ZPiSdN w Zawierciu


Idź do treści

Menu główne:


ROK 2016 2

Archiwum


15.12.2016r

Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży
W dniu 14.12.2016r. w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie odbyło się podsumowanie kolejnego roku programu "Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży", zorganizowane przez Kajetana Broniewskiego- wioślarza, trzykrotnego olimpijczyka, brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie.W imprezie wzięła udział grupa wychowanek Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu, z panem dyrektorem Robertem Kleszczem i opiekunami: Andrzejem Błachem, Czesławem Karolczykiem, Joanną Szotą - Potempską, Edytą Werner - Skreczko i Małgorzatą Leśniak. Oprawę artystyczną zapewnił chór "G1 Forte" z Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki i Młodzieżowy Chór "Tutti" działający w Miejskim Ośrodku Kultury "Centrum" w Zawierciu pod opieką pani Barbary Czajkowskiej.
Dwie podopieczne naszej placówki - Gosia i Angelika, wzięły udział w wyścigu na ergometrach wioślarskich i zajęły I miejsce, a Angelika dodatkowo zdobyła tytuł najlepszej zawodniczki. Gratulujemy dziewczętom i trenerom!
Wśród zaproszonych gości byli:
- Beata Bublewicz - inicjatorka programu "Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży", zastępca dyrektora departamentu sportu;
- Grażyna Rabsztyn - lekkoatletka uprawiająca biegi płotkarskie, trzykrotna olimpijka, wielokrotna mistrzyni Polski i rekordzistka świata;
- Adam Korol - poseł, wioślarz, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Pekinie i czterokrotny mistrz świata;
- Tomasz Kucharski - poseł, wioślarz, dwukrotny mistrz olimpijski, pięciokrotny medalista mistrzostw świata;
- przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości - Mikołaj Pawlak, Dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich i jego zastępca Dariusz Cieślik;
- przedstawiciele, wychowanki i wychowankowie placówek resocjalizacyjnych.W programie imprezy znalazły się występy chórów zawierciańskich, do których w kilku utworach dołączyły wychowanki z Koła Muzycznego "Przyjaciele" oraz spektakl profilaktyczny "Mur", przygotowany przez dziewczęta należące do Koła Teatralnego "Niepokorne", koła tanecznego i gimnastycznego. Po uroczystym rozdaniu nagród wszyscy uczestnicy imprezy, wraz z organizatorem, udali się na Stadion Narodowy, gdzie mogliśmy wraz z przewodnikami nie tylko usiąść na trybunach, ale także zajrzeć do strefy VIP -ów, czy szatni zawodników. Kolejnym punktem programu była Starówka, która pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, wyglądała zjawiskowo i urzekła nas swoim świątecznym klimatem i rozmachem. Ten dzień był wyjątkowy, a zawdzięczamy go dobremu duchowi tej imprezy i przyjacielowi placówki - panu Kajetanowi Broniewskiemu, który od wielu lat wkłada w jej przygotowanie całe serce!A przecież nie byłoby tego spotkania, gdyby nie tysiące kilometrów, które przemierza w ciągu roku od placówki do placówki, pokazując młodym ludziom, jak poprzez sport wyzbyć się złych nawyków czy zachowań i uwierzyć we własne możliwości. Gdyby nie jego praca, zaangażowanie i ogromna determinacja nie przekonaliby się, że na tak wiele ich stać i przyszłość zależy od nich samych. Całe przedsięwzięcie nie tylko zapewnia pewnego rodzaju rozrywkę, ale przede wszystkim pokazuje nowe drogi młodym ludziom, którzy nie zawsze kroczyli dobrą ścieżką.


***

6.12.2016r

Koła Teatralne "Niepokorne" Mikołajki z dziećmi
Dziewczęta z Koła Teatralnego "Niepokorne" spędziły Mikołajki z dziećmi w czterech szkołach zawierciańskich: SP nr 6, SP nr 11, SP nr 4 i SP nr 5.Tym razem bawiły milusińskich bajką pt.: "Ratujmy święta", w której oprócz Mikołaja i elfów pojawiły się krasnoludki, Śnieżka, Jaś i Małgosia, a nawet Kopciuszek. Zabawa była przednia, prezenty rozdane, dzieci zadowolone, a co najważniejsze - święta uratowane !

M. Leśniak, E. Werner-Skreczko


***
Mikołajki w PlacówceKoło teatralne "Niepokorne" wystąpiło z przedstawieniem pt. ,,Ratujmy Święta'', a koło muzyczne ,,Przyjaciele" dało koncert piosenek świątecznych. W miłej atmosferze św. Mikołaj rozdał wszystkim prezenty…

E. Werner - Skreczko


***

2.12.2016r


Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w WarszawieW dniu 1.12.2016r. kilka dziewcząt, pod opieką pań Joanny Cybulskiej i Małgorzaty Leśniak, miało okazję zwiedzić Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Przekonałyśmy się, iż jest to niezwykłe miejsce. Wystawa stała to podróż przez tysiąc lat historii Żydów polskich - od średniowiecza, po czasy współczesne. Poznałyśmy odpowiedzi na pytania: jak Żydzi pojawili się w Polsce? W jaki sposób nasz kraj stał się centrum żydowskiej diaspory i domem największej społeczności żydowskiej na świecie? Jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie? Wystawa składa się z ośmiu galerii, które opowiadają o kulturze i dziedzictwie polskich Żydów. Musimy przyznać, że muzeum zrobiło na nas ogromne wrażenie.Polecamy gorąco! Kolejnym punktem naszego programu było Stare Miasto, które zwiedziłyśmy w towarzystwie pani Joanny Szoty - Potempskiej i pana dyrektora Roberta Kleszcza. Pogoda jednak nie była dla nas łaskawa, a rzęsisty deszcz utwierdził nas w przekonaniu, że powrót do zakładu to najlepsza decyzja.


***

29.11.2016r

"Msza G-dur" SchubertaNa niedzielę zostaliśmy zaproszeni do parafii pod wezwaniem Św. A. Boboli w Zawierciu-Marciszowie na koncert, w którym zabrzmiała "Msza G-dur" Schuberta, a także dzieła organowe oraz utwory należące do muzyki filmowej. Wykonawcami byli: Capella Vartiensis, Młodzieżowy Chór Kameralny Tutti, Zawierciańska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna, Bernard Stawarz, soliści: Anita Maszczyk, Maciej Gorczyczyński, Andrzej Kaim, Marek Gorczyca, dyrygenci: Leopold Stawarz i Michał Rus. Dziękujemy za wspaniały muzyczny wieczór.

