ZPiSdN w Zawierciu


Idź do treści

Menu główne:


ROK 2012

Archiwum
23.12.2012r.

MISTRZOSTWA POLSKI NA ERGOMETRACH WIOŚLARSKICH DZIEWCZĄT
- WARSZAWA 2012 -
KOLEJNY SUKCES NASZYCH WYCHOWANEK

W dniu 11 grudnia w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyły się centralne zawody na ergometrach wioślarskich pod egidą min. Ministerstwa Sportu i Ministerstwa Sprawiedliwości. W czasie eliminacji przeprowadzonych w placówce nasze dziewczęta osiągnęły 4 najlepsze czasy w Polsce wśród dziewcząt reprezentujących placówki resocjalizacyjne w kraju. Do Warszawy jechały jako zdecydowane faworytki, nie zawiodły i drugi raz z rzędu Dagmara V., Małgorzata S., nie miały sobie równych zajmując pierwsze miejsce. Nagroda główna zawodów, ergometr powędrował do Zawiercia. Główny organizator zawodów a zarazem sędzia, olimpijczyk Kajetan Broniewski, sprawił nam ogromna niespodziankę, bo oprócz zwiedzania Centrum Olimpijskiego udostępniono nam zwiedzanie Stadionu Narodowego.
22.12.2012r.

KONCERT "SZEPT GWIAZD"


W dniu 16.12.2012r. nasze wychowanki miały zaszczyt uczestniczyć w koncercie adwentowym Wiener Glasharmonika Duo - małżeństwa Christy i Geralda Schönfeldinger, artystów należących do światowej czołówki interpretatorów gry na harmonijce szklanej i verrofonie.Podczas koncertu zatytułowanego "Szept Gwiazd" Wiener Glasharmonika Duo zaprezentowali utwory austriackiej muzyki ludowej z Tyrolu i Salzburga przez czystą klasykę Mozarta, Haydna i Schuberta po utwory współczesnych kompozytorów Arvo Pärta i Krzysztofa Pendereckiego. Artyści stworzyli niepowtarzalny klimat i nastrój. Na słuchaczach wywarli niezapomniane wrażenia.


Justyna Piec, Ewelina Motylewska30.11.2012r.


Projekt „Młodzież w hołdzie poległym i pomordowanym w walce o niepodległość”


Adresatem zadania były wychowanki przebywające aktualnie w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Zawierciu. Podopieczne Placówki pochodzą z różnych regionów Polski. Poprzez realizację projektu „Młodzież w hołdzie poległym i pomordowanym w walce o niepodległość” miały możliwość poznać fragment historii naszego regionu, w którym przyszło im spędzić kilka lat swojego życia.Była to swoista lekcja patriotyzmu dla młodego pokolenia, które z czasami wojny i okupacji spotyka się tylko na łamach książek, podczas lekcji historii czy też filmów. Zaangażowanie w ochronę i prace porządkowe, dokumentacyjne i archiwizacyjne wychowanek ZPiSdN w Zawierciu ma również aspekt resocjalizacyjny. Pragniemy pokazać społeczności lokalnej, że nasze dziewczęta są otwarte na współpracę i próbują systematycznie i aktywnie angażować się w życie regionu.


Małgorzata Leśniak, Czesław Karolczyk


22.11.2012r.

"Korczakowska lekcja trwa"
W dn. 21.11.2012r. Koło Artystyczno - Terapeutyczne przygotowało i zaprezentowało spektakl poświęcony wybitnemu pedagogowi i przyjacielowi dzieci - Januszowi Korczakowi. Forma teatralna pod hasłem "Korczakowska lekcja trwa" połączona została z pokazem multimedialnym i oprawą muzyczną.

Justyna Wójcik, Aneta Ptak


15.11.2012r.

„Pytanie na śniadanie”


Jest 7 listopad, godzina 2.00. Pobudka, szybkie przygotowanie i w drogę. Wyruszyliśmy do Warszawy o 3.00 w nocy. Pojechałyśmy z Panią Gosią Leśniak i oczywiście naszym kochanym kierowcą Panem Pawłem. Po godzinie 7.00 dotarliśmy na miejsce. Zaprowadzili nas na make – up. Pierwszy raz w życiu miałam na twarzy tyle fluidu i pudru. Czułam się jak w masce, ale cóż, tak wygląda perfekcyjny makijaż. Pani Gosia wyglądała ślicznie. Nie przypuszczałabym, że zobaczę ją w takim wydaniu. Zaczęło się czekanie. Siedziałyśmy jak na szpilkach. Im bliżej występu, tym większy stres. Chyba nigdy się tak nie czułam.
Zawołano nas…
Weszłyśmy do ogromnej sali podzielonej na kilka mniejszych planów. Otaczało nas multum kamer. Zajęłyśmy miejsce i zaczęło się odliczanie. Weszłyśmy na plan o godzinie 9.40. Prowadząca program Pani Urszula zapowiedziała nas, po czym zaczęła zadawać pytania.
Pokazałyśmy się chyba z najlepszej strony. Wszystko opowiadałyśmy, starałyśmy się, aby nie pokazać stresu. Po kilku odpowiedziach rozluźniłyśmy się i rozmowa szła lepiej. Opowiedziałyśmy o naszych wierszach, o reakcji ludzi, którzy je czytają, o naszym życiu i powodach, które doprowadziły nas do zakładu. Pani Gosia zaprezentowała tomiki i wspomnienia o dawnych wychowankach, których utwory znajdują się w tych wydaniach antologii „Tutaj zostawiłam swój ślad”. O godzinie 9:50 zeszłyśmy z planu. Te 10 minut trwało wieczność! Podekscytowane poszłyśmy do poczekalni. Zrobiłyśmy sobie zdjęcia z prowadzącymi w tym dniu program - Urszulą Chincz i Tomaszem Kammelem.


