ZPiSdN w Zawierciu


Idź do treści

Menu główne:


ROK 2015 1

Archiwum

22.12.2015r.


Życzymy Wszystkim Wspaniałych świąt Bożego Narodzenia
spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze,
samych szczęśliwych dni w nadchodzącym roku 2016
oraz szampańskiej zabawy sylwestrowej.

***

19.12.2015r.

Przedświąteczny czas w warsztatach szkolnych...Przedświąteczny czas to jest dla nas okres na działania charytatywne. W pracowni gastronomii i cukiernictwa zostało upieczone ponad 1500 ciastek. Kolorowe pierniczki, ciasteczka, choinki zostały przeznaczone na kiermasze i spotkania integracyjne. Jak co roku zostało przygotowane przedstawienie kukiełkowe dla SP. 5 i przedszkoli w Zawierciu. Wychowanki wykonały wiele prac z zakresu krawiectwa na kiermasz aby pozyskać fundusze na potrzeby wolantariatu na odległość.


Atmosferę świąteczną podkreśla bożonarodzeniowa szopka na korytarzu warsztatowym.
Więcej zdjęć w zakładce
Warsztaty szkolne.

Bożena Sikorska


***

12.12.2015r


***


***

Projekt "Razem przez sztukę"W ramach współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych Nr 6 z Dąbrowy Górniczej, do projektu "Razem przez sztukę" w warsztatach szkolnych został wykonany płaszcz. Wychowanka Anna Kraj pod kierunkiem nauczyciela zawodu uszyła płaszcz z patchworku. Praca naszej uczennicy została zaprezentowana na pokazie mody w Muzeum Śląskim w Katowicach. Osoby niepełnosprawne, uczniowie dwunastu szkół specjalnych z całego kraju wzięli udział w integracyjnym pokazie mody. Przedstawiono ponad 70 stylizacji, a my pośród wielu zaproszonych gości miałyśmy zaszczyt oglądać twórców wcielonych w rolę modeli. Prezentowane stroje inspirowane były dziełami sztuki: malarstwem, architekturą, zarówno dawnej jak i współczesnej epoki.

Danuta Chądzyńska


9.12.2015r***

KONFERENCJA NAUKOWA
---
"TEORIA A PRAKTYKA W RESOCJALIZACJI DZIEWCZĄT W OPARCIU O 40-LETNIE DOŚWIADCZENIA ZAKŁADU POPRAWCZEGO I SCHRONISKA DLA NIELETNICH W ZAWIERCIU"


PATRONI HONOROWI


PATRON NAUKOWY


PATRON MEDIALNY
PROGRAM KONFERENCJI

27 LISTOPADA 2015

9:00 - 10:00 - przyjazd uczestników;

10:00 - 11:00 - powitanie uczestników, przemówienia zaproszonych gości;

11:00 - 14:00 - wystąpienia prelegentów przeplatane występami artystycznymi wychowanek oraz partnerów placówki;

14:00 - 15:00 - podsumowanie konferencji, zwiedzanie placówki;

15:00 - 16:00 - uroczysty obiad.

W trakcie konferencji przewidziane są wystąpienia osób bezpośrednio związanych z placówką poprzez pracę, badania naukowe, publikacje na jej temat oraz szkolenia kadry.

Akces udziału potwierdzili:
mgr Kazimierz Ptak (Dyrektor ZPiSdN w Zawierciu w latach 1975-2007, Górnośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Mysłowicach) -"Resocjalizacja nieletnich dziewcząt na przykładzie Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu";

dr Adam Szecówka (Uniwersytet Wrocławski we Wrocławiu) - "Uwarunkowania somatyczne i motoryczne dziewcząt z zakładu poprawczego";

ks. prof. Waldemar Woźniak (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) - "Transfer wierszy wychowanek zakładu poprawczego do poezjoterapii i socjalnej resocjalizacji";

dr Monika Bernasiewicz, dr Maciej Bernasiewicz (Uniwersytet Śląski w Katowicach) - "Struktura rodzin oraz figura ojca/ojczyma w biografiach wychowanek zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich";

mgr Robert Kleszcz (Dyrektor ZPiSdN w Zawierciu) - "Aktualne metody i formy pracy resocjalizacyjnej z dziewczętami na przykładzie ZPiSdN w Zawierciu".


Wstęp na konferencję naukową na indywidualne zaproszenie.


***


12.11.2015r.

Przyjaźni dla niepełnosprawnychZakończył się generalny remont schodów wejściowych do placówki. Stare zniszczone przez lata użytkowania schody zostały zastąpione nowymi, w nowoczesnej aranżacji. Schody zostały wyposażone w windę, w związku z czym dołączyliśmy do placówek, które poprzez likwidacje barier architektonicznych są przyjazne dla niepełnosprawnych.
11.11.2015r.

Bieg Niepodległości 2015 w Łazach
Dnia 11.11.2015r., odbył się kolejny bieg z okazji Dnia Niepodległości w Łazach. Naszą placówkę reprezentowało trzech wychowawców Radosław Ściślicki, Rafał Wichrowski, Arkadiusz Rykała oraz wychowanki Agnieszka G., Karolina G., Ewelina K.
Karolina zajęła II miejsce w klasyfikacji kobiet na 5 kilometrów. Gratulujemy !

