ZPiSdN w Zawierciu


Idź do treści

Menu główne:


ROK 2014

Archiwum
20.08.2014r.

Wakacyjne wspomnienia


Ależ różnią się obecnie spędzane wieczory od tych sprzed kilku miesięcy, kiedy to wraz z wychowankami spędzaliśmy czas przy ognisku, wsłuchując się w szum fal i podziwiając zachód słońca na horyzoncie naszego urokliwego Morza Bałtyckiego. Odmienne są również obecne dni, podczas których deszcz i przeszywający zimny wiatr są przeciwieństwem ówczesnej nadmorskiej pogody, jaką jeszcze nie tak dawno przyszło nam odczuwać.


Minione wakacje dziewczęta z naszej placówki spędziły w nadmorskiej miejscowości Dąbkowice. Urok tego miejsca przyciąga co roku tłumy turystów. My mieliśmy szczęście i praktycznie całą plażę tylko dla siebie. Tłum wczasowiczów przeniósł się do bardziej rozsławionych sąsiednich miejscowości, pozwalając nam na spokojny wypoczynek w tym urokliwym i spokojnym miejscu, które jak się później dowiedzieliśmy posiada specyficzny mikroklimat charakteryzujący się dużym nasłonecznieniem i bogatym w jod morskim powietrzem, co jest gwarancją zdrowego i aktywnego wypoczynku dla wszystkich przybywających tam wczasowiczów. Pobliskie jezioro Bukowo z przystanią i szkółką windsurfingu stwarza idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Wraz z dziewczętami postanowiliśmy więc wykorzystać walory tego cudownego, uroczego i spokojnego miejsca. Sprzyjająca pogoda pozwoliła nam na aktywny wypoczynek. Nieodzowną częścią obozu była pobudka, podczas której dziewczęta z różnym skutkiem próbowały dotrzymać nam kroku podczas porannego biegania po plaży. Szczególną kondycją wykazała się tylko jedna z nich. Pragnąc przybliżyć dziewczętom uroki sportów wodnych i mając do dyspozycji kilka kajaków pływaliśmy więc nimi po pobliskim jeziorze, a wykorzystując jego ujście do Bałtyku wypływaliśmy z niego na spokojne wówczas morze. Taka forma spędzania czasu spodobała się większości wychowanek, które same prosiły by jak najwięcej korzystać z tego rodzaju atrakcji. Aby dostać się do oddalonej od naszego miejsca obozu o 5 km miejscowości Dąbki, mieliśmy do wyboru, by dotrzeć tam samochodem, lub o własnych siłach na nogach, lub płynąc kajakiem. Niejednokrotnie nasuwało się wówczas pytanie: Dlaczego nie kajakiem? Tak więc wiosłując pokonywaliśmy tą trasę wzdłuż przepięknej piaszczystej plaży, podziwiając z jednej strony urocze wydmy, a po przeciwnej stronie widoczne w oddali statki pojawiające się i następnie znikające na horyzoncie. Nie zabrakło również wycieczek do pobliskiego Darłowa, Darłówka, a także Kołobrzegu.


Tego typu forma spędzania czasu pozwoliła nam wychowawcom na długie rozmowy z naszymi podopiecznymi, podczas których niejednokrotnie podejmowaliśmy tematy o których trudno byłoby mówić dziewczętom w innych niż tych specyficznych okolicznościach. Tak więc obóz mający w założeniu wypoczynek oraz aktywne spędzanie czasu wolnego świetnie spełnił również zadanie ukierunkowanych oddziaływań wychowawczych, wzajemnej integracji oraz umocnienia prawidłowych relacji z naszymi wychowankami w tych odmiennych, specyficznych i różniących się od siebie okolicznościach naszego codziennego życia.

A. Grzegorczyk, M. Mazur


17.08.2014r.

"Święto Polskiego Chochoła"


Dnia 16 sierpnia 2014r., wychowanki gr II , wraz z wychowawcami Marzeną S. i Andrzejem B., skorzystali z zaproszenia do Skarżyc w gminie Zawiercie, gdzie Jurajska Organizacja Turystyczna wraz z partnerami zorganizowali "Święto Polskiego Chochoła". Jest to impreza plenerowa o zasięgu ogólnopolskim będąca kontynuacją Święta Skarżyckiego Chochoła, które już na stałe wpisało się w jurajski kalendarz najciekawszych wydarzeń.


Chochołowe święto to przepyszne potrawy, niecodzienna muzyka i wspaniała zabawa. Na takiej imprezie na Jurze jeszcze nas nie było! Bogaty program wydarzeń obfitował w wiele niezwykłych pomysłów skumulowanych w cztery bloki tematyczne: chochołowy stół, chochołową scenę, wystawę i wioskę. Na chochołowym stole nie zabrakło pysznych, regionalnych dań. Wszyscy smakosze na czele z nami spacerowali aleją Smacznej Jury, gdzie można było degustować potrawy regionalne i otrzymać specjalna mapy rabatowe. Było też gotowanie na żywo - pokaz kulinarny Remigiusza Rączki. Na chochołowej scenie usłyszeliśmy liczne zespoły folkowe Folky Band i KGW Kromołowianie. Gwiazdą wieczornej biesiady była znana i lubiana Kapela ze Śląska im. Józefa Poloka. Wszystkie wykonane chochoły mogliśmy podziwiać podczas chochołowej wystawy. Poza tym były wspaniałe, kolorowe kiermasze i kramy.
Podczas święta został pobity rekord Polski w budowie największego słomianego chochoła! W naszej pamięci zostaną nam fantastyczna atmosfera i niezapomniane przeżycia. W przyszłym roku mamy zamiar wystartować drużynowo w konkursie na "Najpiękniejszego Chochoła".