Operatorzy byli bardzo mili. Śmiali się, że stres niedługo przejdzie, a występ się udał. Ubrałyśmy się i poszłyśmy, lecz zanim dotarłyśmy do samochodu, zrobiłyśmy sobie parę zdjęć. Dopiero w drodze do zakładu emocje opadły. Byłyśmy zadowolone. Na dzień dzisiejszy, chętnie powtórzyłybyśmy tę przygodę.

Pulina R.


12.11.2012r.

Święto Niepodległości

W niedziele, 11 listopada 2012r., w Święto Niepodległości nasza Placówka uczestniczyła aktywnie w miejskich uroczystościach
niepodległościowych organizowanych przez Przeydenta Miasta Zawiercie. Delegacja Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich na czele z Dyretktorem - Panem Robertem Kleszczem złożyła kwiaty przy Pomniku Niepodległości na Cmentarzu Parafilnym w Zawierciu. Natomiast wychownaki należące do zespołu muzyczno - wokalnego "Przyjaciele" pod opieką Pana Sylwestra Gawrona, w krótkim recitalu pieśni żołnierskich i patriotycznych uświetniły te obchody.Popołudniem wychowanki wraz z wychowawcami wspólnie śpiewali polskie pieśni patriotyczne. Wczesniej jednak odbyło się przedstawienie o charakterze patriotycznym, które przygotowała p. Edyta Werner Skreczko.


12.11.2012r.

„Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i przestępczości wśród dzieci i młodzieży”


W ramach w/w programu dnia 10.11.2012 roku odwiedził nas po raz trzeci jeden z najwybitniejszych polskich skiffistów w historii polskiego wioślarstwa Kajetan Broniewski. Spotkanie nasz gość rozpoczął krótkim przedstawieniem swojej osoby oraz wyświetleniem filmu na temat historii polskiego sportu. Następnie przeprowadził eliminacje na ergometrze wioślarskim Miały one na celu wyłonienie najlepszych dziewczyn wśród naszych wychowanek, które będą reprezentować naszą placówkę na forum innych z całej Polski. Wielki finał odbędzie się w 11.12.2012r., w Warszawie. Wyniki eliminacji wskazały, iż mamy szansę na ponowne zdobycie pucharau.06.11.2012r.


HALLOWEEN COMPETITION


31 października 2012r. Przybyły do naszej szkoły upiorne i koszmarne potwory; wiedzmy, wampiry, duchy i inne mroczne straszydła. Pojawiły się one na specjalne zaproszenie w ramach konkursu Halloween "Gloomy Monsters". Każdy z przybyłych gości przedstawił się i opowiedział historię swojego życia. Wiele spośród przybyłych straszydeł przyniosło nieodzowne i niezbędne przedmioty ich codziennego użytku tj.latające miotły, diabelskie trójzęby.


Mroczne wiedzmy przygotowały specjalne upiorne łakocie, które smakowały niebiańsko. Zgromadzeni goście mogli dowiedziec się interesujących informacji dotyczących celtyckiego pochodzenia i tradycji Halloween. Można było uczestniczyć w licznych zabawach i konkursach związanych z tą anglosaską tradycją. Na zakończenie przyjęcia wszyscy zgromadzeni uczestniczyli w tańcu szkieletów (skeleton dance) ucząc się dodatkowo poszczególnych połączeń między kościami. Oczywiście wszystkie zabawy i prezentacja straszydeł odbywały się w języku angielskim. Efektem zabawy było wyłonienie trzech kategorii zwycięzców; The Goomiest Cook Witch, The best English Speaking Vampire, The Most Hellish Devil. Zabawa była piekielnie straszna!

Happy Halloween!


Katarzyna Bieńkowska

28.10.2012r.

Zespół Muzyczny "Przyjaciele"


Zespołowi jak zwykle od kilku lat brakuje czasu na przygotowanie się do sezonu. Prawie cały jego skład na początku roku szkolnego 2012/2013 został wymieniony, ponieważ wiele wychowanek uczestniczących w zajęciach już nas opuściło. Już od września odwiedziliśmy Przedszkole nr 15 "Ekolaczki" w Zawierciu. Towarzyszył nam, jak zwykle w takich okolicznościach, nasz nieoceniony Kicuś, który razem z dziewczętami przy dźwiękach melodii prowadził gry i zabawy z naszymi milusińskimi.


W październiku udaliśmy się do Przedszkola nr 3 w Zawierciu. Scenariusze imprez w obu zaprzyjaźnionych placówkach były bardzo podobne. Popołudnia rozpoczęły się pasowaniami najmłodszych na przedszkolaków, potem był czas na pląsy "dmuchańce", "skakańce" i inne atrakcje. Skorzystaliśmy również ze smacznego poczęstunku. W obu przypadkach cieszyliśmy się znakomitą pogodą. Przed zespołem mnóstwo pracy i zaproszeń, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni.


Sylwester Gawron, Radosław Ściślicki26.10.2012r.

Dnia 24.10.2012r. w ramach koła ekologicznego i cyklu "Las jesienią, zimą, wiosną i latem" udałyśmy się do Łaz, gdzie po pięknym lesie oprowadzał nas pan leśniczy Piotr SZ. Dowiedziałyśmy się dużo ciekawostek na temat flory i fauny lasów okalających Zawiercie. Mogłyśmy podziwiać przepiękne kolory jesieni. Zbierałyśmy dary jesieni takie jak liście i grzyby. Na koniec po długim spacerze pan Piotr rozpalił dla nas ognisko i mogłyśmy posilić się pieczonymi kiełbaskami.Ewa Sygiet, Jolanta Tworek


18.10.2012r.