R. Ściślicki


30.10.2015r.


W związku z kontynuacją Projektu "Mogiła zbiorowa na cmentarzu żydowskim w Zawierciu - miejsce zbrodni nazistowskich i miejsce Pamięci", w dn.30.10.2015r. udaliśmy się na Cmentarz Żydowski w celu wykonania prac porządkowych i zapalenia symbolicznych zniczy….

E. Werner-Skreczko, Cz. Karolczyk


22.10.2015r.


Uroczystość wręczenia nagród z okazji Dnia Edukacji NarodowejDnia 21 października 2015 r. z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Jerzy Kozdroń wręczył zasłużonym nauczycielom, wychowawcom i pracownikom zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich oraz rodzinnych ośrodków diagnostyczno - konsultacyjnych Nagrody Ministra Sprawiedliwości, Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz medale za Długoletnią Służbę. Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymali nasi pracownicy Aneta Ptak, Barbara Siewniak-Hamerlik, Remigiusz Flak. W uznaniu szczególnych zasług w pracy dydaktycznej, wychowawczej, resocjalizacyjnej oraz diagnostycznej, Minister Sprawiedliwości przyznał nagrody dla naszych wychowawców: Edyty Werner-Skreczko, Marzeny Słaboń, Rafała Dziwińskiego.

11.10.2015r

I Jurajski Półmaraton Zawierciański


W dniu 11 października 2015 roku odbył się I Jurajski Półmaraton Zawierciański. Tak ważna impreza nie mogła odbyć się bez udziału reprezentantów naszej placówki. Wśród kilku setek biegaczy, którzy w temperaturze zaledwie 3 stopni, przy przeszywającym mroźnym wietrze pokonali dystans ponad 21 km byli nasi wychowawcy - Rafał Dziwiński i Radosław Ściślicki.
Poza biegiem odbyło się również wiele imprez towarzyszących. Paulina Okoń zwyciężyła w kategorii kobiet, w zawodach wyciskania 12kg kettlebell'a - wynik 32 razy.Natomiast inne wychowanki pod opieką Pani Agaty Bartkowiak malowały zmarznięte buzie najmłodszych kibiców. Kibiców i samych zawodników rozgrzewała pyszna grochówka z kotła, którą pomagały przygotować nasze warsztaty szkolne. Szefem kuchni polowej był Marcin A., (dzielny strażak z OSP Marciszów).

9.10.2015r.

Odwiedzieny Pani Małgorzaty Glinka-Mogentale
Pana Jacka Kasprzyka – Prezesa Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej8 października 2015 roku naszą placówkę odwiedziła Pani Małgorzata Glinka-Mogentale – polska siatkarka, 286-krotna reprezentantka Polski w latach 1996-2014, olimpijka (Pekin 2008), dwukrotna mistrzyni Europy (2003, 2005), dwukrotna triumfatorka Ligi Mistrzyń (2011, 2013), zdobywczyni Pucharu CEV (2001) i Pucharu Top Teams (2007), najlepsza siatkarka Europy 2003 roku, laureatka CEV Lifetime Award 2013 za całokształt kariery sportowej, MVP (najlepsza zawodniczka) m.in. Pucharu Świata, Mistrzostw Europy, Ligi Mistrzyń czy Pucharu CEV, najlepsza polska siatkarka pierwszej dekady XXI wieku i jedna z najlepszych w tym czasie zawodniczek na świecie. Pełniąc funkcję ambasadora Superpucharu Polski Kobiet 2015 – czyli siatkarskiego meczu pomiędzy Chemikiem Police (aktualnym Mistrzem Polski) oraz PGE Atom Trefl Sopot (zdobywcą Pucharu Polski), który odbędzie się w dniu 15 października 2015, Pani Małgorzata spotkała się z wychowankami oraz kadrą.


W trakcie spotkania opowiedziała o swojej karierze sportowej, odpowiadała na pytania wychowanek, zaprosiła na mecz oraz przekazała placówce kilka piłek siatkowych ze swoim autografem. Tej wybitnej siatkarce towarzyszył Pan Jacek Kasprzyk – Prezes Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej, który poprzez Dyrektora wręczył wychowankom zaproszenia na mecz.


6.10.2015r.

Rozwój psychoseksualny dzieci i młodzieży.
Specyfika seksualności dorastających dziewcząt w placówkach resocjalizacyjnych.


W październiku dla pracowników ZPiSdN w Zawierciu zrealizowano szkolenie pt. "Rozwój psychoseksualny dzieci i młodzieży. Specyfika seksualności dorastających dziewcząt w placówkach resocjalizacyjnych".


Osimiogodzinne specjalistyczne szkolenie przeprowadził seksuolog kliniczny / psychoterapeuta Michał Pozdal. Od wielu lat pracujący w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, gdzie poza pracą ze studentami, prowadzi liczne szkolenia i wykłady otwarte oraz projekty badawcze. Pan Michał jest także wykładowcą na studiach podyplomowych Seksuologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Od 2010 roku prowadzi spotkania psychologiczne, poradnictwo i psychoedukację w ramach Strefy Młodzieży SWPS.

A. Mych


29.09.2015r.

