ZPiSdN w Zawierciu


Idź do treści

Menu główne:


ROK 2016 1

Archiwum


20.02.2017r

Zjazd RodzicówDnia 18 lutego bieżącego roku odbył się coroczny zjazd rodziców w naszej placówce. Rodzice, opiekuni oraz najbliższa rodzina przybyli w bardzo licznym gronie. Goście mieli okazję zapoznać się z ocenami i postępami resocjalizacyjnymi swoich bliskich oraz być świadkami podsumowania I semestru roku szkolnego 2016/2017r.
Wychowanki wraz z opiekunami przygotowały program artystyczny. Zaprezentowały swoje umiejętności teatralne, taneczne, akrobatyczne, wokalne, kabaretowe oraz literackie.
W trakcie części artystycznej odtwarzana była prezentacja ukazująca zdjęcia z wycieczek, projektów - szeroko rozmaitej działalności, w którą się chętnie angażujemy.Po oficjalnej części rodzice zostali zaproszeni na grupy wychowawcze. Specjalnie na tę okazję wychowanki przygotowały słodki poczęstunek.


***


17.02.2017r

Sacrum Zawiercianum - Krzyże i Kapliczki ZawierciaW lutym grupa wychowanek uczestniczyła w spotkaniu pod nazwą:,,Sacrum Zawiercianum - Krzyże i Kapliczki Zawiercia", które odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu Prelegentem był regionalny opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, pan Michał Oleśnica. Temat spotkania nawiązywał do projektu realizowanego w naszej placówce, w którym wychowanki aktywnie uczestniczą.


E. Werner-Skreczko, Cz. Karolczyk


***

16.02.2017r.

Spotkanie w Galerii Muzealnej Leszka DutkiNasze wychowanki wzięły udział w kolejnym spotkaniu w Galerii Muzealnej Leszka Dutki w ramach Laboratorium Nauki i Twórczej ekspresji. Pan Marcin Janeczek opowiadał o spiskach z udziałem kobiet, a w drugiej części swoją twórczość przybliżyła Elżbieta Stępczyńska i Tatiana Cieślik.Gościem specjalnym tego wieczoru był Krzysztof Cezary Buszman poeta, autor piosenek, fotografik i podróżnik. Poeta prezentował zgromadzonym uczestnikom swoje wiersze.

J. Tworek
B. Siewniak-Hamerlik


***

24.01.2017r

Zima "Z naturą za pan brat"Korzystając z typowo zimowej aury, nasze wychowanki udały się na wycieczkę do Podlesic, gdzie w rezerwacie przyrody "Góra Zborów", mogły podziwiać niezwykłe krajobrazy.Oprócz pięknych widoków, musiały wykazać się dobrą kondycją fizyczną, gdyż wejście na najwyższe wzniesienie Jury o tej porze roku, jest niemałym wyzwaniem.

K. Bieńkowska

***

20.01.2017r

Laboratorium Naukii Twórczej EkspresjiDnia 18 stycznia w Galerii Muzealnej Leszka Dutki ruszył nowy cykl w ramach Laboratorium Naukii Twórczej Ekspresji pt. "Cuda świata. Gwiazdozbiór sztuki". Podczas spotkania doktor Marcin Janeczek wygłosił wykład „Cuda świata – maestria Egipcjan”. Przedstawił zadziwiające fakty o budowie piramid, kulturze i życiu starożytnych Egipcjan. Dużą atrakcją wieczoru był wstęp młodych tancerzy prezentujących pięć tańców standardowych świata.Następnie p. Leopold Stawarz, zaprosił na występy zawierciańskich solistów. Obecne na spotkaniu wychowanki poczęstowały przybyłych gości kawą, herbatą i własnoręcznie przygotowanymi pączkami. Spotkanie upłynęło w miłej, karnawałowej atmosferze.


J. Tworek, A. Gacek

***

14.01.2017r

Koncert NoworocznyW styczniu nasze wychowanki wzięły udział w Koncercie Noworocznym w Kroczycach. Wystąpili m.in. Jurajska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Leopolda Stawarza, Anita Maszczyk, Piotr Hankus, Olimpia Karbownik, Daniel Gabor, Andrzej Kaim, Marcin Szlachta, tancerze z Ukrainy, Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Kroczycka" oraz lokalni artyści.Mogliśmy wysłuchać wielu arii operowych, operetkowych i światowych przebojów, zobaczyć wspaniałe układy taneczne. Udało nam się również włączyć do wspólnych śpiewów i tańców.

M. Grabowska i A. Błach


***

01.07.2016r.