A. Błach


10.08.2014r.

Wycieczka do PodzamczaDnia 08.08.2014 r. Marzena Słaboń i Cezary Ptak z wychowankami uczestniczyli w wycieczce do Podzamcza. Wraz z przewodnikiem zwiedzili zrekonstruowany gród na Górze Birów. Gród jest elementem historycznej ścieżki edukacyjnej, to bardzo ciekawa forma poznawania naszej odległej przeszłości. Wycieczka skończyła się nieplanowaną kąpielą w miejskiej fontannie ;)

M. Słaboń03.08.2014r.

Wycieczka do Podzamcza ;)


W ostatnich dniach lipca zwiedzaliśmy Park Zamków Jurajskich w Miniaturze w Podzamczu, zapoznając się z historią Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Korzystając z pięknej pogody oddaliśmy się relaksowi kąpieli w basenie w Rudnikach.

E.Werner-Skreczko, Cz.Karolczyk


18.07.2014r.

Wycieczka do CzęstochowyW dniu 17.07.2014r., odwiedziliśmy Częstochowę. W programie wycieczki był spacer Alejami na Jasna Górę, zwiedzanie Sanktuarium, Skarbca, Muzeum 600-lecia Jasnej Góry, Sali Rycerskiej i Maryjnej oraz Planetarium w Instytucie Fizyki gdzie mieliśmy okazję obejrzeć dwa seanse: ,,Pozbawieni ciemności" i ,,Lodowe krainy".

E.Werner-Skreczko, Cz.Karolczyk


14.07.2014r.

Wycieczka do Muzeum Chleba w RadzionkowieW lipcu wychowanki zwiedziły Muzeum Chleba w Radzionkowie. Miały okazję zapoznać się z historią wytwarzania chleba. Obejrzały urządzenia i sprzęt do sporządzania wyrobów piekarniczych, ciastkarskich i cukierniczych. Samodzielnie formowały bułki, które po wypieczeniu otrzymały. Wzięły również udział w lekcji w klasie muzealnej. Pisały na oryginalnych kamiennych tabliczkach przy pomocy rysików. Obejrzały wystawę dawnych sprzętów, przyrządów i pomocy szkolnych.

J. Tworek i B. Siewniak-Hamerlik


12.07.2014r.

Wycieczka do Miejskiego Ogrodu Botanicznego


W lipcu nasze wychowanki były na wycieczce krajoznawczo-turystycznej, której celem było zwiedzanie Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu. W trakcie wycieczki pani przewodnik uświadomiła nam cel zakładania ogrodów botanicznych oraz zapoznała nas z roślinami tam występującymi.

E. Sygiet, B. Siewniak-Hamerlik


6.07.2014r.

"Ogrody Pokazowe"


W dniu 04.07.2014r. wychowanki pod opieką E. Sygiet i B. Siewniak - Hamerlik miały możliwość zwiedzić Ogrody Pokazowe Państwa Kapias w Goczałkowicach. Ogrody to różne style aranżacji terenów zielonych. Pomysły tam podpatrzone staną się inspiracją podczas zagospodarowywania terenów wokół naszej placówki.
E. Sygiet, B. Siewniak-Hamerlik
30.06.2014r.

Strażacki festyn rodzinny


Z inicjatywy kolegów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Marciszowie już po raz kolejny odbył się festyn rodzinny na powitanie lata. Wychowanki naszej placówki tradycyjnie włączyły się w przygotowania do pikniku i pomagały w samym jego przeprowadzeniu. Oferowały ciasta własnego wypieku, obsługiwały bufet grillowy, usprawniały przeprowadzenie konkursów i zabaw (m. in. cięcie drewna piłą moja - twoja, nauka pierwszej pomocy na fantomach, strzelnica, siłowanie na rękę, strażacki tor przeszkód dla najmłodszych, malowanie twarzy). Oprawę muzyczną imprezy zapewnił zespół wokalny "Przyjaciele". Dodatkowo uczestnicy festynu przyglądali się pokazom zawierciańskiej grupy WOPR, pokazom psów policyjnych z KPP Zawiercie i zawierciańskiej grupy IPA, pokazom grupy rekonstrukcyjnej "Amonit" oraz pokazom sztuk walki "Musubi".


Dziewczęta z powodzeniem zmierzyły się z cięciem wraku auta specjalistycznymi narzędziami. Miały jedyną i niepowtarzalną okazję na zdemolowanie samochodu w obecności policji bez konsekwencji prawnych... :)

E. Motylewska


29.06.2014r.

HURA, WAKACJE !!!W dniu 27.06.2014r. pożegnaliśmy obowiązki szkolne Z tej okazji na zakończenie roku szkolnego Koło Teatralne ,,Niepokorne" przygotowało spektakl pt: ,,Żegnaj szkoło witajcie wakacje"
E. Werner-Skreczko, M. Leśniak


11.06.2014r.