***
Kobiety na 5-tkę

Bardzo dziękujemy organizatorom zawodów p. Tatiana Galińska, p. Rafał Galiński i p. Grzegorz Maciąg za zaproszenie naszej placówki do współpracy przy organizacji jesiennej edycji zawodów: Bieg i Marsz NW Kobiet oraz POWER WALK - „Kobiety na 5-tkę”, które odbyły się w terenie przylegajacym do Hotelu Fajkier Wellness & SPA w Lgocie Murowanej położonym, w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wychowanki przygotowały stoisko, zaopatrując je w specjalne farby do malowania twarzy, kolorowe kosmetyki, środki do demakijażu oraz katalogi z wzorami, które prezentowały dzieciom, a następnie wybrane wzory malowały na ich buźkach.Część dziewcząt wystartowała w zawodach, biegu na 5 km w terenie nieopodal hotelu. Pomimo trudności trasy wszystkie ukończyły bieg. Zdobyły 1,2,3 miejsca w swoich kategoriach. Po powrocie zmęczone i pełne wrażeń, z uśmiechem dzieliły się wspomnieniami, w nadziei na kolejne wspólne przedsięwzięcia.


***

25.11.2016r

Spektakl "Królowa Jadwiga"W listopadzie w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu odbył się spektakl pt." Królowa Jadwiga" w wykonaniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz uczniów i nauczycieli z Pilicy. Wychowanki z koła teatralnego "Niepokorne" wspólnie z opiekunami i panią dyr szkoły obejrzały przedstawienie, które okazało się ciekawą lekcja historii.

E. Werner - Skreczko, M.Leśniak


***

24.11.2016r

Laboratorium Nauki i Twórczej EkspresjiJak co miesiąc nasze wychowanki wzięły udział w Laboratorium Nauki i Twórczej Ekspresji. Prezentowane tematy historyczne to "Powstanie listopadowe. Odzyskanie niepodległości". Ponadto przybliżone zostały postaci F. Chopina, I. Paderewskiego. Zaproszeni wykonawcy przybliżyli uczestnikom twórczość naszych muzyków.

B. Siewniak-Hamerlik, J.Tworek


***

18.11.2016r

Teatr NEON "Mały Książę"
TEATR NEON z Wrocławia wystawił ponadczasową opowieść pt. "Mały Książę" i nie mogliśmy jej nie zobaczyć ! Słowo, muzyka, taniec, śpiew, kostiumy na wysokim poziomie. Byliśmy zachwyceni tą muzyczną adaptacją, która przeniosła nas w niezwykłą podróż…


E. Werner - Skreczko, M.Leśniak


***

16.11.2016r

Klubu Miłośników Ziemi ZawierciańskiejW dniu 15 listopada nasze wychowanki pod opieką wychowawców: E.Werner-Skreczko oraz Cz.Karolczyka uczestniczyły w spotkaniu Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej. Wysłuchaliśmy wykładu pana Marcina Bergiera - historyka, nauczyciela historii oraz badacza dziejów Żydów pochodzących z ziemi zawierciańskiej. Tematem wykładu była historia rodziny Lejzerowiczów, która ma duże zasługi dla naszego miasta ponieważ założyła szkołę dla dzieci żydowskich, nr 3 przy ul .Towarowej, w której nauka odbywała się w duchu polskiego patriotyzmu i w języku polskim. Pan Berger zwrócił również uwagę na proces asymilacji Żydów ze społecznością zawierciańską. Temat wykładu był bardzo interesujący szczególnie dla wychowanek uczestniczących w projekcie pt ,,Wychowanki ZPiSdN umacniają pamięć o Holocauście."

E. Werner - Skreczko, Cz. Karolczyk


***

11.11.2016r

Dzień Niepodległości
Dzień 11 Listopada w naszej Placówce obchodziliśmy w sposób szczególny. Koło teatralne "Niepokorne" przygotowało przedstawienie pt."Kocham moją Ojczyznę", a każda z grup zaśpiewała wybraną pieśń patriotyczną.

E. Werner - Skreczko


***Po raz drugi nasze wychowanki wzięły udział w Biegu Niepodległści o szable reginu IPA Zawiercie organizowanym w Łazach. W tegorocznej edycji naszą placówkę reprezentowało 7 wychowanek pod opieką wychowawców: A.Rykała, R.Wichrowski, R.Ściślicki. Wszyscy ukończyli bieg i godnie reprezentowali nasz zakład.


***

27.10.2016r


Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej - WarszawaW dniu 25 października 2016 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej dla pracowników zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich. Podczas tego wydarzenia przyznano wyróżnienia za trud, poświęcenie oraz zaangażowanie w resocjalizację i wychowywanie nieletnich. Łukasz Piebiak - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości wraz z Teresą Wargocką - Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej wręczyli nauczycielom Nagrody Ministra Sprawiedliwości, Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz Medale za Długoletnią Służbę. Wśród nagrodzonych oraz odznaczonych Medalami Komisji Edukacji Narodowej oraz odznaczeniami państwowymi wyróżniono szerokie grono pracowników naszej placówki.

Nagrodę Ministra Sprawiedliwości otrzymali:


Robert Kleszcz - dyrektor
Bożena Sikorska - kierownik warsztatów szkolnych
Jolanta Tworek - nauczyciel zawodu.

Złoty Medal za Długoletnią Służbę, przyznawany po 30 latach pracy otrzymali:

Janina Frączek - dyrektor szkół
Krystyna Rykała - nauczyciel zawodu.


Medal Komisji Edukacji Narodowej przyznawany za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania został przyznany ośmiu pedagogom z czego cztery przypadły naszym pracownikom:

Agata Bartkowiak - wychowawca
Danuta Chłądzyńska - nauczyciel zawodu
Ewelina Motylewska - psycholog
Joanna Szota-Potemska - nauczyciel .

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


***

10.11.2016r

Druga rocznica utworzenia Galerii Muzealnej Leszka DutkiDnia 10 listopada w drugą rocznicę utworzenia Galerii Muzealnej Leszka Dutki odbyła się III Zawierciańska Noc Muzeum. Wśród zgromadzonych uczestników były również nasze wychowanki. Wraz z gospodynią Galerii panią Grażyną Ferdyn witały przybyłych gości. Wspólnie z panem prezydentem Witoldem Grimem kroiły tort jubileuszowy. Była też okazja wysłuchania recitali artystów związanych
z Zawierciem, obejrzeć wystawę zdjęć starego Zawiercia oraz wernisaż dzieł Leszka Dutki.