,,Bieg po Serce Jurajskiego Zbója"
Dnia 27 września w Parku Miejskim im. Adama Mickiewicza w Zawierciu odbył się ,,Bieg po Serce Jurajskiego Zbója". Wśród uczestników biegu nie zabrakło również naszych wychowanek. Chętnie zadeklarowały swój udział w tej charytatywnej imprezie, tym bardziej, że pozyskane środki finansowe przeznaczone są między innymi na pomoc dla Oliwiera Pelona. Dziewczęta wykazały się dużą charyzmą, pokonały kilkanaście okrążeń w wymiarze około 1 km. Każdy z uczestników na zakończenie otrzymał certyfikat udziału w biegu i podziękowanie od organizatorów.

B. Siewniak-Hamerlik, K. Rykała


22.09.2015r.

To Była Niezwykle Emocjonująca I Wyjątkowa Niedziela …Dnia 20.09.2015r., po raz szósty zaszczycił nas swoją obecnością znany olimpijczyk P. Kajetan Broniewski. Był to niezwykle emocjonujący i wyjątkowy dzień. W pierwszej kolejności p. Kajetan z ogromną pasją przekazał nam swoją wiedzę i podzielił się doświadczeniem życiowym. Następnie oglądaliśmy wiele ciekawych filmów sportowych o sukcesach polskich sportowców. Najbardziej w pamięci jednak utkwił nam olimpijski wyczyn naszego gościa p. Kajetana podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992r., gdzie zdobył w wspaniałej sportowej rywalizacji brązowy medal w wioślarstwie w kategorii jedynki. Później nadszedł czas na sprawdzenie umiejętności naszych dziewczyn na ergometrach wioślarskich...W zawodach wzięło udział ok. 20 dziewczyn, ale niestety zostały one zdominowane przez trzy najlepsze zawodniczki:
I miejsce - Małgorzata S.
II miejsce - Aleksandra D.
III miejsce - Natalia H.


Dziewczętom serdecznie gratulujemy i życzymy jeszcze lepszych wyników podczas finałów w Warszawie. Panu Kajetanowi dziękujemy za poświęcony nam czas, rady życiowe, przekazaną wiedzę oraz ogrom niespodzianek i prezentów, którymi obdarował naszą placówkę.

Aleksandra J.


21.09.2015r.

BIESIADA DOŻYNKOWA19 września na terenie ośrodka w Morsku w jurajskim klimacie odbyła się biesiada dożynkowa, która zastąpiła tradycyjne dożynki powiatowe. Wśród zaproszonych gości był Prezydent Miasta Zawiercie pan Witold Grim wraz z Radnymi Miasta oraz Pani Anna Nemś pełniąca obecnie funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki.
Nie zabrakło też naszych wychowanek, które integrowały się z towarzystwem a były przy tym równie strojne i radosne. Zabawa była przednia a jadła i picia nie zabrakło. Na scenie odbywały się występy, wokół śpiew i taniec. Nasze dziewczęta były jak maskotki w tłumie, budziły zachwyt i podziw. Na pewno będzie dalszy ciąg…

B. Sikorska

16.09.2015r


PAINTBALLOWE STARCIEW ramach integracji z kolegami ze straży w Marciszowie wychowanki naszej placówki spędziły popołudnie na polu paintballowym i zmierzyły się w kilku zaciętych bitwach na kolorowe kulki. Przetestowały posiadane strategie taktyczno - militarne, spryt i celność. W każdym kolejnym starciu wykorzystywały zdobyte już doświadczenie w pokonaniu drużyny przeciwnej.


Spotkaniu towarzyszyły pozytywne emocje i dobre humory. Zabawę zakończyło wspólne ognisko i wymiana wrażeń.

E. Motylewska


8.09.2015r.

"…BO JAK NIE MY TO KTO ? …"W sobotę 5.09.2015r. w Zawierciu odbyły się kolejne - IX już Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Zawierciańskiego. Brały w nich udział zwycięscy miejskich i gminnych eliminacji. Strażacy zmagali się w trzech konkurencjach: musztrze, biegu sztafetowym oraz ćwiczeniach bojowych. Poszczególne drużyny wykazały się wysokim stopniem wyszkolenia i profesjonalizmem działania. Drużyna kobieca z OSP Marciszów składająca się z wychowanek naszej placówki zajęła I miejsce na siedem startujących zespołów.


Ponownie potwierdziliśmy naszą wysoką formę i zacięcie sportowe. Gratulujemy sukcesów !
Szczególne podziękowania dla wychowanki, która w czerwcu opuściła placówkę po otrzymaniu warunkowego zwolnienia i przyjechała do Zawiercia ponownie, by startować w zawodach.


E. Motylewska


7.09.2015r.

Narodowe czytanie 2015"5 września punktualnie o godz. 10.00 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Katowicach Filia w Zawierciu ruszyła akcja Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa, która została zorganizowana we współpracy z nauczycielami bibliotekarzami
zawierciańskich szkół. Oczywiście nie mogło zabraknąć naszych wychowanek: "dwie" Izabele Łęckie odczytały wybrane fragmenty powieści. W trakcie spotkania rozdawane były okolicznościowe zakładki i ulotki promujące lekturę, które w okresie wakacji wykonały nasze wychowanki. Dla uczestników spotkania przygotowano okolicznościową wystawę o życiu i twórczości Bolesława Prusa i skromny poczęstunek.