Medale z okazji święta Dnia Edukacji Narodowej


Nagrodę Ministra Sprawiedliwości I stopnia otrzymał Pan Dyrektor Robert Kleszcz.
Nagrodę Ministra Sprawiedliwości II stopnia otrzymała Pani Joanna Cybulska.
Medalami Komisji Edukacji Narodowej zostali uhonorowani: Pani Iwona Skrzypiciel i Pan Rafał Wichrowski.15.10.2012r.


Hortiterapia
W roku szkolnym 2012/2013 wzbogacamy naszą paletę oddziaływań resocjalizacyjnych o hortiterapię. Polega ona na oddziaływaniu na procesy poznawcze człowieka za pomocą ogrodu. Wychowanki nasze będą uczestniczyły w zagospodarowywaniu terenów zielonych wokół placówki. Właśnie rozpoczęły się pierwsze prace. Materiał nasadzeniowy oraz merytoryczne wsparcie odnośnie pielęgnacji pozyskanych roślin uzyskaliśmy od w Zawierciu, za co składamy serdeczne podziękowania. Opiekę nad nowo powstającymi klombami roztoczą nasze podopieczne w ramach kółka ekologicznego. Będą one mogły również poznawać ciekawostki o florze i faunie jak i o sprawach bliskich sercu „Ekoludkom” XXI wieku.

Ewa Sygiet


***


POŻEGNANIE LATA Z OSP MARCISZÓWW ostatnim tygodniu września nasze wychowanki aktywnie uczestniczyły w festynie rodzinnym zorganizowanym przez OSP w Marciszowie i pomagały kolegom strażakom w zbieraniu środków na grupę ratownictwa wodnego. Dziewczęta z koła muzycznego swoim bogatym repertuarem wokalnym uświetniały uroczystość a pozostałe podopieczne pomagały w przygotowaniu zaplecza gastronomicznego. Uczestniczyły także w pokazach ratownictwa drogowego, wysokościowego i wodnego oraz wielu innych atrakcjach. Nie zapomniały o złożeniu życzeń kolegom z okazji Dnia Chłopaka, a poza tym świetnie się bawiły :)


Ewelina Motylewska

***

Konkurs poetycki "Daj mi słowo"


We wrześniu odbył się konkurs poetycki pod hasłem: "Daj mi słowo", który zorganizowała biblioteka naszej Placówki. W konkursie wzięły udział dziewczęta mogące się pochwalić własną twórczością poetycką. Zwyciężyły trzy utwory liryczne wychowanek: A. Dobrzyckiej, A. Dumki oraz M. Kaczorowskiej. Szkoła rozpoczęła coroczną współpracę z Miejskim Ośrodkiem Kultury w ramach drugiej edycji Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej "Kino – Szkoła". Wkrótce czeka nas pierwsze spotkanie poprzedzone prelekcją na temat filmu, pt.: "Bitwa pod Wiedniem". Warsztaty medialne to autorska propozycja zajęć aktywizujących, których celem jest ukształtowanie świadomego odbiorcy współczesnych tekstów kultury.

Justyna Wójcik


***
Program „Bliżej sztuki bliżej piękna”W ramach współpracy z Zespołem „Śląsk” im. Stanisława Hadyny we wrześniu 2012r. gościliśmy w Koszęcinie, tym razem na koncercie chóru, baletu i orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego. Koncert mogliśmy wysłuchać i obejrzeć z okazji inauguracji sześćdziesiątego sezonu „Śląska”. „Mazowsze” oczarowało nas swoim talentem oraz przepięknymi, barwnymi strojami. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w takim wydarzeniu.


Katarzyna Stuła

***

Sztuka muzyczna pt. „Sweeny Tood"


W wrześniowe popołudnie odbył się wyjazd do teatru rozrywki w Chorzowiena sztukę muzyczną pt. „Sweeny Tood”, opowiadającą o fryzjerze, który właśnie wrócił z Australii gdzie skazany został przez skorumpowanego sędziego, który chciał uwieść jego żonę. Akcja dzieje się w XIX wiecznym Londynie. Fryzjer szuka zemsty na swoim prześladowcy a potem- niejako z rozpędu- morduje wszystkich, którzy mieli nieszczęście zawitać do jego zakładu fryzjerskiego przy Fleet Street. Spektakl odbył się o godzinie 22.00, ale na miejscu byliśmy już około 19.00. Przed seansem teatralnym na, który wszyscy niecierpliwie czekaliśmy napotkaliśmy jeszcze wiele innych wspaniałych atrakcji. Wiele bardzo oryginalnych i niesamowitych występów przeróżnych grup wokalno-muzycznych, oraz zabawa w przebieranie. Przed wejściem do teatru można było przymierzać stroje, które były przygotowane dla gości. Tłum przybyłych niemal w stu procentach korzystał z tych atrakcji. Wszyscy zakładali i ściągali przygotowane kreacje i bawili się przy tym wyśmienicie. Dookoła widać było pełno blasków fleszy i niesamowite stroje z różnych epok i wyszukanych stylów. Podczas przymierzania wszyscy mieli ubaw na całego. Stroje były przeróżne i każdy mógł znaleźć coś dla siebie.Sam spektakl był doskonale i bardzo profesjonalnie przygotowany. Wszystko odbywało się na wysokim poziomie, a aktorzy dali z siebie wszystko. Wyjazd do teatru uważam za bardzo udany, i myślę że nie znajdę takiej osoby której by się nie podobało. W imieniu dziewczyn oraz oczywiście swoim dziękuje wychowawcą, pracownikom, oraz nauczycielom za takie zaufanie, którym obdarzyli nas zabierając do teatru o ta późnej porze. Było fantastycznie!!!