J. Tworek, B.Siewniak-Hamerlik

***

02.11.2016r


Uroczyste Odsłonięcie Tablicy PamiątkowejW dniu 29 października 2016 roku na cmentarzu parafialnym w Porębie została odsłonięta tablica upamiętniająca 171 żołnierzy armii austro-węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Byli różnych narodowości, kultur, wyznania. Wśród żołnierzy pochowanych na porębskim cmentarzu, były również osoby narodowości polskiej. W odczuciu wychowanek i ich opiekunów, należy im się pamięć, jako osobom zmarłym, zapomnianym, bezimiennie spoczywającym daleko od własnych bliskich. Na prośbę organizatorów uroczystości, odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonał Ryszard Spyra - Burmistrz Miasta Poręba, natomiast jej poświęcenia - ks. Prałat Andrzej Michalak - Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Porębie.
W uroczystościach udział wzięli m.in.: Ryszard Spyra - Burmistrz Miasta Poręba, ks. Prałat Andrzej Michalak proboszcz parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Porębie, Robert Kleszcz - Dyrektor ZPiSdN w Zawierciu, Piotr Orman - Prezes Towarzystwa Jurajskiego, Paweł Abucki - prezes CIL, Janusz Bieńkowski - prezesa CRL, Czesław Karolczyk - prezes Fundacji "Żyć na nowo", Iwona Muskalska - Dyrektor MZS w Porębie, Karolina Ostrowska - Dyrektor MOK Poręba, radni Rady Miasta , dziennikarze oraz przedstawiciele różnych instytucji i organizacji społecznych w Porębie.Zakończenie uroczystości miało miejsce w MOK w Porębie. Odbyła się prezentacja multimedialna dotycząca realizowanego projektu zaprezentowana przez Michała Mazura - koordynatora tych działań oraz prezentacja Zdzisława Kluźniaka z KPHL w Porębie przedstawiająca zarys historii cmentarza w Porębie i jego wielokulturową przeszłość w latach 1861-2016. Ostatnim krokiem w realizacji projektu będzie publikacja broszury, której nakład w ramach realizowanego zadania był ograniczony. Pozyskano środki na dodruk broszury w ilości zapewniającej zapoznanie się z jej treścią większemu gronu odbiorców. Został złożony kolejny wniosek, tym razem do Urzędu Miasta Poręba o dofinansowanie na ten cel. Otrzymano dotację z Gminy Poręba na dodruk broszur opisujących historię porębskiej nekropolii, a zarazem promujących miasto i gminę w ramach zadania publicznego "Wzrost świadomości i wiedzy mieszkańców o historii lokalnej - publikacja broszury". Podobnie, jak w przypadku poprzedniego projektu wniosek o dotację złożyli Michał Mazur, Piotr Mazur, Czesław Karolczyk - wychowawcy ZPiSdN w Zawierciu oraz Zdzisław Kluźniak - KPHL w Porębie.

Radio Katowice (materiał audio) - Na cmentarzu katolickim w Porębie w miniony weekend odsłonięto tablicę upamiętniającą żołnierzy poległych podczas I Wojny Światowej...

Michał Mazur, Piotr Mazur

***

31.10.2016r

Scary HalloweenDnia 31 października w naszym zakładzie pojawiła się cała masa upiorów, wiedźm i innych strasznych potworów. Przedstawiły one krótki spektakl teatralny, w którym zobrazowanych zostało Siedem Grzechów Głównych (Seven Deadly Sins), przez które nie mogą mieć zapewnionej spokojnej wieczności. Następnie odbył się konkurs podczas którego prezentowane były strasznie śmieszne skecze kabaretowe pt.: "Straszna szkoła" i "Familiada" oraz wykonany został utwór popularnego wokalisty Hozier'a "Take me to church". Wielkie przerażenie spowodował taniec umarlaków, których do życia przebudziły dźwięki mrożącej krew w żyłach muzyki. Na koniec tego przerażającego spotkania wybrana została miss upiorów, a publiczność mogła brać aktywny udział w przygotowanych zabawach (Apple bobbing, making mummy with toilet paper, terrible dance etc.). Na koniec zabawy wszyscy mogli delektować się upiornymi smakołykami przygotowanymi przez dziewczęta z warsztatu cukierniczego i gastronomicznego. Let's boo ;)

K. Bieńkowska


***

27.10.2016r.

Prisoners Show
Dnia 27.X.2016r. naszą placówkę odwiedziła grupa Prisoners Show prezentując swój świetny, widowiskowy program muzyczny. Prisoners Show to muzyczny duet, który swą mroczną oprawą uświetnia klubowe imprezy. O co chodzi? To nic innego jak dwójka dj'ów, którzy imitują zbiegłych osadzonych z więzienia Alcatraz traktując klub jako miejsce napadu, a klubowiczów jako zakładników. Brzmi groźnie, ale koniec końców nikomu nie dzieje się krzywda. Każdy może za to przeżyć muzyczne emocje w nieco innym wymiarze.

***
Wkrótce Wszystkich ŚwiętychPrzed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych wykonaliśmy wiele prac porządkowych na Cmentarzu Żydowskim w Zawierciu. Porządkowaliśmy przede wszystkim mogiłę zbiorową upamiętniającą zbrodnie nazistowskie na Żydach, którzy zostali zamordowani podczas likwidacji zawierciańskiego getta w 1943r. Otoczyliśmy również opieką grób Izrabla Rubiuna Szwarca, w którym spoczywają prochy 24 osób, członków rodziny Szwarc, zamordowanych przez hitlerowskich oprawców w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz - Birkenau.Zaangażowaliśmy się również do prac przy czyszczeniu macew spoczywających na tym cmentarzu członków rodziny p. Jerrolda Landau, który współpracował z nami podczas realizacji projektu "Wychowanki ZPiSdN Umacniają Pamięć o Ofiarach Holokaustu", i który przekazał wiele cennych informacji na temat rodziny Szwarc.


***

25.10.2016r.


Pracownia fryzjerska...
Na warsztatach szkolnych zadebiutowała pracownia fryzjerska. 21 października odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pt. ,,Fryzura na Halloween". Uczennice zaprojektowały i wykonały upięcia na główkach wykorzystując różne techniki pracy. Własnoręcznie wykonały również dodatki do fryzur w formie masek, opasek, spinek z motywami Halloweenowymi. Wszystkie prace naszych dziewcząt były wykonane na wysokim poziomie. Po głosowaniu wygrała główka z ciemnymi włosami, niebieskim pasemkiem z motywem nietoperza.