A. Gacek


1.09.2015r.

Programie Fundacji Robinson Crusoe "Bezpieczny staż"W dniu 31 sierpnia 2015 r, nasza wychowanka Paulina J. ukończyła 80 godzinny staż w kwiaciarni. Wychowanka wzięła udział w programie Fundacji Robinson Crusoe "Bezpieczny staż". W roku szkolnym 2014/15 brała udział w programie "Wehikuł Usamodzielnienia" i zgłosiła chęć udziału w tzw. Stażu marzeń - w jej przypadku miejscem stażu miała być kwiaciarnia. Spełnienie marzeń było możliwe dzięki życzliwości i zaangażowaniu właścicielki firmy I.J.Janoska. Program "Bezpieczny Staż" ma na celu umożliwienie młodzieży zdobycia pierwszych doświadczeń na rynku pracy w bezpiecznym i przyjaznym środowisku biznesowym. W ramach programu podopieczni Fundacji mają możliwość odbywania staży w firmach z branży związanej z zainteresowaniami i ich ścieżką edukacyjną.

E.Sołtys
29.08.2015r.


LETNIE WARSZTATY ROBINSONA


W dniach od 16 do 27 sierpnia 2015 r. nasze wychowanki Aleksandra J. i Paulina J. uczestniczyły w "Letnich Warsztatach Robinsona" w Waszecie koło Olsztynka. Udział w warsztatach jest zarezerwowany dla najbardziej zaangażowanych uczestników całorocznego programu Fundacji Robinson Crusoe "Wehikuł Usamodzielnienia". Ich celem jest wspieranie młodzieży w usamodzielnieniu poprzez zdobywanie wiedzy i umiejętności oraz kształtowanie postaw potrzebnych w samodzielnym życiu. Program obejmował zajęcia sportowe, warsztaty edukacyjne i symulacyjną grę "Robinson na swoim", w której uczestnicy wcielali się w przedsiębiorców prowadzących własne firmy.

E. Sołtys28.08.2015r.

MUZEUM ŚLĄSKIE


W sierpniu wychowawcy M.Huszno i A. Błach, zorganizowali dla wychowanek zwiedzanie nowego kompleksu budynków Muzeum Śląskiego, znajdującego się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice, wraz z innymi powstającymi tutaj instytucjami tworzącymi Strefę Kultury – nowe centrum życia kulturalnego miasta Katowice.

M.Huszno, A. Błach


27.08.2015r.


Stadnina koni


W gminie Żarnowiec w miejscowości Udórz znajduje się wspaniała stadnina koni. Zorganizowałyśmy dla naszych wychowanek wycieczkę, podczas której zwiedzałyśmy obiekt stadniny. Na otwartej ujeżdżalni każda wychowanka miała możliwość jazdy indywidualnej pod kontrolą instruktora. Karolina Kaczmarczyk popisywała się świetnie swoimi dotychczasowymi umiejętnościami - to fanatyczka koni. Na koniec rozpaliłyśmy grilla i zjadłyśmy smakowite kiełbaski z dodatkami. W tym obiekcie panuje rodzinna atmosfera a kontakt z końmi i indywidualna jazda rozwinęła u wychowanek nowe zainteresowania.


B. Sikorska, I. Skrzypiciel

26.08.2015r.

Osikowa Dolina


W dniu 12.08.2015r nasze wychowanki brały udział w warsztatach artystycznych, które odbyły się w "Osikowej Dolinie" w Koziegłowach. W trakcie zajęć zapoznały się z unikatową tradycją tworzenia przedmiotów i dekoracji z osikowego drewna. Tworząc rękodzieła rozwijały swoje zdolności manualne oraz kreatywność.

B. Siewniak Hamerlik, E. Sygiet


26.08.2015r.

Zamek w Rabsztynie i kąpielisko w Rudnikach
W dniu 11 sierpnia udaliśmy się z wycieczką do Rabsztyna. Podziwialiśmy szczątki gotyckiego zamku górnego położonego na skale oraz mury zamku dolnego, który kiedyś był okazałą rezydencją możnowładczą. Inną renesansową pozostałością zamku są resztki bramy wjazdowej, do której ponad fosą prowadził most zwodzony. Pod bramą znajdują się sklepione piwnice. W czasach świetności zamek składał się z trzech skrzydeł mieszkalnych, zamku górnego z wysoką wieża na skale, dwóch dziedzińców. Wracając zatrzymaliśmy się by podziwiać panoramę rozciągającą się na Pustynię Błędowską. Po czym udaliśmy się na basen w Rudnikach i tam spędziliśmy miło czas.

E. Werner-Skreczko,Cz. Karolczyk


25.08.2015r.