Aleksandra D.


12.09.2012r.

Złoto dla Nas... ;)

Nasze wychowanki po wygraniu eliminacji miejskich na wysokim poziomie zaprezentowały swoje umiejętności strażackie na VII Powiatowych Zawodach sportowo - pożarniczych w Żarnowcu. Nie zawiodły. Okazało się, że na chwilę obecną są najlepszą żeńską drużyną strażacką w powiecie!
Za zajęcie
I miejsca otrzymały puchar, dyplom, medale i inne upominki.

Ewelina Motylewska


05.09.2012r.

Dnia 02.09.2012r., wychowanki naszej placówki jako kobieca drużyna pożarnicza przy Ochotniczej Straży Pożarnej
w Marciszowie uczestniczyły w Miejkich Zawodach Sportowo- Pożarniczych w Zawierciu- Blanowicach.Zawody rozegrane zostały w następujących konkurencjach:
- sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami,
- ćwiczenia bojowe.

Klasyfikacja generalna zawodów w poszczególnych grupach przedstawia się następująco:
- grupa A (męskie drużyny pożarnicze):
1 miejsce - OSP Marciszów
2 miejsce - OSP Bzów
3 miejsce - OSP Kromołów

- grupa C (kobiece drużyny pożarnicze):
1 miejsce - OSP Marciszów.

Zakwalifikwały się do do zawodów sportowo-pożarniczych na szczeblu powiatowym, które przeprowadzone zostaną w Żarnowcu w dniu
8 września 2012r.

Grupa „C” – kobiece drużyny pożarnicze:

- OSP z terenu m. Zawiercie – wyłoniona po zawodach eliminacyjnych w dniu 02.09.2012r.
- OSP z terenu m. i g. Łazy – wyłoniona po zawodach eliminacyjnych w dniu 01.09.2012r.
- OSP Starzyny m. i g. Szczekociny
- OSP Zawada Pilicka g. Irządze

Życzymy powodzenia...28.08.2012r.

Koncert Grupy„MoCarta”
Przedstawienie teatralne „Związek otwarty”
Wyjazd do Koszęcina na koncert Grupy„MoCarta”, oraz na przedstawienie teatralne „Związek otwarty” 25 sierpnia 2012r. został zorganizowany wyjazd na koncert Grupy MoCarta. Artyści to kwartet smyczkowy o ambicjach kabaretu muzycznego. Zespół tworzy czterech absolwentów Akademii Muzycznej w Warszawie i Łodzi. Sami o sobie mówią: „Jesteśmy na przekór dostojnej powadze sal koncertowych, na przekór nużącej codzienności życia muzyków, na przekór zaprzysięgłym melomanom i na przekór fanom rocka, rapu czy muzyki pop, którzy boją się klasyki jak ognia. Traktujemy naszą Matkę Muzykę z żartobliwą ironią i jesteśmy pewni, że się nie obrazi”. Wszyscy, zarówno nasze wychowanki jak i my opiekunowie, byliśmy pod wielkim wrażeniem talentu, zdolności i ogromnego poczucia humoru tych niezwykle utalentowanych artystów. Koncert wywarł na nas niezapomniane wrażenie. Zobaczyć tę wspaniałą czwórkę na żywo, to coś czego życzymy każdemu. Kontynuując akcję „lato” i korzystając z gościnności siedziby Zespołu Pieśni i Tańca ”Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie, w dniu 26 sierpnia 2012r. wybraliśmy się na sztukę teatralną „Związek otwarty”- przedstawienie zrealizowane przez aktorów Teatru Nowego z Zabrza. Spektakl w reżyserii Grzegorza Kempińskiego opowiadał historię małżeństwa z wieloletnim stażem, w którym żona coraz trudniej znosiła zdrady swojego męża. By ratować małżeństwo zgodziła się na propozycję małżonka, by żyć w otwartym związku. Publiczność dowiedziała się co z tego wyniknęło dla obojga obserwując pełne iskrzącego humoru perypetie małżeństwa. Niezwykle dynamiczna akcja nie pozwalała nam się nudzić ani przez sekundę, a ogrom pracy artystycznej jaką wykonali aktorzy podczas ponad dwugodzinnej sztuki – wzbudził w nas ogromny szacunek.

Katarzyna Stuła
***W ostatnim tygodniu wakacji została zorganizowana wycieczka po Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. W wycieczce wzięło udział 7 wychowanek. Celem wycieczki było zwiedzanie zabytków Jury tj; ruin zamku w Smoleniu z przełomu XIII – XIV. Następnie wychowanki zwiedziły zabytkowy pałac w Pilicy powstały w XVI w., otoczony fortyfikacjami bastionowymi wraz z przepięknym ogrodem. W latach powojennych (1948 – 1956) w pałacu znajdował się Państwowy Dom Dziecka, a od 1957 – 1982r., funkcjonował Państwowy Młodzieżowy Zakład Wychowawczy dla chłopców, później Wojewódzki Ośrodek Kultury. Resztę czasu wychowanki spędziły zwiedzając rynek pilicki oraz nad zalewem w Pilicy. Po pełnym dniu wrażeń wszyscy byli zadowoleni z tak spędzonego czasu, wychowanki były wdzięczne, że mogły podziwiać piękno i urok Jury Krakowsko – Częstochowskiej.