M. Tecław

***

22.10.2016r.

Ogólnopolski Tygodzień Kariery21 października wychowanki naszej placówki wraz z opiekunami brały udział w szkoleniu z doradztwa zawodowego w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, zorganizowanym przez Mobilne Centrum Informacji Zawodowej w Dąbrowie Górniczej. Wychowanki brały udział w warsztatach związanych z kreatywnością, pozytywnym myśleniem i poznaniem swoich mocnych stron. Zajęcia były zaskakujące i sprawiły nam dużo przyjemności.


M. Tecław, J. Szota-Potempska

***

10 spotkanie w Galerii Muzealnej Leszka Dutki

Odkrycie Kolumba. Rewolucja Październikowa. Malarstwo rosyjskie.Pan Marcin Janeczek opowiadał o odkryciach Ameryki i innych podróżach Krzysztofa Kolumba. Ponadto przybliżył uczestnikom wydarzenia z czasu Rewolucji Październikowej i jej twórców, a nasze wychowanki swoimi ubiorami oddały charakter tego okresu.Mieliśmy też okazję usłyszeć o artystach malarstwa rosyjskiego.


B. Siewniak-Hamerlik, J. Tworek

21.10.2016r.

ZREALIZOWANO KOLEJNY ETAP PROJEKTU

pobierz plakat


Dnia 20 października 2016 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Porębie odbyło się spotkanie dla mieszkańców Poręby oraz innych zainteresowanych osób promujące projekt oraz zapomnianą historię miejsca, które zamieszkują. W prelekcji udział wzięło kilkadziesiąt osób. Dla wychowanek placówki była to żywa lekcja historii, bowiem same wykonały i wystąpiły w strojach stylizowanych na okres I wojny światowej. Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. pan Ryszard Spyra - Burmistrz Miasta Poręba, pani Karolina Ostrowska - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Porębie, pan Czesław Karolczyk - Prezes Fundacji "Żyć na nowo" , pani Paulina Musialska - dziennikarka Dziennika Zachodniego, pan Piotr Orman - Prezes Towarzystwa Jurajskiego, który opowiedział o przebiegu tzw. Bitwy Jurajskiej rozgrywającej się jesienią 1914 roku.
Głównym celem prelekcji było przywrócenie w świadomości mieszkańców obiektów po których w obecnych czasach nie zachował się żaden fizyczny ślad w terenie. Michał Mazur przedstawił założenia, cele i sposób realizacji projektu, natomiast Zdzisław Kluźniak przekazał informacje dot. nieistniejących już porębskich cmentarzy, mających w przeszłości dużą wartość historyczną, kulturową i religijną. Przygotowano poczęstunek, a całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Zwieńczeniem prelekcji było przekazanie przez wychowanki placówki wszystkim zebranym osobom drobnych upominków ufundowanych przez Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu.

Kolejnym etapem realizacji projektu jest uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na które serdecznie zapraszamy.


Więcej informacji w zakładce : Projekt "Międzypokoleniowa współpraca na rzecz przywracania pamięci o poległych żołnierzach okresu I wojny światowej"


P. Mazur, M. Mazur

***

18.10.2016r.pobierz plakat


Trwa realizacja projektu "Międzypokoleniowa współpraca na rzecz przywracania pamięci o poległych żołnierzach okresu I wojny światowej", który zakłada wzrost wiedzy i świadomości mieszkańców z terenu Poręby i okolic o historii lokalnej - istnieniu na terenie ich miasta samodzielnego cmentarza z okresu pierwszej wojny światowej oraz cmentarza ewangelickiego. Podopieczne Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu czynnie włączyły się w realizację założonych celów w projekcie. Uszyły stroje sanitariuszek wojskowego szpitala polowego znajdującego się w latach 1914/1915 na terenie Poręby. Przygotowały materiał na uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, które odbędzie się 29.10.2016 roku o godzinie 11:00 na cmentarzu Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Porębie.Wychowanki Magdalena S. i Małgorzata S. wraz z wychowawcą dokonali zakupu profili stalowych, które uprzednio przygotowali na terenie zakładu "Profil" w Wojkowicach. Wykonano podstawę z elementów stalowych. Sporządzono tekst o historii cmentarza w Porębie oraz obrazy graficzne, zlecono ich wydruk na tablicy informacyjnej. Pozyskano kostkę brukową oraz przygotowano teren pod jej ułożenie.

P. Mazur, M. Mazur

***

14.10.2016r

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej w naszej placówce obchodzony jest w sposób szczególnie uroczysty. Tradycją święta oświaty jest wspólne spotkanie wszystkich pracowników placówki, zaproszonych gości i wychowanek. Część artystyczną uroczystości przygotowali nauczyciele i wychowawcy. Zaprezentowało się koło teatralne "Niepokorne" oraz zespół muzyczny "Przyjaciele". Uroszystość poprowadzili Dyrektor Robert Kleszcz i wychowanki placówki.

Dzień Edukacji Narodowej w ZPiSdN był okazją do wręczenia aktów awansów zawodowych, gratulacji oraz do prezentacji nagrodzonych Medalem KEN i Nagrodą Ministra wyróżniających się pracowników.

Zostały również przekazane życzenia od obecnych na akademii gości i te przesłane od przyjaciół placówki i od byłych wychowanek.


******


26.09.2016r.

"Start Harcerski"
***

22.09.2016r.

Laboratorium Nauki i Twórczej Ekspresji w Galerii Muzealnej LeszkaWrześniowe spotkanie w Laboratorium Nauki i Twórczej Ekspresji w Galerii Muzealnej Leszka przybliżyło uczestnikom wydarzenia związane z wybuchem II wojny światowej i napaści III Rzeszy na Polskę. Prowadzący dr Marcin Janeczek omówił również przyczyny agresji Związku Radzieckiego. Wykład tradycyjnie ilustrowany był prezentacją multimedialną, a zawierciańscy artyści wykonali „Zakazane piosenki”.

A. Gacek

***

20.09.2016r.