Świat fantazji i wyobraźni kluczem do kreatywnościW bieżącym roku szkolnym w klasie drugiej gimnazjum realizowany był projekt edukacyjny pt: "Świat fantazji i wyobraźni kluczem do kreatywności". Celem projektu było ukazanie uczennicom różnych sposobów kreatywności z uwzględnieniem ich indywidualnych uzdolnień oraz zachęcenie ich do aktywnego i twórczego podejścia do otaczającej rzeczywistości. Projekt składał się z kilku etapów, które na różne sposoby zachęcały uczennice do twórczej aktywności. Dziewczęta przeczytały wybrane książki z literatury angielskiej, które zawierały elementy świata fantastyki, analizowały zawarte w nich treści oraz wspólnie tworzony był scenariusz do przedstawienia na podstawie "Alicji w Krainie Czarów".Uczennice tworzyły dekoracje do przedstawienia używając różnych technik plastycznych z zakresu malarstwa, witrażu, tworzenia dekoracji przestrzennych, origami. Na warsztatach szkolnych pod opieką pani Barbary Siewniak - Hamerlik, powstały piękne kostiumy oraz dekoracje tworzone metodą patchwork. Uczennice w ramach projektu miały sposobność obejrzenia trzech spektakli teatralnych w Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach, dzięki którym poszerzyły swoją wiedzę o technice gry aktorskiej i zdobyły wiele cennych inspiracji wykorzystanych w przedstawieniu pt: "Alicja w Krainie Koszmaru", będącym prezentacją długotrwałej pracy dziewcząt. Dziewczęta w nagrodę za swoje zaangażowanie w projekt uczestniczyły w profesjonalnej sesji zdjęciowej przeprowadzonej przez pana Jacka Pałuchę.


K. Bieńkowska


23.06.2016r.

"Ja i moje dziecko - świadomość rodzicielska jako element wychowawczy"Tak brzmi nazwa nowego projektu realizowanego w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Zawierciu przez Centrum Rozwoju Lokalnego. Projekt współfinansowany jest ze środków Fundacji Banku Zachodniego WBK, w ramach Programu Bank Dziecięcych Uśmiechów.Głównym celem programu jest uświadomienie wychowankom roli macierzyństwa oraz trudu jaki jest temu zadaniu przypisany. W realizacji projektu udział weźmie dziesięć nieletnich dziewcząt przebywających w placówce. Wytypowane dziewczęta chętnie chcą podjąć się sprawdzenia swojej gotowości do roli matki. Zadanie wychowanek będzie polegało na sprawowaniu stałej opieki, przez trzy doby, nad lalką która jest zaprogramowana tak aby swoim działaniem naśladować zachowanie noworodka.Fantom jest sterowany komputerowo i rejestruje wszystkie kontakty z aktualną „matką”, która również podczas pełnienia swojej roli posiada specjalny czujnik. W placówce odbyło się uroczyste przekazanie w imieniu Fundacji Banku Zachodniego WBK S.A. im. Stefana Bryły reprezentowanej przez panią Agnieszkę Markiwicz- Bartosz dyrektor Banku Zachodniego WBK I Oddziału w Zawierciu i panią Aneta Wypchał – doradcę biznesowego 1 Oddziału banku WBK w Zawierciu na ręce wychowanek fantoma niemowlaka.W spotkaniu uczestniczyły również przedstawicielki CRL pani Joanna Walczak oraz pani Marta Mularczyk, które koordynują przebiegiem programu. Dziewczęta na bieżąco będą relacjonowały przebieg programu na stronie internetowej placówki.

***


XIV REJONOWE KONFRONTACJE AMATORSKICH TEATRÓW
DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJÓWW dniu 22 czerwca nie mogło zabraknąć nas na XIV Rejonowych Konfrontacjach Amatorskich Teatrów dla Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Wychowanki z koła teatralnego „Niepokorne” koła tanecznego i muzycznego, ,,Przyjaciele" z Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu wystawiły musical p.t.: ,,Piękna i bestia".


Bardzo przyjemnie spędziliśmy czas, w oczekiwaniu na wyniki udaliśmy się na spacer do parku.Jury w skład którego wchodziły cztery osoby: Martyna Ptak (instruktor MOK), Maria Kusina (instruktor teatralny), Bogumiła Murzyńska (aktorka Teatru Śląskiego w Katowicach) oraz Józef Niedźwiecki ( emerytowany dyrektor II L.O. w Zawierciu, teatrolog, reżyser), wyróżniło zespół za ruch sceniczny, wiarygodność i ekspresję aktorską wykonawców. Usatysfakcjonowani i pełni energii twórczej już zaczęliśmy planować pracę w nowym roku szkolnym.

E. Werner-Skreczko

***

20.06.2016r.