Wizyta w Domu Małego Dziecka


Kontynuując jeden z punktów programu promowania świadomego macierzyństwa po raz kolejny zawitaliśmy z wizytą w Domu Małego Dziecka w Sosnowcu. Jak zawsze - przebywające tam maluszki przywitały nas z ogromnym entuzjazmem. Usilnie zwracały na siebie uwagę próbując rozbudzić nasze zainteresowanie ich spragnionymi miłości osóbkami.
Oprowadzani przez panią psycholog naocznie przekonaliśmy się o przykrych konsekwencjach lekceważenia przez nieodpowiedzialne matki stanu ciąży (spożywania alkoholu i narkotyków). Uczestniczyłyśmy także w prelekcji poświęconej okresowi ciąży i związanych z nią zagrożeń dla dziecka. Pani psycholog uświadomiła wychowankom naszej placówki ciężar odpowiedzialności rodzicielskiej za bezbronnego człowieka pojawiającego się na świecie a także nieodwracalne konsekwencje emocjonalne porzucenia przez rodziców i pobytu w domu dziecka.

E. Motylewska, E. Sokół-Ormianin


06.06.2014r.

Młodzieżowa Akademia Obywatelska
"NGOpl.- po co nam organizacje pozarządowe?"


W czerwcu wychowanki placówki pod opieką p. Czesława Karolczyka oraz p. Justyny Piec uczestniczyły w ostatniej już Debacie Samorządowej zorganizowanej przez Centrum Inicjatyw Lokalnych w ramach projektu Młodzieżowa Akademia Obywatelska. Dziewczęta podczas spotkania nt "NGOpl.- po co nam organizacje pozarządowe" usłyszały od ekspertów(wiceprezesa Centrum inicjatyw Lokalnych, prezesa Zawierciańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, prezesa Fundacji "Vita", wiceprezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej) co to są organizacje pozarządowe, po co one istnieją, do czego służy wolontariat. Następnie wychowanki przedstawiły prezentację multimedialną z działalności Fundacji "Żyć na nowo".

J. Piec

04.06.2014r.

O książce prawie wszystko… ;)Wychowanki naszej placówki miały możliwość poznać Bibliotekę Śląską "od zaplecza". Zwiedziły nowoczesny, w dużej części zautomatyzowany gmach największej na Śląsku biblioteki o statusie naukowym, posiadającej w swych zbiorach ponad 2 mln. woluminów. W ich skład wchodzą dokumenty drukowane (książki, broszury, czasopisma), materiały rękopiśmienne, kartograficzne, ikonograficzne, audiowizualne, dokumenty życia społecznego (DŻS-y) oraz elektroniczne nośniki informacji. Pracownicy biblioteki oprowadzili nas po czytelniach przybliżając upamiętnione w nich znane osoby. Zaprezentowały Digitarium (cenne i różnorodne zbiory muzyczne), oraz Dział Zbiorów Specjalnych zawierający inkunabuły oraz mikroksiążki (pozycje wielkości kilku centymetrów). Wprowadzono nas także do działu konserwacji zbiorów i zapoznano z tajnikami renowacji starych i zniszczonych pozycji książkowych.
Kontynuacją niezwykłych spotkań z literaturą i sztuką było zwiedzanie Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej, a w nim m.in. pokoju pisarza Alfreda Szklarskiego i wystawy prac abstrakcyjnych Ludwika Poniewiery.


E. Motylewska, E. Sokół-Orminian


02.06.2014r.

Współpraca z „Hotelem Fajkier”