Smoleń i okolice


Dnia 6.08 odbyła się wycieczka pod opieką wychowawców p. Moniki Grabowskiej i p. Janusza Zarębskiego. Dziewięcioosobową ekipą ruszyliśmy do miejscowości Smoleń, gdzie zwiedziliśmy zamek. Kończąc zwiedzanie wspaniałego zabytku Jury Krakowsko-Częstochowskiej z uśmiechem postanowiliśmy obejrzeć rynek w Pilicy. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć skorzystaliśmy z okazji i pojechaliśmy nad zalew. Podczas, gdy świetnie bawiłyśmy się w wodzie, wychowawcy podtrzymując atmosferę poczęstowali nas lodami i pączkami. Kończąc ten wspaniały dzień, zadowolone wróciłyśmy do zakładu. Dziekujemy !


25.08.2015r.

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
W dniu 05.08.2015r., zwiedziliśmy Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach. Trasa prowadziła przez korytarze położone 40m pod powierzchnią ziemi. Długość trasy to 1740m w tym 270m płynęliśmy łodziami. Przewodnik opowiadał bardzo ciekawe historie i anegdoty. Jedna z nich dotyczyła źródełka, które jest w kopalni. Legenda głosi, że która ,,panna'' napije się z niego wody i pomyśli życzenie w najbliższym roku zostanie ono spełnione.. W Kopalni przez cały rok panuje stała temperatura ok. 10 C. byliśmy zaopatrzeni w ciepłe bluzy, które zaraz po wyjściu z kopalni szybko zdejmowaliśmy z uwagi na upalny dzień. Oprócz podziemnych korytarzy zwiedziliśmy muzeum oraz Skansen Maszyn Parowych.

E. Werner-Skreczko, Cz. Karolczyk


Muzeum Zamkowe w Pszczynie
Zwiedzanie zamkowych wnętrz poprzedził spacer po Rynku Pszczyńskim i przyległym do zamku parku. Urzekły nas tam urocze zakątki i wyspy oraz parkowe kapliczki i mostki. Przechodząc przez Bramę Wybrańców dotarłyśmy do Muzeum. Wnętrza zamku olśniły nas przepychem i bogactwem. Szczególnie zachwycające były: korytarz zachodni, schody paradne, salon wielki oraz sala lustrzana. Zwieńczeniem wycieczki było obejrzenie wystawy zatytułowanej ,,Chłodny powiew wachlarzy. Wachlarz europejski od XVIII do XX wieku", która została poświęcona wachlarzowi i znaczeniu jakie posiadał w kulturze europejskiej.

B. Siewniak Hamerlik, J. Tworek

19.07.2015r.

Rajd pieszy niebieskim szlakiem warowni jurajskich
Okres wakacyjny to doskonały czas na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Piękna pogoda sprzyja pieszym wędrówkom po Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Nasze wychowanki uczestniczyły w rajdzie pieszym niebieskim szlakiem turystycznym, zwanym popularnie "Szlakiem Warowni Jurajskich", który rozpoczęłyśmy w Zawierciu a zakończyłyśmy po 15 kilometrowej wędrówce wśród łąk i pól oraz nieodzownych ostańców wapiennych na zamku Bąkowiec w Morsku. Mimo zmęczenia nie opuszczały nas dobre humory , wszyscy bawili się świetnie.

K. Bieńkowska, J. Cybulska
17.06.2015r.

Promowanie świadomego macierzyństwa

W ramach promowania świadomego macierzyństwa odwiedziłyśmy z wychowankami, jak co roku, Dom Małego Dziecka w Sosnowcu. Psycholog tamtejszej placówki przygotowała dla naszych podopiecznych ciekawą pogadankę dotyczącą planowania ciąży, jej przebiegu i obowiązków związanych z posiadaniem dziecka. Przestrzegała dziewczęta przed przykrymi konsekwencjami podejmowania intymnych kontaktów z przypadkowymi partnerami. Uświadomiła potencjalnym matkom, jakie zagrożenie stanowi dla nienarodzonego jeszcze maleństwa spożywanie alkoholu, zażywanie substancji psychoaktywnych i palenie papierosów przez ciężarną kobietę. Swoimi doświadczeniami, obawami i refleksjami podzieliła się również z nami przebywająca w placówce bardzo młoda, bo 16-letnia ciężarna podopieczna. Następnie dziewczęta miały możliwość spotkać się z najmłodszymi mieszkańcami domu dziecka oraz spędzić czas na wspólnej zabawie dając dzieciom radość i wywołując uśmiech na ich małych twarzyczkach. Wizyta w Domu Małego Dziecka w Sosnowcu dostarczyła wychowankom niepowtarzalnych przeżyć i skłoniła je do przemyśleń związanych z macierzyństwem.

E. Sokół-Ormianin, E. Motylewska


15.06.2015r.

Strażackie złoto


W czerwcu w Zawierciu odbyły się kolejne już zawody sportowo - pożarnicze jednostek OSP z terenu miasta Zawiercia. W zawodach brało udział 7 drużyn seniorów, jedna drużyna kobieca i jedna drużyna młodzieżowa. Rywalizacja przebiegała w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej 7x50m oraz w ćwiczeniach bojowych. Po raz kolejny okazało się, że jednostka z Marciszowa nie ma sobie równych w wyszkoleniu pożarniczym.W klasyfikacji łącznej drużyny: seniorów, żeńska oraz młodzieżowa zajęły pierwsze miejsca daleko w tyle pozostawiając konkurencję. Ambitniejsza rywalizacja toczyła się natomiast między samymi drużynami z OSP Marciszów i po raz pierwszy okazało się, iż nasze dziewczęta uzyskały najlepszy czas łączny z dwóch konkurencji ze wszystkich drużyn biorących udział w zawodach. Otrzymały puchar, dyplom oraz wiele upominów.
Klasyfikacja końcowa:

Seniorzy: OSP Marciszów - 113,73 p
OSP Kromołów - 122,20p
OSP Bzów - 136,49p
OSP Blanowice - 140,70p
OSP Karlin - 154,50p
OSP Łośnice - 160,19p
OSP Żerkowice - 162,33p
Kobiety: OSP - Marciszów - 113,42p
Drużyny młodzieżowe: OSP Marciszów - 118,62pPo zakończonych zawodach jednostka triumfalnie powróciła do bazy, gdzie poza poczęstunkiem czekał zbiornik z wodą, w którym został przeprowadzony chrzest bojowy :) Miejmy nadzieję, iż taką samą formą druhowie i druhny z Marciszowa wykażą się podczas zawodów powiatowych we wrześniu. Trzymamy kciuki !

E. Motylewska


05.06.2015r.


PROJEKT „MOGIŁA ZBIOROWA NA CMENTARZU ŻYDOWSKIM W ZAWIERCIU – MIEJSCE ZBRODNI NAZISTOWSKICH I MIEJSCE PAMIĘCI”, ROZPISANYM PRZEZ NASZĄ FUNDACJĘ „ŻYĆ NA NOWO”


Wychowanki naszej placówki zaangażowane są w realizację dofinansowanego przez Prezydenta Miasta Zawiercie Projektu „Mogiła zbiorowa na cmentarzu żydowskim w Zawierciu – miejsce zbrodni nazistowskich i miejsce Pamięci”, rozpisanym przez naszą Fundację „Żyć na nowo”. W ramach zadania oprócz prac porządkowych na terenie cmentarza żydowskiego dziewczęta wdrożone będą również do działań polegających na pomocy przy wyczyszczeniu i zabezpieczeniu pomnika upamiętniającego ofiary likwidacji getta w Zawierciu w 1943r. oraz płyty na cmentarzu.


Planowane jest również wydanie broszury poświęconej historii Żydów zamieszkujących teren miasta Zawiercie.


E.Werner-Skreczko,Cz.Karolczyk

***


***

01.06.2015r.

CHARYTATYWNA AKCJA NA RZECZ OLIWIERA PELONADnia 31 maja 2015 odbyły się dwa festyny z okazji Dnia Dziecka - jeden przy Domu Kultury w Ogrodzieńcu oraz przy Hotelu FAJKIER w Lgocie Murowanej - Kroczyce. Wychowanki na rzecz niepełnosprawnego Oliwierka wykonały szereg ciekawych prac - poduszki w kształcie zwierząt, torby filcowe, fartuszki, pacynki a nawet miód, które sprzedawane były na tamtejszych kiermaszach.


Pieniądze wędrowały do puszek wolontariuszy i przeznaczone zostały na rehabilitację Oliwierka. W Ogrodzieńcu imprezie towarzyszyło wiele atrakcji i profesjonalna obsługa artystyczna. Wśród zaproszonych gości była Pani Anna Nemś - Poseł na Sejm VII Kadencji i Andrzej Szczęsny narciarz alpejski, który w wielkim stylu wygrał pierwszą polską edycję Celebrity Splash. Połowę ze 100 tysięcy wygranych za zwycięstwo w Celebrity Splash, zdecydował się przeznaczyć na leczenie chorego Oliwiera. Wolontariusze zebrali kwotę 21 500 zł., która jest satysfakcją dla wszystkich, sponsorujących akcję.
W Hotelu FAJKIER, gdzie był festyn rodzinny poza kiermaszem nasze wychowanki wykonywały również malowanie buziek dzieci, uczestniczyły również w zabawach integracyjnych.

B.Sikorska, D.Chłądzyńska


******

28.05.2015r.

Podsumowanie projektu edukacyjnego
"Taniec wyrazem emocji, kultury wielu narodów"

Dnia 21 maja 2015 roku w ZPiSdN w Zawierciu odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego o temacie: "Taniec wyrazem emocji, kultury wielu narodów". Uczestniczyły w nim wychowanki klasy drugiej gimnazjum wraz ze wspomagającymi je koleżankami. Projekt był prowadzony przez: Joannę Szota- Potempską, Barbarę Siewniak- Hamerlik i Jolantę Tworek. Polegał on na omawianiu tańców pochodzących z różnych narodów i ich prezentacji, zarówno teoretycznej, jak i tanecznej oraz kulinarnej. Jako pierwsza została przedstawiona definicja tańca afrykańskiego, a następnie część dziewcząt zaprezentowała zebranym fragment tego tańca. Następnie zostały przedstawione tańce towarzyskie takie jak fokstrot, rumba, tango, paso doble w wykonaniu goszczącej u nas pary tanecznej z Dąbrowy Górniczej. Na koniec spotkania uczestniczki projektu zaprezentowały własną interpretację tańca indyjskiego, greckiej zorby i polki.