Promowania świadomego macierzyństwa
W ramach promowania świadomego macierzyństwa w dniu 20 czerwca 2016r. już kolejny raz z grupą wychowanek odwiedziłyśmy placówkę sprawującą opiekę nad dziećmi, które nie mogą przebywać w swoich rodzinnych domach. Tym razem był to Dom Małych Dzieci w Częstochowie. Zostałyśmy serdecznie przyjęte przez Panią Pedagog i Panią Psycholog tamtejszej Placówki. Najpierw spotkałyśmy się z podopiecznymi Domu Małych Dzieci; maluszki szybko zaakceptowały naszą obecność i nawiązała się pomiędzy nami nić sympatii. Dziewczęta opiekowały się niemowlętami, zaś dzieciom nieco starszym (do 3. roku życia) umilały czas zabawą i czytaniem książeczek. Kiedy nadeszła pora obiadu, pomagały również w karmieniu maluchów. Następnie Panie Pedagog i Psycholog opowiedziały nam o funkcjonowaniu Placówki, formach pracy z dziećmi oraz pomocy oferowanej ich rodzicom. Uwrażliwiały na odpowiedzialne podejmowanie decyzji o macierzyństwie wspominając jednocześnie o deficytach dzieci, których rodzicom tej odpowiedzialności zabrakło. Pobyt w Domu Małych Dzieci wywarł na nas duże wrażenie, a dziewczęta pobudził do refleksji.


E. Motylewska
E. Sokół-Ormianin***

12.06.2016r.

Dziewczęta z ZPiSdN w Zawierciu promują Rio 2016W dniu 11 czerwca w Parku Kępa Potocka w Warszawie odbył się XVIII Piknik Olimpijski w rytmie samby "Rio 2016". Organizowany przez Polski Komitet Olimpijski piknik to największa impreza o charakterze sportowo-rekreacyjnym w kraju, łącząca ze sobą elementy olimpijskiego sportu z rekreacją i zdrowym stylem życia. W festynie uczestniczyło ponad 200 naszych medalistów olimpijskich oraz przyszli bohaterowie w Rio.
Spośród ponad 50 stref poświęconych najróżniejszym, nie tylko olimpijskim sportom, promujących m.in. żeglarstwo, lekką atletykę, tenis, siatkówkę, jedno - z ergometrami wioślarskimi prowadzone było przez wielkiego przyjaciela wszystkich placówek dla nieletnich - brązowego medalistę z Barcelony - Pana Kajetana Broniewskiego. Swój udział w tej imprezie miały też wychowanki Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu, które przy boku naszego olimpijczyka, w czasie kiedy Pan Kajetan wspólnie z "Fundacją Lotto - Milion Marzeń" zbierał pieniążki na wakacje dla najbiedniejszych dzieci, obsługiwały stanowisko malowania buzi najmłodszym uczestnikom festynu.Ciężka praca wykonywana przez dziewczęta, profesjonalizm artystyczny doskonalony na zajęciach koła plastycznego i doświadczenie pedagogiczne nabyte w trakcie codziennego obcowania z dziećmi (np. w trakcie zajęć wolontariatu w przedszkolach) zaowocowały tym, że stanowisko to cieszyło się wielką popularnością. Każde dziecko, które niestety wcześniej musiało odczekać nawet kilkanaście minut na swoją kolej, odchodziło od stanowiska z uśmiechniętą, wymalowaną buzią i balonem w ręku.***


01.06.2016r.

DZIEŃ DZIECKA W PLACÓWCE


Dnia 1 czerwca tradycyjnie już w naszej placówce obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Zorganizowano wiele imprez sportowych, oraz zabaw integracyjnych i muzycznych. Na zakończenie imprezy ze smakiem zjedliśmy prażonki.***

***

28.05.2016r

Przedpremierowy spektakl "Miłość do trzech pomarańczy"W ramach realizowanego w ZPiSdN projektu, uczestniczyliśmy w próbie generalnej w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach, przed premierą spektaklu "Miłość do trzech pomarańczy", która powstała na motywach baśni XVIII- wiecznego weneckiego dramaturga, Carla Gozziego. Jego tekst nie miał jednak charakteru sztuki teatralnej, autor zostawił jedynie tzw. Analisi riflessiva (Analizę refleksyjną), czyli zapis gotowego już przedstawienia, a raczej próbę opisu tego, co działo się na scenie w teatrze improwizacji. Na podstawie tego właśnie włoskiego dokumentu Zbigniew Głowacki napisał własną wersję.

***

24.05.2016r.

