoną w nowoczesne maszyny specjalistyczne: zygzakówki, podszywarki, rękawówki, ryglówki itp. Same również próbowały swoich umiejętności obsługując niektóre z nich. Wycieczka spełniła swój cel poszerzając i utrwalając wiedzę zawodową uczennic.

J. Tworek, B. Siewniak-Hamerlik

***

07.01.2017r

Morsy w Placówce

Nawet przy temperaturze - 11°C zajęcia odbywają się na zewnątrz ;)
***Powrót do treści | Wróć do menu głównego