W bieżącym roku szkolnym nasza placówka nawiązała kolejną współpracę z jednostką w środowisku otwartym, a mianowicie z "Hotelem Fajkier". Mieszczącym się w Lgocie Murowanej na terenie gminy Kroczyce. W ramach tych kontaktów dziewczęta dwukrotnie urozmaicały program festynów organizowanych przez hotel, prowadząc punkt malowania twarzy. Pierwsza taka wspólna inicjatywa odbyła się 21 września 2013 roku. Była to impreza plenerowa, której głównym celem było pobicie rekordu Polski w ilości osób tańczących"Zumbę"(tańca bardzo popularnego w naszym regionie) w jednym czasie i w jednym miejscu. Imprezę wspierali: Jurajska Grupa Fotograficzna, Studio Tańca i Fitness EU4YA z Zawiercia oraz Positive Energy z Żarek pod patronatem medialnym "Dziennika Zachodniego". Poprzedni rekord należał do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie w sierpniu 2012 roku "Zumbę" zatańczyły 904 osoby. Cały wysiłek nie poszedł na marne - rekord został pobity, oficjalnie zatwierdzony i wynosi aktualnie 926, osób w tym kilkanaście wychowanek i pracowników naszej placówki jednocześnie tańczących "Zumbę" przez 35 minut w ciągłym ruchu. Wydarzenie to również miało charakter charytatywny i zbierano środki pieniężne na rzecz Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Górze Włodowskiej. Nasze wychowanki również kwestowały na ten cel i zgromadziły niemałą kwotę. Pogoda dopisała, więc dużym powodzeniem cieszyły się atrakcje towarzyszące. Dziewczęta zostały zaproszone, aby urozmaicić zabawy dla najmłodszych i jak się później okazało-nie tylko. Impreza rozpoczęła się od biegów dostosowanych do wieku jego uczestników. Dla zwycięzców zostały przewidziane atrakcyjne nagrody. Następnie odbyły się się warsztaty fotograficzne, ceramiczne, i "DJ-skie", prowadzone przez DJ Rośkę, która swego czasu była gościem również w naszej placówce. Po zamknięciu warsztatów edukacyjnych nadszedł czas na pokaz sztuk walki, który zrobił ogromną furorę wśród najmłodszych. Swoje umiejętności przedstawiła także Ochotnicza Straż Pożarna z Kroczyc. Niestety, nie wszystkie dziewczęta dały radę uczestniczyć w każdej, z przygotowanych przez organizatorów atrakcji, ze względu na ogromne zainteresowanie naszym punktem. Przez cały czas trwała rejestracja uczestników do bicia rekordu w tańcu "Zumba", a każdy uczestnik otrzymał koszulkę oraz numer, pod którym został zarejestrowany. Na zakończenie, po głównym punkcie programu, odbył się koncert grupy Rootzmans, a wraz z nim pożegnanie lata z muzyką klubową.Kolejną imprezą był również festyn rodzinny, tym razem z okazji Dnia Dziecka w 2014r., roku pod patronatem Hotelu Fajkier połączony z III Jura Moto Show. Organizatorzy przedstawili bogatą ofertę możliwości spędzenia czasu na świeżym powietrzu dla każdego. Oprócz oferowanych przez nas atrakcji odbyły się również konkursy sprawnościowe, balonowe kreacje, konkursy plastyczne: rysunek wymarzonego auta, malowanie "Maluchów" 126p, konkurs SUMO, konkurs techniczny: "Recycling Auto", konkurs strzelecki PAINTBALL, warsztaty oraz konkurs FOTOGRAFICZNY "Najlepszy kadr", Konkurs "Zostań strażakiem", Gry i zabawy integracyjne, konkursy rodzinne, bicie rekordu osób mieszczących się w "Maluchu" Fiat 126, konkurs fitness oraz zostanie przeprowadzony konkurs na najsilniejszego człowieka zlotu roku 2014.ł się również pokaz Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Kroczyce -Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego: gaszenie ognia, pokaz ratowniczy oraz spotkanie edukacyjne z Komendą Powiatową Policji z Zawiercia. Nasze wychowanki mogły korzystać w pełni z oferowanych atrakcji. W jednym z konkursów sprawnościowych zwyciężyła nasza wychowanka z naszej placówki - jako nagrodę otrzymała voucher na zabieg w salonie kosmetycznym oraz karnet wstępu do jednej z zawierciańskich siłowni. Na zakończenie podczas wieczornego koncertu wystąpiły lokalne zespoły muzyczne. Wychowanki przed imprezami każdorazowo starannie przygotowały stoisko, zaopatrując je w specjalne farby do twarzy, kolorowe kosmetyki, środki do demakijażu oraz katalogi z wzorami które prezentowały dzieciom. Zadaniem naszych podopiecznych było również wykonywanie fikuśnych fryzur. Stoisko cieszyło się dużym powodzeniem dlatego aby wszystko przebiegało sprawnie potrzebna była wprawa. Aby nabrać praktyki w wykonywaniu malowideł na buziach oraz sprawnie pleść warkoczyki, dziewczęta wcześniej ćwiczyły na swoich koleżankach podczas zajęć w placówce. Dzięki nawiązanej współpracy dziewczęta na zaproszenie głównego organizatora w/w wydarzeń Pana Grzegorza Maciąga mogą korzystać z hotelowego basenu. Uczestniczki po powrocie do zakładu zmęczone i pełne wrażeń, ale z uśmiechem na ustach wspominały najlepsze momenty, mając nadzieję, że współpraca między zakładem i hotelem będzie kontynuowana.

Agata B.


29.05.2014r.

Święto Teatru w Zespole "Śląsk"

Dnia 26.03.2014r. wyruszyliśmy do Koszęcina. W przeddzień Międzynarodowego Dnia Teatru, odbyło się Święto Teatru w Zespole "Śląsk". Braliśmy udział w tym wydarzeniu już po raz drugi. Tym razem grupa nasza liczyła 11 wychowanek i 7 wychowawców. Na scenie Sali Widowiskowej Pawilonu im. Elwiry Kamińskiej obejrzeliśmy prezentacje zespołu teatralnego „Bajduś” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Krzepicach, zespołu teatralnego ze Szkoły Podstawowej w Kroczycach, teatru obrzędowego Gminnego Ośrodka Kultury w Mykanowie oraz zespołu teatralnego z Zakładu Karnego w Lublińcu. Braliśmy udział w warsztatach dla nauczycieli, instruktorów oraz zainteresowanej tematem młodzieży. Zajęcia były interesujące. Czas spędzony w siedzibie zespołu jak zwykle nam bardzo szybko minął i żal było wracać.28 maja 2014r. mieliśmy możliwość zobaczenia i wysłuchania wspólnego koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz norweskiego zespołu ludowego „Strilaringen” w ramach międzynarodowego projektu „Polsko – norweskie ludowe inspiracje taneczne”. Na drugi dzień uczestniczyliśmy w otwartych warsztatach tanecznych pod kierunkiem norweskiego instruktora tańca Endre Kleiveland. Śmiechu było co niemiara, nie każdy element norweskiego folkloru wykonywaliśmy wzorowo i „ogarnialiśmy” właściwie, stwierdzić jednak należy, że starania nasze przyniosły pożądane efekty i radziliśmy sobie bardzo dobrze.