II Jurajski Półmaraton Zawierciański
Dnia 18 września z płyty Stadionu 1000- lecia Państwa Polskiego wystartował II Jurajski Półmaraton Zawierciański organizowany pod honorowym patronatem prezydenta Witolda Grima. Kilka wychowanek naszej placówki pod opieką wychowawcy R. Dziwińskiego wzięło udział w IMPREZIE TOWARZYSZĄCEJ - II Piątka Zawierciańska (Bieg i marsz Nordic Walking). Następnie w oczekiwaniu wypatrywaliśmy naszego wychowawcy p. R. Ściślickiego, który wystartował w półmaratonie. Sportowe emocje i przyjazna atmosfera towarzyszyły nam podczas całej imrezy. Dziękujemy Grupie Jura'PL.

***

15.09.2016r.


Eliminacje do Mistrzostw Polski ZPiSdN w ergometrach wioślarskichPodobnie, jak w ubiegłych latach również w tym roku placówkę odwiedził Kajetan Broniewski - olimpijczyk letnich igrzysk z 1992 roku w Barcelonie. Jego wizyta wiązała się z przeprowadzeniem eliminacji do Mistrzostw Polski Zakładów Poprawczych i Schronisk dla Nieletnich w ergometrach wioślarskich. Opowiadając o swojej karierze, o dążeniu do osiągnięcia największego sukcesu w życiu sportowca wzbudził spore zainteresowanie wśród słuchaczy. Sposób w jaki przekazywał te informacje oraz jego autentyczność jeszcze bardziej przykuwała uwagę wychowanek. Zarówno swoje porażki, jak i sukcesy sportowe porównywał z podobnymi sytuacjami w codziennym życiu młodzieży przebywającej w placówkach resocjalizacyjnych. Przedstawił swoją drogę do osiągnięcia zamierzonego celu, pełną wyrzeczeń, ciężkich treningów, nieustannej samokontroli. Przekonywał młode osoby, że jeszcze nic w ich życiu jest przesądzone, że nic jeszcze nie jest stracone, a wszelkie niepowodzenia i porażki powinny motywować do dalszego działania i wzmożonej pracy nad sobą, ponieważ są nieodzowną częścią końcowego sukcesu. Wskazał drogę do jego osiągnięcia wskazując na samokontrolę, wytrwałość, stawianie sobie i realizowanie małych celów. Na pewno dziewczętom zapadły w pamięć słowa, że jeszcze wszystko przed nimi i tylko od nich zależy w jaki sposób wykorzystają swoją młodość, potencjał jaki posiadają oraz swoje różnorodne zainteresowania.Dzięki temu spotkaniu wychowanki poznały również kulisy największych imprez sportowych, sylwetki najwybitniejszych polskich sportowców oraz ciekawostki z tym związane. Po tak interesującej wstępnej części spotkania , nastąpiły z napięciem oczekiwane eliminacje. Dziewczęta w duchu sportowej rywalizacji miały możliwość jak najlepszego zaprezentowania się oraz osiągnięcia najkorzystniejszych wyników podczas biegu na ergometrach wioślarskich na dystansie 500m. Najlepsze czasy dają wychowankom możliwość uczestniczenia w wielkim finale w Centrum Olimpijskim Warszawie. Na zakończenie spotkania zaangażowane nieletnie zostały nagrodzone upominkami, a prowadzący udowodnił, że nigdy nie należy się poddawać i należy walczyć do końca, prezentując, jak swoim uporem i wytrwałością oraz … "jednym pociągnięciem wiosła" zdobył swoje największe w życiu marzenie sportowe.


M. Mazur

***

05.09.2016r.

Obchody 90-tej rocznicy powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawierciu – Marciszowie
Dnia 3 września 2016r. na terenie strażnicy i placu Szkoły Podstawowej nr 11 odbyły się uroczyste obchody 90-tej rocznicy powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawierciu – Marciszowie połączone z festynem rodzinnym dla mieszkańców dzielnicy. Po Mszy świętej odprawionej w intencji strażaków odbyła się akademia poświęcona działalności jednostki OSP Marciszów, jej historii oraz aktualnego znaczenia w mieście i powiecie. Podczas uroczystości medalami za zasługi dla rozwoju straży pożarnej w Marciszowie zostali odznaczeni strażacy, którzy na przestrzeni lat pełnili aktywną służbę a także osoby i instytucje współpracujące i wspierające lokalną działalność ochotników m.in. dyrektor ZPiSdN Robert Kleszcz.
Przedstawiciele jednostki OSP Marciszów od zaproszonych gości – w tym także od naszej placówki – przyjęli podziękowania za dotychczasowe zaangażowanie a także serdeczne życzenia na kolejne lata ochotniczej służby na rzecz innych. Obchody święta strażackiego uświetniały występy KGW Marciszów, koncert Strażackiej Orkiestry Dętej z OSP Mrzygłód i Kapeli Jurajskiej” z Rzędkowic a także występ kabaretu DNO z Dąbrowy Górniczej. Dzięki sponsorom oraz życzliwym osobom wspierającym festynowi rodzinnemu towarzyszyły liczne atrakcje, m.in. wystawa broni, wystawa sprzętu policyjnego, strzelnica paintball, trampoliny, zamki dmuchane, wata cukrowa, lody, słodycze, grill, samochód symulujący dachowanie, malowanie twarzy przez nasze wychowanki oraz konkursy, gry i zabawy z nagrodami dla dzieci i mieszkańców dzielnicy. Nasza placówka zapewniła nagłośnienie w oficjalnej części festynu.


***

04.09.2016r.

Niepokorne w bajce pt "Śnieżka inaczej"Dnia 3 września dziewczęta należące do Koła Teatralnego "Niepokorne" miały możliwość uświetnić Piknik Rodzinny zorganizowany przez Zarząd Osiedla Blanowice i OSP z Blanowic. Zaprezentowały swoje umiejętności sceniczne w bajce pt. "Śnieżka inaczej".Nowy skład koła teatralnego, nowa obsada, a publiczność zachwycona jak zwykle !

***

02.09.2016r.

77 Rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejWychowanki naszej placówki dnia 1 września wzięły udział w miejskich obchodach 77 Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej. Delegacja złożyła kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Hitleryzmu i Stalinizmu.