Monika Grabowska, Janusz Zarębski***W sierpniu wychowanki naszej placówki miały okazję zwiedzenia Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Początki kopalni to XV wiek, a koniec jej pracy datuje się na rok 1910r. Od 1938r. po wielu latach odbudowy Kopalni Zabytkowej 5 września 1976r. w 450 rocznicę nadania praw miejskich Tarnowskim Górom przekazano społeczeństwu do użytku Kopalnię Zabytkową Rud Srebronośnych – unikalny Zabytek Górnictwa Kruszcowego w Europie. Zwiedzanie podziemnego muzeum górnictwa, pomimo panującej tam niskiej temperatury, było dla nas miłym przeżyciem, które wzbogaciło naszą wiedzę.


Ewa Sygiet, Jolanta Tworek***
W sierpniu uczennice pod opieką p. Małgorzaty Leśniak i p. Janiny Frączek udały się na wycieczkę edukacyjną do Regionalnego Muzeum Młodej Polski " Rydlówka" w podkrakowskich Bronowicach Małych. W tym dworku odbyło się słynne wesele poety Lucjana Rydla z chłopską córka Jadwigą Mikołajczykówną, które uwiecznił Stanisław Wyspiański w swoim dramacie " Wesele". W progu dworku pozostającego w rękach rodziny Rydlów powitała nas jego opiekunka Maria Rydlowa. Zwiedzając muzeum możemy stanąć dokładnie w tym samym miejscu, w którym stał oparty o framugę sam Stanisław Wyspiański, patrząc na tańczące pary. Ekspozycja składa się z 5 pomieszczeń na parterze. Z sieni przechodzi się do izby tanecznej. Po prawej stronie znajduje się izba weselna, zrekonstruowana na podstawie opisu z "Wesela", a z niej prowadzą drzwi do alkierza. Po prawej stronie izby tanecznej znajduje się świetlica - dawna pracownia i biblioteka Rydla, w której obecnie znajdują się obrazy z czasów Młodej Polski. W pokoju zaadaptowanym na biuro dawniej mieściła się kuchnia Tetmajerów. Dziewczęta z uwagą wysłuchały opowieści starszej pani. Następnie skierowałyśmy się w stronę Miejskiego Parku i Ogrodu Zoologicznego w Krakowie, by pospacerować wśród urokliwych, dających cień " uliczek". W średniowiecznym Krakowie, podobnie jak w innych ówczesnych stolicach istniały menażerie i zwierzyńce królewskie. Zanim powstało Krakowskie ZOO w Lesie Wolskim, od roku 1926 istniała tu tzw. Bażantaria. Ogród Zoologiczny otwarto uroczyście 6 lipca 1929 roku w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego. Obecnie Zoo w Krakowie jest średniej wielkości ogrodem europejskim, znanym na całym świecie, uczestniczącym aktywnie w międzynarodowych programach hodowlanych. W specjalnie przygotowanych pomieszczeniach, klatkach, wolierach mieszkają małe drapieżniki, zebry, strusie, wilki grzywiaste, wielkie koty. Skrzydlaci mieszkańcy małego i dużego stawu umilają zmęczonym turystom wędrówkę po tym osobliwym terenie. Piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że wycieczka była bardzo udana. Był to dla nas wszystkich dzień pełen niespodzianek i wrażeń.


Janina Frączek***
Dnia 19.08.2012r. w przepiękne niedzielne popołudnie wybraliśmy się na wycieczkę do Złotego Potoku. Po przybyciu na miejsce wyruszyliśmy szlakiem Rezerwatu Parkowe z urokliwego miejsca znajdującego się pomiędzy zabytkowym młynem Kołaczew ( działał już w XVw.), a Stawem Zielonym zwanym również Sen Nocy Letniej. Warto w tym miejscu nadmienić, że Rezerwat Parkowe powstał w 1957r. chroniąc najbardziej malowniczą część doliny Wiercicy z jej źródłami, różnorodnymi formami skalnymi i jaskiniami, ciekawymi gatunkami flory i fauny. Było bardzo gorąco, a trasa obfitowała w dużą ilość wzniesień i przeszkód w postaci ogromnych zwalonych pni i gałęzi. Na szczycie wyniosłej skały tuż nad Źródłem Spełnionych Marzeń przy skromnym obelisku oddaliśmy cześć majorowi Janowi Wrzoskowi- dowódcy batalionu 7 Dywizji Piechoty Armii Kraków- szefowi polskiej ekipy olimpijskiej na Olimpiadę w Berlinie w 1936r. i mistrzowi polski w strzelaniu z karabinka sportowego, który zginął na tych terenach broniąc swojej ojczyzny podczas drugiej wojny światowej. Po kilkunastu kilometrach marszu wśród przepięknego krajobrazu powróciliśmy do naszego pojazdu i dotarliśmy do Źródeł Zygmunta- dużego wywierzyska wypływającego z 10 szczelin. Tutaj ochłodziliśmy się w zimnej, krystalicznej wodzie i pojechaliśmy nad zalew we Włodowicach. Kąpiel była wskazana, ponieważ temperatura powietrza przyprawiała o zawrót głowy. Po tak aktywnie spędzonej niedzieli byliśmy głodni. Na to również znalazła się rada- zrobiliśmy grilla. Powrót do Placówki nastąpił o zmierzchu. Dziewczęta były zmęczone, ale jednocześnie bardzo zadowolone.