Katarzyna S.


25.05.2014r
.

"Moja Polska w 2050 roku"

Wychowanki Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu brały udział w krajowym konkursie "Moja Polska w 2050 roku" którego organizatorem był Parlamentarny Zespół do spraw Dzieci. Intencją organizatorów było pobudzenie rozwoju wyobraźni i kreatywności wśród młodych ludzi poprzez skierowanie ich uwagi na otaczającą rzeczywistość oraz zachodzące obecnie i powstające w wyobrażeniach, marzeniach i planach przyszłe zmiany. Celem natomiast było wywołanie refleksji nad teraźniejszością oraz przyszłością własnego kraju. Dziewczęta przygotowały osiem prac plastycznych oraz pięć prac literackich w kategorii szkół ponadpodstawowych, które zostały przekazane do biura poselskiego Pani Poseł Anny Nemś. Wszystkie wzięły udział w etapie okręgowym. Za prace plastyczne wyróżnienia otrzymały: Paulina Rychel, Karolina Soluch, Ewelina Kołodka, Magdalena Skalska, Swietłana Łacko oraz Izabela Małecka, natomiast za utwory literackie: Aleksandra Janc, Paulina Okoń, Klaudia Musiał, Marta Kaczorowska i Marta Ożga. Wykonawczynie wyróżnionych prac otrzymały również pamiątkowe dyplomy przesłane przez Biuro Poselskie. Natomiast prace plastyczne Karoliny Zagaji oraz Natalii Zamorskiej zakwalifikowały się do etapu ogólnopolskiego.Zwycięska praca Karoliny Zagaji
***


Zwycięska praca Natalii Zamorskiej
***

Karolina Zagaja (z lewej) , wychowawca Agata Bartkowiak (pośrodku),
Natalia Zamorska (z prawej) na sejmowych schodach

***

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, rzecznik praw dziecka Marek Michalak,
wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu
ds. Dzieci senator Alicja Chybicka, Karolina Zagaja, Agata Bartkowiak,
Natalia Zamorska podczas wręczenia nagrór w Sali Kolumnowej Sejmu
(w tle praca Natalii Zamorskiej)

***

Natalia Zamorska i Karolina Zagaja przed tablicą upamiętnmiającą
Posłów II Rzeczypospolitej, którzy oddali życie za Polskę w czasie II Wojny Światowej

***

Karolina Zagaja i Natalia Zamorska Przed tablicą poświęconą
pamięci Posłów i Senatorów Rzeczypospolitej Polskiej pod Smoleńskiem
***


Natalia Zamorska oraz Karolina Zagaja
w pobliżu loży prezydenckiej przyglądające się sali obrad Sejmu
***

Karolina Zagaja i Natalia Zamorska
przy schodach w holu senackim
***


Uroczysta gala, podczas której zostały ogłoszone wyniki odbyła się 16 maja 2014 r. w Sali Kolumnowej Sejmu. W uroczystości wzięli udział: Wicemarszałek Senatu - Pan Stanisław Karczewski, Rzecznik Praw Dziecka - Pan Marek Michalak, Wiceminister Zdrowia - Pan Aleksander Sopliński oraz, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci -Pani Senator Alicja Chybicka. Do konkursu przystąpiło ok. 4 tys. Osób z całej Polski, w różnych kategoriach wiekowych, z których prawie 280 zakwalifikowało się do finału. Nagrody zostały wręczone wykonawcom 50 zwycięskich prac w obydwu kategoriach - plastycznej i literackiej. Między nimi znalazły się również nasze podopieczne. Autorom 50 wytypowanych prac wręczono dyplomy i atrakcyjne upominki. Rozlosowano także 5 nagród specjalnych, ufundowanych przez sponsorów. Jedną z tych nagród otrzymała Karolina - udział w wybranym meczu Ekstraligi Żużlowej na wybranym stadionie w kraju. Uroczystość zakończyła się przedstawieniem teatralnym w wykonaniu wrocławskim aktorów pt. "Baśń o grającym Imbryku".
Po uroczystości oraz obiedzie uczestnicy gali zaproszeni zostali do zwiedzania pomieszczeń Sejmu oraz Senatu. Była to wyjątkowa okazja aby znaleźć się w miejscach na co dzień oglądanych w programach telewizyjnych. Przewodnik przybliżył również wiele interesujących historycznych wydarzeń związanych z gmachem. Organizatorzy postarali się aby wydarzenie było długo wspominane przez jego uczestników. Zgodnie z obietnicą prace konkursowe zgłoszone do etapu ogólnopolskiego zostaną opublikowane w "Zeszycie Zespołów Senackich".

Gratulacje dla naszych laureatek oraz wyróżnionych.

A. Bartkowiak


24.05.2014r.