Po każdej interpretacji były serwowane przekąski, które kojarzyły się z państwem lub bezpośrednio z tańcem i jego choreografią. Wychowanki przygotowały do każdego tańca stroje, które charakteryzowały zarówno dany taniec, jak i kraj. Projekt ten został przygotowany na najwyższym poziomie i każdy mocno się angażował w jego doskonalenie.


Rzetelna i ciężka praca dziewcząt zaowocowała pięknym widowiskiem. Uczennice odkryły w sobie zainteresowanie różnymi tańcami, kulturami narodów, jak i ich specjałami kuchni. Przy realizacji projektu towarzyszyła ciekawość poznania tajników tańców narodowych, pasja i podziw dla wszystkich tancerzy za poświęcenie i za sztukę, którą tworzą.J. Szota - Potempska


27.05.2015r.

Realizujemy kolejny projekt


Wychowanki naszej placówki realizują kolejny projekt, w ramach którego będą porządkowały miejsca pamięci poległych w walkach o wyzwolenie Polski. Projekt realizowany jest wspólnie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Zawierciańskiej i Urzędem Miasta Zawiercie.
Prace porządkowe przy symbolicznej mogile powstańców poległych w bitwie 22 marca 1863r., Kapelan Bonawentury Mańkowskiego, Henryka Wodzińskiego i 7 nieznanaych bohaterów.

Opiekunowie projektu:
E. Werner-Skreczko, Cz. Karolczyk

14.05.2015r.

Z sercem na dłoniW tym roku już po raz trzeci mieliśmy zaszczyt gościć w Wojewódzkiej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach podczas obchodów Wojewódzkiego Dnia Strażaka. Kontynuując zapoczątkowaną dwa lata temu inicjatywę zabraliśmy ze sobą maskotki przygotowane z ogromnym zaangażowaniem przez wychowanki Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu, które od pewnego już czasu towarzyszą strażakom w samochodach bojowych i torbach medycznych w całym województwie śląskim. Wspólnie z nimi wyjeżdżają do akcji ratowniczo - gaśniczych i w razie potrzeby stanowią wsparcie emocjonalne dla poszkodowanych i przerażonych dzieciaków. Cieszymy się, że mamy możliwość podzielenia się sercem i zrobienia czegoś, co w odbiorze wielu jest potrzebne, ważne, przydatne. Dlatego też z ogromną przyjemnością przekazaliśmy kolejną pulę misiaków na ręce komendantów miejskich i powiatowych. Podziękowania za wsparcie finansowe dla: ALURON, RATHDOWNEY, ANNY NEMŚ, POWERMAT,
SKUP PRZERÓB SPRZEDAŻ ZŁOMU JERZY NOCOŃ.

E. Motylewska


28.04.2015r.

Konkurs wiedzy o Sejmie

W dniu 28.04.2015r. odbyło się w naszej placówce spotkanie oraz konkurs wiedzy o Sejmie, nad którym honorowy patronat objęła Pani Poseł Anna Nemś. Współorganizatorem spotkania była Wszechnica Sejmowa.
Na wstępie przeprowadzono prezentację multimedialną dotycząca historii Sejmu, pokazano wiele ciekawostek, z którymi młodzież biorąca udział w konkursie wcześniej nie spotkała się śledząc ogólno dostępne media.
Uczniowie mieli możliwość kierowania pytań do Pani Poseł, a także do pracowników Wszechnicy Sejmowej. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych z Zawiercia i z Łaz. Trzy pierwsze miejsca przypadły uczniom I LO w Zawierciu,

I miejsce - Maksymilian Kazior
II miejsce - Daniel Gębala
III miejsce - Mateusz Dudek

Gratulujemy !Mamy nadzieję, że konkurs i prezentacja wiedzy o Sejmie będą organizowane corocznie w naszej placówce, to nie tylko atrakcyjny sposób pozyskiwania wiedzy o Sejmie RP, który niewątpliwie zachęca młodzież do udziału w życiu politycznym naszego Kraju, ale daję również szanse młodym ludziom zainteresowania się polityką .
To przecież ta młodzież będzie kiedyś filarem naszego Państwa.

A. Grzegorczyk


***

Turniej Wiedzy z zakresu Pierwszej Pomocy
"Złote ABC młodego ratownika"Dnia 28.04.2015r. w godzinach dopołudniowych w naszej Plcówce odbył się Turniej Wiedzy z zakresu Pierwszej Pomocy pod nazwą "Złote ABC młodego ratownika" o Puchar Dyrektora Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich dla szkół gimnazjalnych z terenu miasta Zawiercia. Uczestnicy zmagali się z zadaniami przygotowanymi przez organizatorów w dwóch etapach. Pierwszym był test wiedzy teoretycznej z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz adekwatnego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. W drugim etapie sprawdzali w praktyce posiadane umiejętności ratownicze. W trzyosobowych zespołach zmagali się z paniką i strachem poszkodowanych, opatrywali ich urazy, kontrolowali parametry życiowe a także prowadzili sztuczne oddychanie i masaż serca na fantomach.Mieli również możliwość skorygowania popełnionych błędów, uzyskania cennych wskazówek od ekspertów oraz skorzystania z możliwości posługiwania się ogólnodostępnym sprzętem medycznym. Uczniów szkół gimnazjalnych oceniało profesjonalne jury składające się z ratowników medycznych Ochotniczej Straży Pożarnej w Marciszowie oraz ratowników zawierciańskiego Pogotowia Ratunkowego. W trakcie oczekiwania na wyniki turnieju organizatorzy zadbali o możliwość rozładowania stresu uczestników. Zorganizowali pokaz ratownictwa drogowego i medycznego w wyniku symulowanego wypadku samochodowego. Zawodnicy mieli jedyną i niepowtarzalną okazję poczuć się strażakami: zdemolować samochód bez ponoszenia konsekwencji :)
Chętnych do wybijania szyb w pojazdach i rozcinania karoserii nie brakowało.
W ostatecznej klasyfikacji:
I miejsce Gimnazjum nr 2
II miejsce Gimnazjum Katolickie
III miejsce Gimnazjum nr 1
IV miejsce Gimnazjum nr 3
V miejsce Gimnazjum nr 4
Różnice punktowe dla poszczególnych miejsc były bardzo niewielkie. Ponadto, wszyscy uczniowie biorący udział w turnieju wygrali dla siebie nowe doświadczenie i wiedzę, dzięki której będą potrafili uratować ludzkie życie.