***

Kolejne środki na realizację statutowych zadań FundacjiW ramach konkursu grantowego, Fundacja "Żyć na nowo" pozyskała środki na realizację projektu "Międzypokoleniowa współpraca na rzecz przywracania pamięci o poległych żołnierzach okresu I wojny światowej". Zadanie zakłada przywrócenie pamięci lokalnej społeczności z terenu Poręby i okolic o istnieniu na terenie ich miasta samodzielnego cmentarza wojennego z okresu pierwszej wojny światowej oraz cmentarza ewangelickiego. Jednym z jego celów jest również zachęcanie mieszkańców do pogłębiania wiedzy historycznej o regionie, a także wzbudzenie zainteresowania tematyką pierwszej wojny światowej na ternie obecnego powiatu zawierciańskiego. Obecnie cmentarze już nie istnieją, są zupełnie zapomniane.W miejscu ich założenia nadal spoczywa 171 żołnierzy armii austro-węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej, jednak na trudno szukać w terenie fizycznych śladów o tym świadczących. W ramach projektu zostaną wykonane i zamontowane w miejscu istnienia tych obiektów (na obecnym cmentarzu rzymskokatolickim) tablice pamiątkowa i informacyjna. Wychowanki placówki przeprowadzą prace porządkowe w terenie, pomogą zorganizować oraz będą uczestniczyły w prelekcji w MOK w Porębie, przygotują oprawę do uroczystego odsłonięcia tablic, będą zaangażowane w wydanie publikacji dotyczącej Projektu. Realizację zadań podopieczne Fundacji przeprowadzą wspólnie z członkami Klubu Pasjonatów Historii Lokalnej działającego przy MOK Poręba. Współpraca przyczyni się do budowania prawidłowej relacji między ludźmi, zacierania różnic międzypokoleniowych, wzbudzania pozytywnych emocji oraz budowania pozytywnej samooceny uczestników. Na obecnym etapie realizowane są zadania wynikające z porozumień z wolontariuszami, została wykonana i zakupiona tablica pamiątkowa, przygotowywana jest prelekcja.
Projekt został dofinansowany ze środków Programu "Działaj Lokalnie IX" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz CIL w Zawierciu.

M. Mazur, P. Mazur

***

30.08.2016r.W dniu 29.08.2016r nasza wychowanka po kilkuletnim pobycie w Placówce została bezwarunkowo zwolniona. Wspólnie z wychowawcą i pedagogiem odpowiedzialnym za jej usamodzielnienie w Urzędzie Miasta odebrała klucze do swojego nowego mieszkania. Życzymy jej wszelkiej pomyślności w dorosłym życiu.

E.Werner-Skreczko, A. Ptak

***

16.08.2016r.

Akcja latoW dniu sierpniu grupa dziewcząt wraz z opiekunami p. Moniką Grabowską, p. Januszem Zarębskim odwiedziła Skansen - Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni koło Kielc oraz Muzeum Zegarów w Jędrzejowie. Muzeum funkcjonuje od stycznia 1977r. podzielone jest na kilka sektorów tj; Małomiasteczkowy, Wyżynny, Świętokrzyski, Lessowy, Dworsko - Folwarczny oraz Nadwiślański. Całość tworzy układ osadniczy wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny, Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej. Następnym celem podróży było Muzeum Zegarów im. Przypkowskich w Jędrzejowie, specjalizujące się w prezentacji zegarów słonecznych oraz przyrządów astronomicznych.Muzeum powstało w oparciu o prywatna kolekcję lekarza z Jędrzejowa Feliksa Przypkowskiego który od 1895r., gromadził zabytkowe zegary słoneczne oraz przyrządy astronomiczne. Pasją zegarów zaraził się również jego syn Tadeusz. W Lutym 1962r., rodzina Przypkowskich przekazała swe zbiory Państwu. Powstało wówczas Państwowe Muzeum Zegarów im. Przypkowskich. Po pełnym dniu wrażeń wszyscy byli zadowoleni z tak spędzonego czasu, wychowanki były wdzięczne, że mogły zobaczyć tak ciekawe miejsca.

M. Grabowska, J. Zarębski

***

12.08.2016r.

Rajd rowerowy po JurzeZ placówki wyruszyliśmy na rajd rowerowy do Morska. Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej istnieją idealne warunki do jazdy rowerowej. Nasza trasa przejazdu była urozmaicona o różnym stopniem trudności był asfalt i typowy cross, słońce i deszcz.
Odwiedziliśmy takie miejscowości jak: Rudniki, Parkoszowice, Włodowice, Rzędkowice, Hucisko, Podlesice, Piaseczno. Wychowanki, wspólnie z dwójką wychowawców pokonali dystans 35 km. Wycieczka była bardzo udana, w dobrych nastrojach wróciliśmy do Zakładu.


E. Werner-Skreczko, R. Dziwiński

***

08.08.2016r.

Królewski Zamek BędzińskiZwiedziliśmy Królewski Zamek Będziński – średniowieczną warownie obronną wzniesioną przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd w Małopolsce, 4,5 km od granicy ze Śląskiem, na wzgórzu nad Czarną Przemszą. Wielokrotnie niszczoną, odbudowaną w 1956r.

***

5.08.2016r.

Sport i relaksDziewczęta w czasie wakacji zwiedzały naszą piękną okolicę jeżdżąc na rowerach. Sprawiało im to ogromną frajdę. Były na szlakach turystycznych, w Mirowie, Bobolicach, Włodowicach. Na wyjeździe do Mirowa i okolic uzyskały wynik 45 km pokonanych jednorazowo. Najbardziej wytrwałe i zaangażowane przejechały łącznie ponad 200 km. Relaksowały się również korzystając z basenu Hotelu Villa Verde w Zawierciu oraz okolicznych kąpielisk.

S. Gawron


***
Ośrodek Edukacyjny Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Będzinie
W ramach Akcji „Lato – 2016” odwiedziliśmy Ośrodek Edukacyjny Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Będzinie. Ośrodek stanowi centrum informacji o parkach krajobrazowych na terenie województwa śląskiego oraz działalności edukacyjnej prowadzonej w pozostałych Ośrodkach Edukacyjnych funkcjonujących przy Oddziałach Biura ZPKWŚ zlokalizowanych w: Kalinie, Rudach, Smoleniu i Żywcu. Celem działalności Ośrodka Edukacyjnego w Będzinie jest podnoszenie stanu wiedzy społeczeństwa na temat środowiska przyrodniczego, form ochrony przyrody, kształtowanie postaw i zachowań korzystnych dla przyrody w warunkach zrównoważonego rozwoju – głównie poprzez edukację ekologiczną z elementami rekreacji i turystyki. Oferta edukacyjna Ośrodka kierowana jest do wszystkich grup wiekowych. W tematyce zajęć dominują informacje dot. parków krajobrazowych – ich walorów przyrodniczych, krajobrazowych, historycznych i kulturowych, form i metod ochrony przyrody, wdrażania zasad ekorozwoju, zdrowego trybu życia, segregacji odpadów itp. Zajęcia odbyły się na terenie bazy plenerowej - w EKOLOGICZNYM PARKU w skład którego wchodzą: ekspozycja pn. "Parki Krajobrazowe Województwa Śląskiego w pigułce" zawierająca m.in. miniatury parków krajobrazowych, edukacyjny plac zabaw, wiatę wyposażoną w drewniane ławy i stoły przeznaczoną do zajęć edukacyjnych oraz krąg ogniskowy. Szkolenie zakończyło się pisemnym egzaminem zdanym celująco.