Konkurs filmowy "Sposoby na domowe odpady"


Wychowanki zaangażowane w działalność koła plastycznego oraz promujące w placówce postawę ekologiczną przystąpiły do konkursu filmowego "Sposoby na domowe odpady", realizowanego w ramach projektu "Eko - Rodzina" i współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Organizatorem tego wydarzenia było Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej. Nasze dziewczęta zgłosiły dwa projekty: Drugie życie plastikowej butelki realizowanego przez Karolinę Zagaja, Aleksandrę Lamboj, Joannę Rejczyk oraz Wytłoczka na Hawajach którego autorkami były Aleksandra Janc, Sonia Kula, Monika Samolak.


Przy realizacji filmów wykazały się kreatywnością i pomysłowością oraz poczuciem humoru.

Drugie życie plastikowej butelki - pobierz film

Wytłoczka na Hawajach - pobierz film

23 maja 2014 r. do Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach zaproszono wszystkich finalistów. Odbyło się uroczyste odczytanie wyników oraz wręczenie nagród. Obydwa projekty zwyciężyły. Nagrody wręczył osobiście Wiceprezes TMZZ Pan Jacek Panek. Każda z dziewcząt ze składu zwycięskich grup otrzymała atrakcyjną nagrodę w postaci radioodtwarzacza CD, przewodnika pt. "Zamki Jury i okolice" oraz zestaw słodyczy wraz z pamiątkowym dyplomem.

Wszyscy uczestnicy konkursu mogą również skorzystać z możliwości zwiedzania Jaskini Głębokiej która znajduje się w Podlesicach w masywie Góry Zborów w towarzystwie przewodnika. Po części oficjalnej dziewczęta zwiedziły siedzibę Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury a następnie udały się na przechadzkę po okolicy oraz wspięły się na szczyt Góry Zborów.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.

A. Bartkowiak


24.05.2014r.


Konkurs Kulinarny EFS gotuje !!!W maju wychowanka Karolina Ch. brała udział w Konkursie Kulinarnym EFS gotuje!”, który odbył się w restauracji Rączka Gotuje w Wodzisławiu Śląskim. Konkurs miał na celu pogłębienie zainteresowań i zachęcenia do rozwoju zawodowego w zakresie gastronomii oraz możliwości spotkania się uczniów szkół gastronomicznych z profesjonalnym Szefem Kuchni - Remigiuszem Rączką. Zadaniem uczestników było przygotowanie i podanie według wskazówek Szefa jednej ze śląskich zup - żuru. Za udział w konkursie Karolina otrzymała dyplom wraz z upominkiem promującym EFS, Przebieg konkursu został nagrany i następnie wyemitowany w TVP Katowice.

Program moüna obejrze‡ - kliknij tu.


K. Rykała


23.05.2014r.

Akcja „Jestem z Tobą”W ubiegłym roku wychowanki Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu zapoczątkowały akcję „Jestem z Tobą” mającą na celu przygotowanie maskotek dla dzieci uczestniczących i poszkodowanych w akcjach ratowniczych i gaśniczych. Przekazane misie dotarły do niemal wszystkich jednostek straży pożarnej województwa śląskiego zasilając torby medyczne i wozy bojowe w pomoc psychologiczną i wsparcie emocjonalne. Nasza inicjatywa spotkała się z bardzo entuzjastycznym i ciepłym przyjęciem samych strażaków. Otrzymaliśmy wiele podziękowań od przedstawicieli komend powiatowych i miejskich.Dlatego też, zmotywowani przydatnością maskotek zarówno dla dzieci biorących udział w tragicznych zdarzeniach losowych jak i dla samych strażaków niosących pomoc, postanowiliśmy kontynuować naszą wolontaryjną inicjatywę. Podczas obchodów wojewódzkiego Dnia Strażaka w Katowicach na ręce komendantów przekazaliśmy kolejne miśki. Jak poprzednio spotkaliśmy się z bardzo ciepłym przyjęciem.

Za możliwość zorganizowania akcji i wsparcie materialne serdecznie dziękujemy firmom:
HDI RATHDOWNEY POLSKA
ALURON
POWERMAT
DACHMET
STUDIO REKLAMY PROJEKT 33
bez pomocy których nasza akcja nie zostałaby zrealizowana.


E. Motylewska


16.05.2014r.

VIII Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze
Ochotniczych Straży PożarnychW dniu 10 maja po długich i wyczerpujących przygotowaniach męska i żeńska drużyna pożarnicza z Ochotniczej Straży Pożarnej z Marciszowa - jako laureaci zawodów miejskich wzięli udział w VIII Powiatowych Zawodach Sportowo - Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu zawierciańskiego. Rywalizacja odbywała się na bardzo wysokim poziomie w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej i ćwiczeniach bojowych. Drużyny z Marciszowa potwierdziły swą wysoką formę. Dziewczęta zdobyły II miejsce na sześć startujących drużyn żeńskich uzyskując łączny wynik 155,87p., natomiast panowie zajęli III lokatę na jedenaście startujących jednostek uzyskując wynik 109,50p.
Po triumfalnym powrocie do jednostki dziewczęta z drużyny w dowód wdzięczności kolegom złożyły życzenia z okazji Dnia Strażaka a także przekazały pamiątkową statuetkę i niespodziankę :)


E. Motylewska

15.05.2014r.