Katarzyna Stuła
Sylwester Gawron


***


W sierpniu odbyła się kolejna wycieczka w ramach tegorocznej akcji "Lato". Wychowanki pod opieką p. Justyny Wójcik, p. Anety Ptak oraz p. Cezarego Ptaka wybrały się na zamek w Siewierzu, aby poznać jego historię. Dziewczęta z uwagą wysłuchały dziejów zamku, po którym oprowadził nas przewodnik. Z zamku udaliśmy się do pobliskiej Izby Rzemiosła, gdzie zgromadzono ludowe rękodzieło oraz przedmioty użytkowe związane z Siewierzem. Pan przewodnik opowiedział nam także tajemniczą historię czarnej damy z siewierskiego zamku. Następnie skierowaliśmy się na rynek, by pospacerować wśród urokliwych kamieniczek i odpocząć przy fontannie zajadając się lodami.

Justyna Wójcik


***
Tego lata mogłyśmy skorzystać z atrakcji oferowanych w ochabskim Dream Parku (park miniatur, park dinozaurów, park linowy, oceanarium prehistoryczne, kino 6d, kule sferyczne, eurobungee, trampoliny). Dream Park w Ochabach ma nie tylko bawić, ale także uczyć. Jego założeniem jest, by atrakcje, które znajdują się na terenie obiektu zaciekawiły nie tylko dzieci, ale także i dorosłych. Mnóstwa rozrywki w parku dostarczają atrakcje, których w najbliższej okolicy nie można spotkać. W kinie 6D wyświetlane są dwa filmy: "Sonic" dla dzieci i "Azylum" dla dorosłych widzów. Efekty specjalne w kinie zrobiły na każdej z nas ogromne wrażenie. Dużym zainteresowaniem cieszyło się też Prehistoryczne Oceanarium. Po zwiedzeniu całego akwarium przeszłyśmy do tzw. "strefy zero", w której umieszczony jest ekran sferyczny z rekinem. Dzięki technice trójwymiarowej spotkałyśmy się z niesamowitymi efektami, miałyśmy wrażenie, że akwarium pęka i podpływający rekin nas atakuje. Dodatkową atrakcją parku jest park linowy. Mogłyśmy skorzystać z dwóch wariantów tras: trudnej i łatwej. Do wymienionych atrakcji należy także dodać kule sferyczne, eurobungee, trampoliny, labirynt kukurydzy, z których dziewczęta także korzystały. Bawiły się jak małe dzieci. Był to dla nas wszystkich dzień pełen wrażeń. Wycieczkę trzeba zaliczyć do bardzo udanych.

Joanna Cybulska
Małgorzata Leśniak


***


Od pierwszych dni tegorocznego lata wychowanki miały możliwość uczestniczenia w wycieczkach i zajęciach zorganizowanych przez pana M. Mazura i P. Mazura.
Podczas jednych z pierwszych wyjść podziwiały zmagania najlepszych zawodników podczas Grand Prix Polski w Piłce Siatkowej Plażowej Mężczyzn. Rozgrywkom tym towarzyszył piknik rodzinny organizowany na terenie MOSiR w Porębie, przez Związek Zagłębiowski wraz z Oficyną Wydawniczą Regiony. Nasze wychowanki zdecydowały się na wzięcie udziału w konkursie ekologicznym. Świetnie odnalazły się w środowisku otwartym, godnie reprezentując gimnazjum do którego uczęszczają. W swojej kategorii wiekowej zajęły trzy pierwsze miejsca, a kolejne dziewczęta zostały docenione i wyróżnione za posiadaną wiedzę dotyczącą szeroko pojmowanej ekologii i postępującej degradacji środowiska. Każda z nich otrzymała nagrody rzeczowe. Celem kolejnych wycieczek było propagowanie wśród dziewcząt aktywnego wypoczynku. W pierwszym miesiącu wakacji podążając pieszymi szlakami wyznaczonymi na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego podziwiały walory i uroki Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Zwieńczeniem trudu wędrówki okazało się zwiedzanie jaskini „Grota Łokietka”. Wycieczka ta okazała się także świetną lekcją historii dzięki poznaniu faktów historycznych z życia króla Polski – Władysława Łokietka.


Koniec sierpnia był również atrakcyjnym okresem dla naszych wychowanek. Wraz z panem kierownikiem R. Flakiem postanowiliśmy zapoznać dziewczęta z urokami żeglarstwa. Na zbiorniku wodnym Pogoria dziewczęta poznały podstawy żeglowania, pływając łodzią żaglową typu Omega. Pod komendą sternika – pana Flaka, dość szybko nauczyły się wykonywać podstawowe czynności pozwalające im cieszyć się wiatrem w żaglach.


M. Mazur, P. Mazur


***
Wycieczka do Zamku w Pieskowej Skale. Wędrówka pod Maczugę Herkulesa, w dół Doliny Prądnika do Bramy Krakowskiej i Źródełka Miłości. Dalej przez Wąwóz Ciasne Skałki wejście do Groty Łokietka. Zwiedzanie jaskini.


Andrzej Błach


***W lipcu odbyła się wycieczka do Zamku (obecnie pałacu) w Pilicy znajdującego się na Szlaku Orlich Gniazd. Wychowanki pod opieką I. Skrzypiciel i M. Tecław, oprócz ruin Zamku Rycerskiego, zwiedziły kilka godnych uwagi obiektów zabytkowych, min Kościół farny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty z XIVw; Klasztor o. Franciszkanów (Sanktuarium Matki Bożej Śnieżniej od 2003r.); ruiny kościółka św. Piotra i Pawła, cmentarz ofiar I wojny światowej w Biskupicach - jeden z nielicznych i największy na Jurze. Piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że wycieczka była bardzo udana. Zrobiłyśmy mnóstwo zdjęć i w znakomitych humorach wróciłyśmy do zakładu.