***
Światowe Dni MłodzieżyW dniu 14 lipca wraz z wychowawcami Panem Czesławem Karolczykiem oraz Panią Janiną Frączek wybraliśmy się na wycieczkę do Choronia oraz Biskupic, w których Proboszczem jest Ksiądz Jan Lisiecki.Głównym celem naszego wyjazdu było zapoznanie się ze szczegółowym programem Światowych Dni Młodzieży w Parafii Choroń i ustalenie w nim udziału wychowanek naszej placówki. Oprócz tego mieliśmy okazję zwiedzić kościół w Choroniu oraz w Biskupicach.


Spotkaliśmy się również z Siostrami z Zakonu Małych Sióstr Baranka - wspólnotę założono we Francji w 1983 roku. W tym roku Światowe Dni Młodzieży odbywają się w Polsce. Z tej okazji nasz duchowy przewodnik Jan Lisiecki do swojej Parafii Choroń przyjął około 60 pielgrzymów z krajów takich jak: Francja, Rwanda oraz Indie. Do tego wydarzenia zaangażowali się również wolontariusze i chrześcijanie z wyżej wymienionej Parafii, okazując obcokrajowcom pomoc i gościnę w rodzinnych domach. Ksiądz Jan chcąc pokazać Polskę z jak najlepszej strony zorganizował wycieczki, w których uczestniczyły również dziewczęta naszej placówki.

Pierwsza nasz wspólna wycieczka odbyła się 20 lipca pod nadzorem Pani Agaty Bartkowiak oraz Pani Joanny Cybulskiej. Była to wycieczka do Kopalni Srebra, Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach oraz do Bazyliki znajdującej się w Piekarach Śląskich. Tam wolontariusze mieli okazję się wykazać znajomością języka angielskiego ponieważ tłumaczyli pielgrzymom przebieg wycieczki, jak również byli niezbędnymi tłumaczami w relacjach między innymi uczestnikami tego spotkania.Przed Sztolnią Czarnego Pstrąga mieszkańcy Rwandy ustawili się w kółku i zaczęli tańczyć oraz śpiewać.


Byliśmy zdumieni i zachwyceni, ponieważ nie często w Polsce można ujrzeć podobną sytuację. Z rozmów z Pielgrzymami dowiedziałam się, że w ten sposób okazują swoje emocje, modlą się i oddają cześć Bogu oraz uczą dzieci najważniejszych wartości życiowych.Przyłączyliśmy się do wspólnej zabawy, która zresztą towarzyszyła nam każdego dnia.

Następna wycieczka została zorganizowana 21 lipca pod czujnym okiem Pana Czesława Karolczyka oraz Pana Andrzeja Błacha. Wspólnie z księdzem Janem oraz jego gośćmi wybraliśmy się do Poraja.Tam pielgrzymi mieli okazję skorzystać z jachtów, motorówek oraz rowerków wodnych. Uczestnicy wycieczki byli zachwyceni, wyrazili to również poprzez śpiew i taniec. Następnym krokiem wycieczki były Bobolice.Jest tam zamek królewski zbudowany w XIV wieku na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Jest to przepiękny zabytek, który obecni właściciele odrestaurowali. W ten sposób pielgrzymi poznali część historii Polski.

Trzecia i ostatnia wycieczka odbyła się 23 lipca pod opieką Pani Iwony Skrzypiciel i Pana Rafała Dziwińskiego.


Pierwszym punktem wycieczki była ARCHIKATEDRA CZĘSTOCHOWSKA Bazylika Metropolitalna Świętej Rodziny, którą pielgrzymi chętnie zwiedzili. Następnie wybraliśmy się pieszo z pielgrzymami na Jasną Górę.
Tam udaliśmy się do Sanktuarium do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej i na koncert religijny. W późniejszym czasie zwiedziliśmy Jasną Górę.W poniedziałek 25 lipca pielgrzymi będąc w drodze do Krakowa odwiedzili nas w placówce.


Pożegnania z reguły są smutne, jednak to do takich nie należało. Śpiewaliśmy i tańczyliśmy razem z nimi, a zarazem pełni podziwu dla ich otwartości na ludzi.Cieszymy się, że mogliśmy aktywnie uczestniczyć w spotkaniach z okazji Światowych Dni Młodzieży. Serdecznie dziękujemy naszemu ksiądzu Janowi Lisieckiemu. Poznaliśmy część własnego kraju oraz kulturę i zwyczaje z odległych zakątków świata.


***

29.07.2016r.

Udział naszej wychowanki KONTRAKCIE - kolejnym programie Fundacji Robinson CrusoeNasza wychowanka Paulina J. wzięła udział w KONTRAKCIE - kolejnym programie Fundacji Robinson Crusoe. Po przepracowaniu 100 godzin wolontaryjnie w Fundacji Pomocy Ubogim im. Św. Rity z Cascia, FRC sfinansuje jej koszt kursu prawa jazdy. W ramach kontraktu Paulina opiekowała się starszą (blisko 90-letnią), samotną, niepełnosprawną kobietą. Spędzała z nią czas, pomagała w pracach domowych, chodziła do lekarza, na spacery, zakupy, na siłownie "pod chmurką" i do kościoła. Jak wynika z relacji zarówno Pani Heleny, jak i naszej wychowanki obie panie zżyły się z sobą i polubiły. Przy pożegnaniu były łzy smutku i deklaracje o utrzymywaniu kontaktu telefonicznego i osobistego. Idea pomocy w Fundacji Robinson Crusoe polega na zasadzie, że aby coś dostać, trzeba dać coś z siebie. Dzięki temu młodzi ludzie uczą się podejmować decyzje, nie czekają na gotowe, ale sami wychodzą z inicjatywą i zaczynają dostrzegać, że mają wpływ na otaczającą rzeczywistość Służą temu m.in. "kontrakty Robinsona", czyli umowy, jakie podopieczni Fundacji mogą zawierać z organizacją. Polegają na tym, że dofinansowywane jest coś, co przyczynia się do ich rozwoju zawodowego, np. kurs na prawo jazdy czy naukę angielskiego; zakup czegoś co umożliwi im podjęcie pracy np. zestaw narzędzi fryzjerskich, roweru, laptopa itp. W ten sposób Fundacja stara się przeciwdziałać wyuczonej bezradności i walczyć z postawami roszczeniowymi, a przy tym budować w Robinsonkach i Robinsonach, jak nazywa swoich podopiecznych, pewność siebie i poczucie własnej wartości.