Sakrament bierzmowaniaWielkim świętem Miłosierdzia stał się dzień bierzmowania dziesięciu wychowanek zawierciańskiego Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich. Tego sakramentu udzielił w kaplicy na terenie ośrodka, w dniu 24 maja br., Ks. Bp Antoni Długosz. "Doświadczyłem już nie jeden raz, jak po bierzmowaniu, zmienia się postawa niektórych dziewczyn z naszego zakładu" - stwierdził dyrektor ośrodka mgr Robert Kleszcz. Moc Ducha Świętego dało się odczuć od samego początku. Na powitanie dziewczęta gromkim głosem wyśpiewały piosenki religijne z repertuaru Księdza Biskupa Antoniego. Sama uroczystość była pełna wzruszeń i głębokiego duchowego klimatu. "Mamy w Kościele Rok Miłosierdzia - mówił w homilii Ks. Biskup Antoni - Miłosierdzie Boże to nie tylko miłość pełna uczuć, czy mówiąc waszym językiem "zauroczenia", czy "chemii", ale to postawa pełna dobrych uczynków. Ich listę zawierają uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała. Przypomnijcie sobie postawę Jezusa, który uzdrawia chorych, nie brzydzi się trędowatymi i co najważniejsze, nie odrzuca grzeszników, ale wierzy w ich nawrócenie i zmianę. Jezus nas nie tylko nie odrzuca, ale nie przestaje nas kochać i mocno wierzy, że zawsze możemy życie zacząć od nowa".W dalszej części homilii kaznodzieja zachęcił wychowanki do wielkiej ufności w sens życia i jego odnowę. Po Mszy świętej i bierzmowaniu Ks. Bp zaaranżował w holu zakładu poprawczego wspólne śpiewanie i tańce. Cała wspólnotę ogarnął duch radości i uwielbienia.Nad przygotowaniem do bierzmowania czuwał Ks. Jan Lisiecki, który katechizuje w zakładzie już dwadzieścia lat.


Ks. Prał. dr Andrzej Przybylski

19.05.2016r.
***

18.05.2016r

Galeria Muzealna Leszka Dutki w ZawierciuDnia 18 maja w Galerii Muzealnej Leszka Dutki w Zawierciu odbyło się kolejne wydarzenie z udziałem naszych wychowanek, z cyklu Laboratorium Nauki i Twórczej Ekspresji. Tym razem tematem przewodnim było tworzenie partii politycznych w drugiej połowie XIX wieku, a także odkrycia, wynalazki, opera, operetka i musicale.

***

17.05.2016r.

Światowy Dzień Zdrowia i Urody


Wychowanki wraz z nauczycielami i wychowawcami gościły w Zespole Szkół i Placówek im. Hugona Kołłątaja w Zawierciu, gdzie obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia i Urody.Dziewczęta zaprezentowały pokaz koordynacji ruchowej, zwinności, gibkości i siły. Następnie uczniowie ZSiP im. H. Kołłątaja oraz zaproszeni gości obejrzeli spektakl profilaktyczny pt. "Misja specjalna", w wykonaniu naszych wychowanek, w którym zwrócono uwagę na różne uzależnienia i zagrożenia współczesnego świata czyhające na młodego człowieka. W tym roku tematem przewodnim Dnia Zdrowia i Urody był problem nadmiaru cukru w diecie młodych ludzi. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia na świecie około 350 milionów ludzi choruje na cukrzycę, a w przeciągu najbliższych 20 lat liczba ta może się podwoić. Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, ale przy zastosowaniu właściwego leczenia jej wpływ na życie chorego można zminimalizować. Wśród zaproszonych gości byli specjalistów z różnych dziedzin, którzy przygotowali krótkie pogadanki na temat zdrowego odżywiania oraz mody na smukła sylwetkę. Panie dietetyczki dokonywały analizy masy i składu ciała oraz udzielały porad żywieniowych. Uczniowie mogli podziwiać pokazy wizażu, stylizacji fryzur i paznokci. Mogli skorzystać z określenia fototypu urody przy użyciu profesjonalnych narzędzi.***

15.05.2016r

„Noc muzeów”
W ramach „Nocy muzeów” wychowanki ZPiSdN w Zawierciu skorzystały z osobistego zaproszenia burmistrza gminy Dębica i zwiedziły Mini Muzeum oraz Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie Osiedlu. Ekspozycja muzealna znajduje się w zrekonstruowanych barakach obozowych, w których można zobaczyć makiety obozu i poligonu u podnóża Góry Śmierci. Ku czci pomordowanych na Górę Śmierci prowadzi „Droga Cierpienia”, na którą składa się 14 rzeźb w kształcie ludzkich rąk. W 1964 postawiono tam pomnik upamiętniający ofiary obozu pracy, natomiast w 2007r. miała miejsce uroczystość odsłonięci pomnika upamiętniającego ofiary narodowości Żydowskiej.

M. Słaboń, A. Błach

***

Przedstawienie opery Stanisława MONIUSZKI - „Flis”
W dniu 14 maja 2016r. nasze wychowanki skorzystały z zaproszenia Pana Leopolda STAWARZA i Dębickiego Towarzystwo Muzyczno-Śpiewaczego do Domu Kultury „Mors” Miejskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie opery Stanisława MONIUSZKI – „Flis” zrealizowanej pod kierownictwem artystycznym Pawła Adamka.Po świetnym występie nagrodzonym wielką owacją na stojąco, mogliśmy spotkać się osobiście z aktorami na scenie, porozmawiać i wykonać pamiątkowe zdjęcia na tle scenografii.

M.Słaboń, A.Błach

***

03.05.2016r.

Obchody Święta Narodowego 3 Maja
Na zawierciańskim Placu im. Teodora Stosika odbyły się główne uroczystości związane z 225. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja i 95 rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Delegacja naszej placówki wzieła udział w uroczystościach upamiętniających ustanowienie pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej, złożono wiązanki kwiatów przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

******

25.04.2016r.