E. Motylewska

27.04.2015r.

Z naturą za pan brat

Wraz z nadejściem wiosny poszerzają się możliwości spędzania czasu aktywnie, pożytecznie oraz ciekawie. Nasze wychowanki uczestniczyły w kolejnym wyjeździe w ramach proekologicznego programu "Z naturą za pan brat". Tym razem oprócz aktywnych prac na terenie siedziby Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury", uczennice uczestniczyły w pierwszym w tym roku wejściu do jaskini "Głębokiej" wraz z przewodnikiem. Wychowanki dowiedziały się mnóstwa ciekawych informacji dotyczących procesów powstawania jaskini wraz z wszystkimi znajdującymi się w niej formami naciekowymi, poznały historię szpatowców z okresu Drugiej Wojny Światowej, ale największą atrakcją była możliwość obserwacji wciąż będących w stanie hibernacji różnych gatunków nietoperzy.

K. Bieńkowska

26.04.2015r.

Lekcja historii lokalnej z "piecem piekielnym" ...

Dziewczęta naszej placówki pomogły w przeprowadzeniu prac porządkowych w jednym z najstarszych zabytków techniki w województwie śląskim, mieszczącym się w Porębie, który już w 1815r. opisywał w swoich dokumentach St. Staszic. Wraz z członkami Klubu Pasjonatów Historii Lokalnej działającym w tym mieście, przygotowały pomieszczenia zabytkowej wieży wyciągowej wielkiego pieca "Hajdas" z 1798r., by mogła być w nich wyeksponowana tablica upamiętniająca mgr Czesława Mierzejewskiego - żołnierza AK, powstańca warszawskiego, taternika, uznanego na całym świecie konstruktora obrabiarek.

M. Mazur

23.04.2105r.

Pierwsze kilometry za nami…

Nie byle jaki, lecz maratoński dystans pokonały nasze dziewczęta podczas wycieczki rowerowej zorganizowanej w jednym z ostatnich dni na trasie Zawiercie -Siewierz - Zawiercie. Celem wycieczki była popularyzacja turystyki rowerowej oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Trasa przez nas wybrana miała w jak największym stopniu wykluczyć kontakt z ruchem drogowym i prawie w całości prowadziła polnymi ścieżkami oraz leśnymi duktami prosto pod sam zamek biskupów krakowskich. Po drodze mijaliśmy tereny byłych kopalń, wieś Zazdrość położoną w "środku lasu" oraz tereny starych kuźnic. W przeszłości, podczas powstania styczniowego, w tych okolicach przemieszczał się odział Teodora Cieszkowskiego. Trasa przebiegająca przez byłe dobra Poręby Mrzygłodzkiej była niezwykle urokliwa o tej porze roku i zgodnie z naszymi planami była pierwszą z tego typu wycieczek w tym sezonie, lecz na pewno nie ostatnią. Kolejnym celem naszej wycieczki będzie jeden z licznych na naszym terenie zamków i strażnic jurajskich.

M.Mazur, A.Rykała

17.04.2015r.

Zajęcia w Mobilnym Centrum Informacji Zawodowej w Dąbrowie Górniczej

Dnia 15.04.2015 r. uczestniczyłyśmy z zajęciach zorganizowanych przez Mobilne Centrum Informacji Zawodowej w Dąbrowie Górniczej, których celem było poznanie istoty i przyczyny stresu, jego objawów, zwiększenia samoświadomości na temat czynników
wpływających na nasze samopoczucie oraz metod minimalizowania negatywnego napięcia. Częścią zajęć było spotkanie z arteterapeutką pt.: „Muzykoterapia kąpiel w dźwiękach gongów i mis tybetańskich”. Metoda masażu dźwiękiem wprowadza w stan
głębokiego relaksu, który osiąga się przy wykorzystaniu drgań mis dźwiękowych a także gongu tybetańskiego. Fala dźwiękowa poprzez delikatne wibracje dociera do każdej komórki i subtelnie ją masuje. Sprzyja to rozluźnieniu, harmonizacji ciała i poprawie samopoczucia.

M. Tecław, D. Chłądzyńska


Powrót do treści | Wróć do menu głównego