Marzena Tecław


***

W lipcu zwiedzaliśmy Muzeum pod Rynkiem w Krakowie. Odbyliśmy podróż w czasie wczuwając się w atmosferę Krakowa sprzed siedmiuset lat, wędrując pod ziemią wokół Sukiennic szklanymi pochylniami i kładkami. Poza zwykłymi eksponatami ,zobaczyliśmy około sześciuset modeli w trójwymiarze na jednym z 37 ekranów dotykowych. Na terenie muzeum zadziwił nas również ekran z pary wodnej, przez który przeszliśmy.

Aleksandra D.***W lipcu zwiedziliśmy Sztolnię Czarnego Pstrąga, która znajduje się pośrodku Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach. Wewnątrz sztolni panowała temperatura ok. 10 stopni C. Zwiedzanie polegało na przepłynięciu łodziami 600 metrowego odcinka sztolni.

Aleksandra J.


***


Obóz wypoczynkowy w Warężynie


W dniach od 15.07.12 r. do 21.07.12 r. odbył się obóz wypoczynkowy w Warężynie koło Siewierza, którego uczestnikami był nasze wychowanki. W obozie uczestniczyło 8 wychowanek. Wychowawcami prowadzącymi byli Pan Rafał Dziwiński i Pani Aneta Grzegorczyk. Dostaliśmy dwa domki. Domki były piętrowe i fantastyczne. W sam raz na odpoczynek. Jeden był dla wychowawców a drugi dla dziewczyn. Po szybkim zakwaterowaniu dziewczyny zabrały się do szykowania kolacji. Kuchennymi była Ola i Olga, ale na obozie zawsze każdy pomagał, najwięcej to Pani Anetka. Nazajutrz po zjedzonym śniadaniu i wykonanych dyżurach całym obozem wyruszyliśmy na spacer do Siewierza. Zwiedziliśmy piękny rynek i udaliśmy się na zwiedzanie pobliskiego zamku. Po powrocie czekał na nas wspaniały obiad przywieziony przez Pana Pawła. Gdy pogoda się poprawiła. Przedarliśmy się przez las i znaleźliśmy się nad wodą. Wprawdzie nie można było się kąpać , ale już sam spacer dobrze nam zrobił. Po powrocie i zjedzonej kolacji graliśmy w gry i oglądaliśmy filmy.Podczas obozu mieliśmy gości. Swoją wizytą zaszczyciła nas Pani Edytka i Pan Czesław razem z dziewczętami wracającymi z wycieczki ze Sztolni Czarnego Pstrąga. Wymarznięci przyjechali na gorącą herbatę. Każdego dnia jeśli pogoda tylko sprzyjała jeździliśmy na wycieczki rowerowe z Panem Rafałem i Panią Anetką pokonując z dnia na dzień coraz więcej kilometrów. Kolejnego dnia ekipę obozową przejął Pan Dyrektor Robert i Pani Agatka. Na początek zabrali nas na wspaniała wycieczkę na rolki do parku w Świerklańcu, gdzie zwiedziliśmy również małe ZOO, następnie pojechaliśmy na lotnisko gdzie mieliśmy okazję obserwować wyloty i przyloty samolotów. W kolejnym dniu obozu swoja obecnością uradowała nas Pani Edytka. Część dziewczyn udała się z Panią na rowery a druga część poszła na wielkie sprzątnie terenu. Po powrocie i zjedzonym obiedzie ze względów pogodowych oglądaliśmy filmy i słuchaliśmy muzyki. Wieczorem zrobiliśmy prażonki i poszliśmy na spacer. Ostatniego dnia dziewczyny późno wstały. Po śniadaniu i dyżurach odbyła się wycieczka rowerowa i gra w bingo. Po obiedzie udaliśmy się lasem nad wodę na spacer po plaży. Na kolację Pani Anetka przygotowała nam przesmaczne udka z pieczonymi ziemniaczkami. Smutne dziewczyny z powodu tak szybko mijającego obozu poszły spać w smutnych humorach. Następnego dnia nie pozostało nic innego jak się pakować. Było fantastycznie, ten kogo tam nie było może tylko pozazdrościć. Nie można ująć tego wszystkiego jednym słowem. Obóz nie był udany, on był jedyny w swoim rodzaju wyjątkowy i niesamowity !! I choć obóz się skończył - wspomnienia zostały. W imieniu wszystkich obozowiczów. Dziękujemy wszystkim dzięki którym mogliśmy spędzić tak miłe i niezapomniane chwile.

DZIĘKUJEMY!!
Aleksandra D.25.07.2012r.

Po tragicznej śmierci w trakcie wykonywania czynności służbowych strażnika Schroniska dla Nieletnich w Chojnicach, dzień pogrzebu tj. 26 lipca 2012 roku ogłaszam dniem żałoby w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Zawierciu. Ozdobiona czarnym kirem flaga zostanie opuszczona do połowy, w trakcie apelu popołudniowego pamięć po zmarłym zostanie uczczona minutą ciszy.

Dyrektor ZPiSdN
Robert Kleszcz24.07.2012r.


KondolencjeDYREKTOR i PRACOWNICY
Schroniska dla Nieletnich
w ChojnicachPragniemy złożyć wyrazy szczerego współczucia i żalu z powodu wielkiej straty, jaką jest śmierć Waszego pracownika.
Z głębokim smutkiem i zadumą przyjęliśmy wiadomość o jego tragicznej śmierci. Bardzo trudno nam zrozumieć dlaczego doszło do takiej sytuacji i na to co się stało, nie znajdujemy słów. Kiedy brakuje słów, zostaje milczenie, solidarność z rodziną współpracownikami zmarłego i cicha modlitwa.