II edycja Turnieju wiedzy "Złote ABC młodego ratownika"


W dniu 25.04 2016r. odbyła się II edycja Turnieju wiedzy z zakresu pierwszej pomocy pod nazwą "Złote ABC młodego ratownika" o Puchar Dyrektora Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich dla szkół gimnazjalnych z terenu miasta Zawiercia.Celem Turnieju było nie tylko sprawdzenie posiadanej wiedzy ale także edukacja. Uczestnicy zmagali się z zadaniami przygotowanymi przez organizatorów w dwóch etapach. Pierwszym był test wiedzy teoretycznej z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz adekwatnego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. W drugim etapie gimnazjaliści sprawdzali w praktyce posiadane umiejętności ratownicze. W trzyosobowych zespołach zmierzyli się z paniką i strachem poszkodowanych, opatrywali ich urazy, kontrolowali parametry życiowe a także prowadzili sztuczne oddychanie i masaż serca na fantomach. Mieli również możliwość skorygowania popełnionych błędów, uzyskania cennych wskazówek od ekspertów oraz skorzystania z możliwości posługiwania się ogólnodostępnym sprzętem medycznym. Uczniów szkół gimnazjalnych oceniało profesjonalne jury składające się z ratowników medycznych Ochotniczej Straży Pożarnej w Marciszowie oraz ratowników zawierciańskiego Pogotowia Ratunkowego.W trakcie oczekiwania na wyniki turnieju organizatorzy zadbali o możliwość rozładowania stresu uczestników. Zorganizowali pokaz ratownictwa wysokościowego i medycznego w wyniku symulowanego wypadku z udziałem zaprzyjaźnionej grupy specjalistycznej z OSP Ogrodzieniec.

W ostatecznej klasyfikacji:
I miejsce Gimnazjum nr 3
II miejsce Gimnazjum nr 2
III miejsce Gimnazjum nr 4
IV miejsce Gimnazjum Katolickie
V miejsce Gimnazjum nr 1

Różnice punktowe dla poszczególnych miejsc były bardzo niewielkie. Ponadto, wszyscy uczniowie biorący udział w turnieju wygrali dla siebie nowe doświadczenie i wiedzę, dzięki której będą potrafili uratować ludzkie życie. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

E. Motylewska, A. Grzegorczyk

***

23.04.2016rW dniu 23 kwietnia wychowanki naszej placówki uczestniczyły w Dniu Otwartym w Zespole Szkół i Placówek im. Hugona Kołłątaja, który miał na celu prezentację bogatego dorobku szkoły gimnazjalistom- potencjalnym uczniom i ich rodzicom. Nasze wychowanki pod kierunkiem p. B. Siewniak – Hamerli i p. J. Tworek wraz z uczennicami szkoły zaprezentowały pokaz kolekcji modeli odzieżowych. Pierwszą inspirowaną folklorem rosyjskim, barwami flagi ukraińskiej oraz drugą zatytułowaną „Smak czerni i bieli” – nagrodzoną na ogólnopolskim pokazie szkół mody „Kreacje Prowokacje” w Radomiu. Na zakończenie zaprezentowana została kolekcja pt. „Na błękitu tle” – utrzymana w stylu romantycznym, inspirowana przyrodą i wykonana z włókniny. Pokazowi mody towarzyszyła ekspozycja kolekcji modowej wykonanej przez Projektantkę Panią Ewę Kyrcz.

***

22.04.2016r.

Nasze wychowanki z opiekunami B.Siewniak-Hamerlik i K. Rykała oraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 im. J. Korczaka w Porębie uczestniczyły w obchodach Dnia Ziemi. Na tą okoliczność przygotowały wiele ciekawych zabaw oraz zaprezentowały wiosenny pokaz mody. Wspólne świętowanie Światowego Dnia Ziemi dało wszystkim uczestnikom imprezy wiele radości.

B. Siewniak Hamerlik

***

19.04.2016r.

„Żonkil” w 73 rocznicę powstania w getcie warszawskim…Dziś w 73 rocznicę powstania w getcie warszawskim nasze wychowanki wspólnie z wychowawcami uczciły pamięć zamordowanych Żydów. Akcja „Żonkil” odbyła się u nas po raz pierwszy. Wychowanki przygotowały żonkile, które kształtem przypominają Gwiazdę Dawida i symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję.Kwiaty i znicze złożyliśmy przy pomniku symbolizującym mogiły ofiar Holocaustu, zamordowanych przez nazistów w czasie likwidacji getta w Zawierciu w sierpniu 1943 r. W sposób szczególny objęliśmy opieką grób rodziny Szwarc, w którym spoczywają prochy przypuszczalnie 22 osób zamordowanych w obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau. Wolontariuszkom przypomniano historię powstania w getcie warszawskim, które było odpowiedzią na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta. Nawiązano również do historii getta w Zawierciu.