Dnia 15 maja oddaliśmy na warsztatach szkolnych do użytku nową pracownię fryzjerską oraz odnowioną pracownię krawiecką.


Pracownia fryzjerska


Pracownia krawiecka

27.04.2014r.

Santo Subito…!!!Dziś 27.04.2014r. w Dniu Kanonizacji Jana Pawła II, koło teatralne ,,Niepokorne’’ przygotowało występ poświęcony Ojcu Świętemu. Przypomnieliśmy najciekawsze momenty pielgrzymek Papieża do Polski oraz Jego przesłanie do nas. Cieszymy się, że ,,Nasz ‘’Papież stał się Patronem młodzieży i rodzin. Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy ulubioną przez Ojca Świętego pieśń pt. ,,Barka”…

E.Werner-Skreczko25.04.2014r.

Wizyta Wiceministera Sprawiedliwości
Pana Stanisława Chmielewskiego


W dn.22.04.2014r., odwiedził naszą Placówkę Wiceminister Sprawiedliwości Pan Stanisław Chmielewski. Zwiedził pomieszczenia zakładu i zapoznał się z ofertą resocjalizacyjną Placówki.Znalazł również czas na rozmowę z kierownictwem oraz kadrą. Na zakończenie spotkania dziewczęta z koła teatralnego ,,Niepokorne’’ zaprezentowały twórczość własną i koleżanek, prezentując tym samym wydany przez naszą Placówkę tomik wierszy. Pan Wiceminister ciepłe słowa skierował do naszych dziewcząt, zaznaczając aby właściwie i z pożytkiem wykorzystały czas spędzony w zakładzie.

E.Werner-Skreczko


15.04.2014r.

Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego


Dnia 11 kwietnia 2014r., wychowanki pod opieką dyr Roberta Kleszcza, Agaty Bartkowiak, Czesława Karolczyka uczestniczyły w wycieczce do Warszawy, której celem było zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego. Przewodnikiem naszym był Kajetan Broniewski( pracownik kancelarii Prezydenta RP). Mogliśmy zwiedzić miejsca, gdzie swoją pracę wykonują ludzie z kancelarii Prezydenta RP.


Zobaczyliśmy również sale gdzie zapadają ważne decyzje państwowe, odbywają się spotkania z ambasadorami różnych państw, oraz sale w których dokonuje się odznaczeń państwowych oraz mianowań na ministrów i sędziów. Zobaczyliśmy również historyczny "okrągły stół" przy którym przed 25 laty zapadały ważne decyzje państwowe, które miały bardzo istotny wpływ na historię współczesnej Europy. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Kopernik.


07.04.2014r.

Młodzieżowa Akademia Obywatelska
W dniu 5.04.14r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu odbyło się kolejne spotkanie z dziennikarzem zorganizowane przez Centrum Inicjatyw Lokalnych w ramach projektu „Młodzieżowa Akademia Obywatelska”. Tym razem wychowanki miały możliwość zapoznać się z twórczością znanego muzyka, aranżera i kompozytora, publicysty oraz autora programów telewizyjnych i radiowych p. Jana Pospieszalskiego. Dziewczęta z dużym zainteresowaniem wysłuchały ciekawostek na temat powstawania programów telewizyjnych; „Swojskie klimaty”, „Warto rozmawiać”, „Jan Pospieszalski. Bliżej.” Zaproszony gość oczarował publiczność prezentując swój talent w jednej z piosenek z repertuaru Czerwonych Gitar.

J. Piec


25.03.2014r.

Światowy Dzień Lasu


21 marca to Międzynarodowy Dzień Lasów. Z tej właśnie okazji w naszej placówce gościł Pan Piotr Sz., który jest leśniczym w Leśnictwie Łazy. Przybliżył on nam zagadnienia związane z ekosystemem leśnym oraz uświadomił jakie znaczenie dla człowieka ma las. W ramach tego spotkania nasze wychowanki przygotowały krótki teatrzyk kukiełkowy o tematyce proekologicznej.


15.3.2014r.

"Smak czerni i bieli"Zespół Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu ogłosił konkurs, który miał na celu wspieranie i promowanie młodych talentów. Konkurs skierowany był do uczniów Szkół Odzieżowych, którzy posiadają niekonwencjonalne podejście do mody. Zadaniem młodych pasjonatów ubioru było zaprojektowanie kolekcji z propozycją nowych rozwiązań w modzie. Projekty nadesłało 36 uczniów z całej Polski, a do finału zakwalifikowało się 10 najlepszych kolekcji. Wśród wyróżnionych prac znalazła się kolekcja naszej wychowanki Karoliny Zagaji. Pod kierunkiem nauczyciela zawodu Danuty Chłądzyńskiej wychowanki szyły odzież do kolekcji "Smak czerni i bieli".


Dnia 12.03.2014r. o godz. 12:00 w Zespole Szkół Skórzano-Odzieżowych w Radomiu odbył się I Ogólnopolski Konkurs "Kreacje-prowokacje". Modelki Aleksandra Janc, Karolina Soluch, Paulina Rychel oraz Paulina Okoń prezentowały stroje na profesjonalnym wybiegu mody. Kryteriami oceniania była głównie oryginalność kompozycji oraz funkcjonalność zaprojektowanej odzieży. Kolekcja Karoliny Zagaji zwróciła znaczną uwagę Jury oraz uczestników pokazu. Dziewczyny otrzymały wiele gratulacji i pochwał oraz uznanie za prezentowaną kolekcję odzieży.
Uczennice kształcące się w zawodzie krawiec przez możliwość udziału w takim konkursie zdobyły nowe doświadczenia oraz inspiracje do dalszej pracy.