E. Sołtys, M. Słaboń

***


Galerii Muzealna Leszka DutkiW środę 20 lipca w Galerii Muzealna Leszka Dutki odbyła się kolejna odsłona Laboratorium Nauki i Twórczej Ekspresji. Było to wieczór szczególny, ponieważ odbył się w rocznicę 95 urodzin Leszka Dutki. Tym razem nasze wychowanki przeniosły się do starożytnego teatru greckiego i na igrzyska w Grecji. Następnie wcieliły się średniowieczne dziewki dworskie. Dzięki pasjonatom historii odbyliśmy podróż na pola bitewne Grunwaldu. Opowieściom towarzyszyła oryginalna scenografia i kostiumy z epoki.

A. Gacek

***

15.07.2016r

Rezerwat przyrody w PodlesicachW ramach akcji lato odbyła się wycieczka do rezerwatu przyrody w Podlesicach. Nasze wychowanki miały sposobność zwiedzania jaskini "Głębokiej" oraz podziwiały malownicze widoki z Góry Zborów.Dodatkowo służyły pomocą przy wykonywaniu prac porządkowych na terenie siedziby Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury. Było też ognisko i pieczenie kiełbasek, które po wędrówce i pracy smakowały bosko.


K. Bieńkowska, J. Cybulska

***


13.07.2016r.

Mobilne Centrum Informacji Zawodowej w Dąbrowie GórniczejW lipcu M. Tecław oraz doradczyni Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Dąbrowie Górniczej zorganizowały zajęcia dla podopiecznych Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich z Zawiercia, na terenie Ośrodka Rekreacji Jazdy Konnej „Parnas”. Celem zajęć było przybliżenie zawodu technik hodowca koni oraz technik weterynarii. Na spotkanie zaproszono gości specjalnych – przedstawicieli wyżej wymienionych zawodów, którzy zaprezentowali swoją pracę od strony praktycznej, opowiedzieli jak wygląda ona od strony praktycznej na co dzień. Przybliżono podstawowe pojęcia z zakresu anatomii i fizjologii koni, informacje o pochodzeniu, rasach oraz zasadach chowu. Omówiono jakie cechy powinna posiadać osoba chcąca pracować w danym zawodzie oraz najważniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę przy jego wyborze. Praktyk - hodowca koni, zaznajomił młodzież z specyfiką pracy oraz możliwością zatrudnienia i awansu, przedstawiono czynniki związane z rynkiem pracy oraz perspektywy zatrudnienia. W trakcie zajęć doradca udzielał informacji na temat szkół oraz możliwości kształcenia w wybranych zawodach. W części praktycznej zajęć młodzież przełamywała bariery psychologiczne związane z kontaktem ze zwierzętami, miała okazję do skorzystania z bezpłatnych zajęć nauki jazdy konnej oraz hipoterapii. Uczestniczki aktywnie brały udział w zajęciach, warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem.

M. Tecław

***

12.07.2016r.

Z naturą za pan bratW ramach programu "Z naturą za pan brat" nasze wychowanki brały udział w pracach porządkowych na zamku w Smoleniu. Przygotowywały ścieżki i dziedziniec odnowionego zamku do ruchu turystycznego.

K. Bieńkowska

***

11.07.2016r.

Nasze wakacje w DąbkachJuż po rak trzeci wychowanki z naszej placówki wypoczywały w nadmorskiej miejscowości Dąbki. Dzięki uprzejmości Dyrekcji z MOA w Koszalinie mogłyśmy noclegować w cudownym miejscu przesyconym jodem, pachnącym drzewami iglastymi, z dala od zgiełku.W 2007 r. Dąbki uzyskały stan prawny uzdrowiska z powodu zdrowego morskiego mikroklimatu. Morze Bałtyckie ogranicza Dąbki od strony północnej natomiast od południa znajduje się duże, przybrzeżne Jezioro Bukowno, gdzie wędkowaliśmy i to z powodzeniem.,, ...najbardziej podobały mi się kąpiel w morzu, skoki przez wysokie fale i spacery brzegiem morza..."
Hada :)
,, ...te wakacje były wspaniałe, mogłam odpocząć w ciszy, kapać się w morzu a także potańczyć na pomoście
w Dąbkach.."
Rudzia:)
,, ...jestem już drugi raz na wakacjach w tej miejscowości i nadal jestem zauroczona tym miejscem. Tym razem
dodatkowo zobaczyłam Gdańsk i piękną Starówkę, na której stoi posąg Neptuna. Spacer nad Motławą i lody u Grycanek będą zawsze przypominały mi ten wyjazd.."
Nikol:)
,, ...choć na chwilę mogłam się oderwać od rzeczywistości, która czasami jest nieznośna, pokazuje mi jak dużo jeszcze muszę sie uczyć i poznawać świat. Gdybym mogła została bym tam na długo..."
Storka:)


***

11.07.2016

Wodowanie na byle czym !
Wychowanki naszej Placówki uczestniczyły w II Porajskim Wodowaniu, imprezie towarzyszącej Dniom Poraja. Na potrzeby zawodów dziewczęta wykonały w pełni ekologiczną – z samych odpadów - konstrukcję pływającą, którą dwie wychowanki- reprezentantki kilkunastu dziewcząt zaangażowanych w budowę jednostki - wypłynęły na wody zbiornika wodnego Poraj i szczęśliwie dopłynęły do brzegu. Nasze wodniaczki zostały odznaczone medalami oraz dyplomem, które wręczyli im organizatorzy imprezy, m.in. władze gminy Poraj. W kolejnym tygodniu podczas wycieczki rowerowej szlakami Jury krakowsko-częstochowskiej, wychowanki nie korzystające z urlopu wakacyjnego, poznały walory regionu w którym obecnie przebywają. Lato trwa, a opiekunowie P. Mazur, M. Mazur oraz R. Flak już mają następny pomysł na kolejną formę aktywnego wypoczynku ... na wodzie.


***

Powrót do treści | Wróć do menu głównego