E. Werner-Skreczko

***

15.04.2016r.

Współpraca z Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Readaptacyjnym
Stowarzyszenia "Monar" w Dębowcu
Kontynuujemy współpracę z Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Readaptacyjnym Stowarzyszenia "Monar" w Dębowcu. W ostatnim okresie kolejna grupa podopiecznych zakładu poprawczego wraz z opiekunami odwiedziła placówkę poznając zasady jej funkcjonowania, program pobytu oraz możliwości skorzystania z pomocy odwykowo - terapeutycznej. Terapeuci i pensjonariusze ośrodka po przeprowadzeniu "testu" narkotykowego i alkoholowego odpowiadali na pytania odwiedzających, szczycili się swoimi sukcesami związanymi z utrzymaniem długotrwałej abstynencji i dzielili się planami na przyszłość po opuszczeniu placówki. Mamy nadzieję, że kolejnym etapem współpracy z ośrodkiem będzie rewizyta "Monarowców" w Zakładzie Poprawczym, gdzie będą mogli podzielić się swoimi przeżyciami i doświadczeniami z pozostałymi wychowankami naszej placówki.

E. Motylewska

***

13.04.2016r.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom"W dniu 4.04.2016r i 12.04.2016r. w Urzędzie Miejskim i Starostwie Powiatowym w Zawierciu odbyły się eliminacje na szczeblu gminnym i powiatowym do kolejnej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Wychowanki Zakładu Poprawczego reprezentowały naszą placówkę w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uzyskane przez nie rezultaty dają powody do dumy. Uczennica gimnazjum zajęła III miejsce w turnieju gminnym, a wychowanka szkoły zawodowej zdobyła I miejsce na szczeblu gminnym i V miejsce w eliminacjach powiatowych. Gratulujemy wiedzy i sukcesu.

E. Motylewska

***

09.04.2016r.

„Kobiety na 5-tkę”
W sobotę 9 kwietnia 2016 r. wychowanki placówki pod opieką uczestniczyły w wyjątkowym wydarzeniu: Biegu i Marszu NW Kobiet „Kobiety na 5-tkę” oraz POWER WALK. Był to pierwszy z trzech planowanych etapów w 2016 roku.Zawody odbyły się na terenie Hotelu Fajkier w Lgocie Murowanej i obszarze bezpośrednio do niego przylegającym. Dziewczęta zaangażowały się w malowanie twarzy dzieciom, sprawiając im wielką frajdę.

***

08.04.2016r.


III Ogólnopolski Konkurs Szkół Mody "Kreacje - Prowokacje"
W dniu 08.04.2016r. nasze wychowanki pod opieką pań Barbary Siewniak-Hamerlik i Jolanty Tworek uczestniczyły w imprezie finałowego pokazu III Ogólnopolskiego Konkursu Szkół Mody- 2016 ,,Kreacje-Prowokacje” zorganizowanego w Zespole Szkół Skórzano- Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu. Dziewczęta miały okazję podziwiać niepowtarzalne kolekcje młodych pasjonatów mody.Same również wystąpiły z prezentacją kolekcji wykonanej przez wychowanki naszej placówki zatytułowanej ,,Na błękitu tle”. Pozostawiły na widowni miłe wrażenia, zostały nagrodzone gromkimi brawami.

***

08.04.2016r

PIERWSZA POMOC RATUJE ŻYCIEZadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, bo w krytycznym momencie każda minuta jest na wagę życia. Każdy z nas powinien umieć udzielić pierwszej pomocy bez względu na to, czy jesteśmy medykami czy też nie. Jak ważną jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej świadczą "czarne" dane statystyczne, nagłaśniane przez media. Mowa w nich o poszkodowanych, którzy za późno otrzymali pomoc i nie mieli szans na przeżycie lub na powrót do zdrowia.


Większość wypadków powoduje tylko nieznaczne obrażenia, ale zdarza się też, że szybka reakcja decyduje o życiu lub śmierci. Postanowiłam z pomocą wychowanek szkolić dzieci w szkołach podstawowych, bo to oni później będą naszą pomocą i chlubą.


A. Grzegorczyk

***

04.04.2016r.

Sezon rolkowy rozpoczetyDnia 3 kwietnia grupa wychowanek pod opieką p.dyrektora Roberta Kleszcza rozpoczęła sezon rolkowy. POGORIA IV zbiornik "Kuźnica Warężyńska" jest idealnym miejscem na rolki z pięknymi widokami oraz małą liczbą wzniesień. Trasa liczyła 16 km.

***

02.04.2016r.