Więcej informacji oraz zdjęć na temat konkursu np.
http://www.cozadzien.pl/galerie/szkolna-galeria/gal,2820.html

D.Chądzyńska, B.Sikorska19.03.2014r.

Wycieczka dydaktyczno-szkoleniowa


Dnia 11.03.2014r., odbyła się wycieczka dydaktyczno-szkoleniowa do Zakładów Przemysłu Włókienniczego "Polontex" w Częstochowie. Produkowane tam są firany, tkaniny dekoracyjne, obrusy, bieżniki i inna galanteria stołowa. Wychowanki wraz z nauczycielkami zawodu miały możliwość zaznajomienia się z pracą na tkalni, dziewiarni, wykańczalni oraz szwalni.28.02.2014r.

Projekt „Młodzieżowa Akademia Obywatelska”W dn.19.02.2014r. grupa wychowanek pod opieką p.Czesława K., p.Marzeny T. i p.Justyny P. po raz kolejny miała szansę uczestniczyć w zorganizowanej przez Centrum Inicjatyw Lokalnych debacie samorządowej w Starostwie Powiatowym w Zawierciu. Tym razem dyskutowano na temat szans i zagrożeń współczesnych przedsiębiorstw. Dziewczęta po wysłuchaniu wskazówek i opinii ekspertów przedstawiły własne spostrzeżenia i propozycje założenia biznesu.


J. Piec


10.02.2014r.

Wycieczka do Teatru lalek Banialuka w Bielsku-Białej


Dnia 05.02.2014r wychowanki , które przygotowują spektakle kukiełkowe udały się na wycieczkę do Teatru lalek Banialuka w Bielsku-Białej gdzie uczestniczyły w przedstawieniu Williama Szekspira " Sen nocy letniej", w którym występowali nie tylko aktorzy, ale również marionetki, pacynki i inne formy lalkowe. Po spektaklu w ramach edukacji teatralnej zobaczyliśmy pod przewodnictwem aktorki kulisy teatru. Zwiedziliśmy nie tylko scenę z zapleczem, ale również pracownię krawiecką, plastyczną i stolarską.
03.02.2014r.

Ferie zimowe w Ośrodku Edukacyjno – Naukowym w Smoleniu

Dnia 28.01.2014 r. w Ośrodku Edukacyjno – Naukowym ZPKWŚ w Smoleniu odbyły się zajęcia z okazji ferii zimowych. W spotkaniu pt. „Wytrop zwierza” uczestniczyły 24 osoby z Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Śląskiej – Hufiec Ziemi Zawierciańskiej oraz nasze wychowanki z ZPiSdN w Zawierciu. Zajęcia rozpoczęły się pogadanką na temat śladów i tropów zostawianych przez zwierzęta w terenie, następnie wszyscy dostali do rozwiązania karty pracy. Po wspólnym ognisku z pieczeniem kiełbasek grupa zwiedziła ekspozycję historyczno – przyrodniczą, gdzie miała okazję zaobserwować zwierzęta omawiane podczas pogadanki.


23.01.2014r.

22 FINAŁ WOŚPW dniu 12 stycznia po raz kolejny wychowanki zakładu poprawczego wspólnie z zaprzyjaźnionymi strażakami z OSP Marciszów zaangażowały się w organizację 22 finału WOŚP w Zawierciu i zbiórkę pieniążków na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godną opiekę medyczną seniorów. Pomimo wyjątkowo niekorzystnej aury pogodowej motywacja do działania nie gasła. Mieszkańcy miasta mogli skorzystać z instruktażu przy udzielaniu pierwszej pomocy, przeprowadzić masaż serca na fantomach, pociąć karoserię samochodu przy pomocy specjalistycznego sprzętu strażackiego, postrzelać do celu przy użyciu różnego rodzaju broni a także posilić się grochówką lub zagrzać herbatą. Atrakcjom towarzyszyła dobra muzyka.15.01.2014r.

Spotkanie z dziennikarzem Bogdanem Rymanowskim


W dniu 10.01.2014r. wychowanki naszej placówki pod opieką p. Justyny Wójcik-Milewskiej i p. Joanny Szoty-Potempskiej uczestniczyły w kolejnym z cyklu spotkań ze znanymi dziennikarzami.Tym razem mieliśmy przyjemność poznać kulisy pracy dziennikarskiej pana Bogdana Rymanowskiego. Spotkanie odbyło się w Starostwie Powiatowym w Zawierciu w ramach realizowanego przez CIL unijnego programu "Młodzieżowa Akademia Obywatelska". Pan Bogdan Rymanowski to znany dziennikarz radiowy(RMF), a także telewizyjny współpracujący ze stacją TVN, w której prowadzi m.in.program o formule politycznej - "Kawa na ławę".


Justyna Wójcik-Milewska


Powrót do treści | Wróć do menu głównego