Hotel Fajkier Wellness & SPA
Fotograficzne spotkanie z Markiem PiątkowskimW sobotę 2 kwietnia grupa wychowanek pod opieką pani Agaty Bartkowiak i p. Rafała Dziwińskiego udała się na jedno z autorskich spotkań z fotografami do Hotelu Fajkier. Tym razem gościem był wieloletni podróżnik pasjonat fotografii Marek Piątkowski. Trener, specjalista do spraw turystyki motywacyjnej, organizacji eventów oraz wiedzy krajoznawczej wybranych regionów Polski.Przed spotkaniem obejrzeliśmy wystawę super fotografii. Pan Marek przedstawił nam "Północ - Południe" czyli samotne piesze przejście przez Islandię. Mogliśmy zasięgnąć wiedzy teoretycznej jak i praktycznej dotyczącej tego urokliwego fotogenicznego miejsca.

***

25.03.2016r.

Spotkanie z Agnieszką Mrozińską - Jaszczuk


Dnia 25 marca 2016r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej placówce panią Agnieszkę Mrozińską - Jaszczuk, aktorkę dubbingową i teatralną, wokalistkę i tancerkę, na co dzień związaną z Teatrem Roma w Warszawie. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Pani Agnieszka bardzo ciekawie opowiedziała o swojej drodze do sukcesu - jak urzeczywistniły się marzenia "dziewczyny z Zawiercia", o zawodzie aktora i związanych z tym wyrzeczeniach oraz dążeniu do zrealizowania swoich pasji.Dowiedzieliśmy się także, jak często w natłoku pracy brakuje jej odpoczynku i czasu dla najbliższych. Pani Agnieszka podkreśliła, że talent to tak naprawdę tylko niewielka cząstka sukcesu.Aby osiągnąć w życiu zamierzone cele, najważniejsze są właściwa motywacja i ciężka nieustanna praca. Dziękujemy pani Agnieszce, że poświeciła nam swój wolny czas.

***

16.03.2016r.

Galeria Muzealnea Leszka DutkiWychowanki naszej placówki pod opieką Barbary Siewniak-Hamerlik i Ewy Sygiet uczestniczyły w trzecim spotkaniu w ramach historyczno-artystycznego cyklu "Laboratorium Nauki i Twórczej Ekspresji" zorganizowanym w zawierciańskiej Galerii Muzealnej Leszka Dutki. Tematyką prezentacji była śmierć Stalina oraz życie kulturalne w latach 50-tych XX wieku. Dla podkreślenia charakteru tych lat nasze wychowanki zaprezentowały się w stylizacji z tego okresu.

B. Siewniak-Hamerlik, E. Sygiet

***

15.03.2016r.

OŚRODEK REHABILITACYJNO - READAPTACYJNY
STOWARZYSZENIE MONAR
W dniu 14 marca 2016r. grupa dziewcząt pod opieką ks. Jana Lisieckiego, pedagoga Anety Ptak i psychologa Ewy Sokół-Ormianin miała możliwość zapoznać się z funkcjonowaniem Ośrodka Rehabilitacyjno-Readaptacyjnego Stowarzyszenia "Monar" w Dębowcu zapewniającego pomoc wszystkim osobom, u których zdiagnozowano uzależnienie (m.in. od narkotyków, dopalaczy, leków, alkoholu, hazardu oraz innych). Pacjenci ośrodka przedstawili reguły obowiązujące w placówce. Program terapii zaplanowany jest na 12 miesięcy. Oferta terapeutyczna ośrodka oparta jest na zasadach wypracowanych przez Marka Kotańskiego. Osoby poddające się terapii uzależnień same organizują sobie codzienne życie. Główną metodą pracy jest społeczność terapeutyczna. Mieszkańcy ośrodka zobowiązani są do prawdomówności, uczciwości, otwartości, aktywnej pracy nad własnymi problemami, utrzymywania abstynencji, nieprzejawiania agresji. W trakcie terapii uczą się odpowiedzialności, gospodarności, pełnienia ról społecznych, samodzielności.
Mieszkańcy ośrodka przyjęli naszą grupę z dużą życzliwością i sympatią. Chętnie dzielili się własnymi doświadczeniami i przeżyciami. Oprowadzili nas po pomieszczeniach placówki, opowiadali o codziennych pracach, zajęciach, co pozwoliło poczuć niepowtarzalny klimat wspólnoty. Na koniec przygotowali wyborny poczęstunek.W drodze do Dębowca wstąpiliśmy do Izby Twórczej artysty ludowego Jana Wewióra w Olsztynie. Obejrzeliśmy ruchomą szopkę Betlejemowo, makietę oblężenia zamku olsztyńskiego i rzeźby wykonane w drewnie przez artystę. Ponadto Jan Wewiór przybliżył postać Anioła Stróża - patrona Olsztyna.

A. Ptak, E. Sokół-Ormianin


***


ZAKŁAD POPRAWCZY I SCHRONISKO DLA NIELETNICH W ZAWIERCIU WYRÓŻNIONE ZŁOTĄ ODZNAKĄ HONOROWĄ ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGOW styczniu 2016 roku Kapituła Sejmiku Województwa Śląskiego na wniosek Prezydenta Miasta Zawiercie - Pana Witolda Grima, przyznała Zakładowi Poprawczemu i Schroniskowi dla Nieletnich w Zawierciu Złotą Odznakę Zasłużonych dla Województwa Śląskiego.To wielkie wyróżnienie wręczone zostało przez byłego radnego do Sejmiku Śląskiego - Pana Mariana Gajdę oraz Wiceprezydenta Miasta Zawiercie - Pana Marka Borowika na ręce Dyrektora - Pana Roberta Kleszcza w trakcie akademii zorganizowanej w placówce z okazji dorocznego "zjazdu rodziców". Świadkami honorowania tą oznaką poza wychowankami i ich licznie zgromadzonymi rodzicami byli również zaproszeni goście a wśród nich wizytator w Departamencie Wykonania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości - Pani Mariola Maźniak.


.


***


Album - Działalność wolontariacka wychowanek i pracowników Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu - pobierz

***
***


28.02.2016r.


W 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.Dnia 28.02.2016r., o godzinie 12:00 w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Zawierciu odbył się bieg oraz marszobieg:
TROPEM WILCZYM - Bieg pamięci żołnierzom wyklętym. Równocześnie kilka wychowanek wraz z wychowawcą panią Anetą Grzegorczyk wystartowało w tym biegu w Zawierciu.

Ideą było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

***

19.02.2016r.

Spotkanie w Galerii Muzealnej Leszka Dutki17 lutego w zawierciańskiej Galerii Muzealnej Leszka Dutki odbyło się kolejne spotkanie w ramach historyczno – artystycznego cyklu „Laboratorium Nauki i Twórczej Ekspresji”. Tematyką drugiej już prezentacji była „Rewolucja lutowa w Rosji”, „Konferencje: Jałta, Poczdam, Teheran”, „Kultura i sztuka w pocz. XX w.”. Wykład ilustrowany prezentacją multimedialną poprowadził dr Marcin Janeczek. Wychowanki pod kierunkiem J. Tworek przygotowały tradycyjne rosyjskie desery: watruszki (bułeczki drożdżowe z białym serem), słodką kiełbasę (kakaowe szaleństwo z orzechami), bułeczki z cukrem i makiem i ciasteczka rosyjskie. Wychowanki wystąpiły w strojach rosyjskich przygotowanych pod kierunkiem B. Siewniak – Hamerlik i J. Tworek. Prezentacja zgromadziła licznych sympatyków historii i sztuki.

A. Gacek

***

14.02.2016r

Obóz narciarski IstebnaW dniach 8-10 lutego 2016 roku, 7 wychowanek pod opieką Dyrektora Roberta Kleszcza oraz wychowawców Agaty Bartkowiak i Radosława Ściślickiego wzięło udział w mini-obozie narciarskim w Istebnej. W pierwszych dwóch dniach część z podopiecznych uczyło się na stoku Istebna – Zagroń narciarstwa zjazdowego pod okiem wykwalifikowanego instruktora, a następnie wspólnie z pozostałymi dziewczętami doskonaliło nabyte umiejętności pod okiem opiekunów zakładowych.W godzinach wieczornych regenerowały zmęczone mięśnie w trakcie spaceru oraz w parku wodnym. Niestety pogoda nie dopisała w dniu trzecim i padający deszcz wykluczył wyjście na stok.W zamian za to wychowanki zobaczyły piękny wodospad oraz skocznię im. Adama Małysza w Wiśle a następnie obejrzały film w Cinema Center w Katowicach.

***

12.02.2016r.

Spektakl Teatru Współczesnego z Krakowa "Ania z Zielonego Wzgórza"Dnia 10.02.2016 r. wychowanki naszej placówki wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do MOK "Centrum" im. Adama w Zawierciu na spektakl Teatru Współczesnego w Krakowie, pt. ,,Ania z Zielonego Wzgórza". Klasyczna inscenizacja wzbogacona była pięknymi piosenkami. Przedstawienie zaraziło nas wiarą w sens życia zgodnie z samym sobą oraz otwarciem się na innych.

E. Werner-Skreczko

***

4.02.2016r.

Prezentacja historyczno - artystyczna "Powstanie Styczniowe"Wychowanki pod opieką B Siewniak-Hamerlik i J Tworek uczestniczyły w prezentacji historyczno - artystycznej pt. "Powstanie Styczniowe. Jan Matejko". Było to pierwsze z cyklu 12 spotkań w ramach działalności Laboratorium Nauki i Twórczej Ekspresji w Galerii Muzealnej Leszka Dutki w Zawierciu. Prezentacje mają na celu rozwijać świadomość historyczną poprzez inscenizację i interakcję. Niecierpliwie czekamy na kolejne prezentacje, które w ciekawy sposób przybliżają różne wydarzenia i ludzi z historii świata, Europy, Polski i naszego miasta.

B. Siewniak-Hamerlik, J. TworekPowrót do treści | Wróć do menu głównego