Najbliższej Rodzinie i Współpracownikom składamy wyrazy głębokiego współczucia i żalu.Pracownicy i Dyrektor
ZPiSdN w Zawierciu30.06.2012r.


Wszystko ma swój początek i koniec…

Wyszło słońce i szkolne piórniki trzeba było wymienić na stroje kąpielowe. Dnia 29 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012. Jak co roku, uroczystość rozpoczęto od krótkich wspomnień i podziękowań za cały miniony rok dla nauczycieli, wychowawców i wychowanek. Akademie rozpoczęto od wręczenia nagród, dyplomów oraz upominków dla wychowanek za poszczególne koła zainteresowań, uczestnictwo w wolontariacie i oczywiście wysokie wyniku w nauce. W roku szkolnym 2011/12 szczególnie wyróżniona została Olga W. ze średnią 5.0. Po wręczeniu upominków odbył się występ koła teatralnego w spektaklu przygotowanym z okazji trwającego Roku Korczakowskiego. Występ jak zwykle był bardzo ciekawy i pięknie przedstawiony. Było wiele uśmiechów i radości, które snuły się holami internatu. Był to początek wakacji, ale dla niektórych wychowanek był to początek nowego życia… - kilka z nich opuściło naszą placówkę. Po zakończonej akademii dziewczęta rozeszły się do klas, aby odebrać świadectwa i cieszyć się pierwszymi promieniami słońca upragnionych wakacji.

23.06.2012r.

W czerwcu 2012r.,w ramach realizowanego projektu współfinansowanego przez Urząd Miasta Zawiercie zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. Mieliśmy okazje zapoznać się z historią II wojny światowej i walczącej Warszawy.
Kolejnym punktem programu wycieczki do Warszawy było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik.


19.06.2012r.Podziękowanie dla Placówki za udostępnienie prac pokonkursowych "Szata dla Króla Maciusia"w ramach obchodów roku Janusza Korczaka....


18.06.2012r.

W czerwcu odbyła się już trzecia edycja corocznego konkursu o tytuł "Mistrza ortografii". Licznym uczestniczkom konkursu nie zabrakło ducha rywalizacji, jednak zdobywcą honorowego tytułu okazała się w tym roku Maja G. W konkursie przyznano także nagrody za II i III miejsca. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Justyna Wójcik Aneta Ptak


10.06.2012r.

29.05.2012r. w ramach współpracy z Domem Pomocy Społecznej w Zawierciu, grupa naszych dziewcząt wraz z opiekunami, wzięła aktywny udział w "Pikniku Rodzinnym", organizowanym rokrocznie w tej placówce. Wychowanki zaprezentowały kolekcję odzieżową pt. ,,Letnie Marzenie", utrzymaną w stylu romantycznym. Kolekcja zawierała różnorodne fasony, nie pozbawione odważnych akcentów. Dopełniały ją efektowne dodatki w postaci: krawatów, finezyjnych nakryć głowy oraz korali z wełny wykonanych techniką filcowania.


Modele zaprojektowane i uszyte przez nasze uczennice klas Z.S.Z. i Gimnazjum zrobiły ogromne wrażenie na pensjonariuszach jak i zaproszonych gościach, zostały nagrodzone gorącymi brawami. Po prezentacji kolekcji dziewczęta uczestniczyły we wspólnej zabawie tanecznej oraz konkursach.


Barbara Siewniak-Hamerlik06.06.2012r.

Zawiercie ponownie Mistrzem Polski !!!Dnia 26 maja ZPiSdN w Zawierciu był organizatorem XII Mistrzostw Polski w Piłce Siatkowej Pracowników Zakładów Poprawczych i Schronisk dla Nieletnich. Mistrzostwa rozgrywane były w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Żeromskiego. W turnieju finałowym wystartowało 6 drużyn: ZPiSdN w Raciborzu, ZP w Sadowicach, ZP w Ostrowcu Świętokrzyskim, ZP w Jerzmanicach Zdroju, SdN w Dominowie i gospodarz ZPiSdN w Zawierciu. Drużyny zostały rozlosowane do dwóch grup: gr. A - ZPiSdN w Raciborzu, ZP w Jerzmanicach, SdN w Dominowie i gr. B - ZPiSdN w Zawierciu, ZP w Ostrowcu, ZP w Sadowicach.Wyniki w poszczególnych grupach przedstawiały się następująco:

Gr. A
ZPiSdN w Raciborzu - ZP w Jerzmanicach 2:0
ZP w Jerzmanicach - SdN w Dominowie 0:2
SdN w Dominowie - ZPiSdN w Raciborzu 0:2

Gr. B
ZPiSdN w Zawierciu - ZP w Ostrowcu 2:0
ZP w Ostrowcu - ZP w Sadowicach 2:1
ZP w Sadowicach - ZPiSdN Zawierciu 0:2

Do gier półfinałowych awansowały drużyny, które zajęły 1 i 2 w poszczególnych grupach. Drużyny, które zajęły miejsca trzecie rozegrały mecz o V miejsce.


Wyniki gier półfinałowych przedstawiały się następująco:

ZPiSdN w Raciborzu - ZP w Ostrowcu 2:0
SdN w Dominowie - ZPiSdN Zawierciu 0:2

W meczach o poszczególne miejsca wyniki przedstawiały się następująco:

Mecz o V miejsce - ZP w Jerzmanicach - ZP w Sadowicach 0:2
Mecz o III miejsce - ZP w Ostrowcu - SdN w Dominowie 2:1
Mecz o I miejsce - ZPiSdN w Zawierciu - ZPiSdN w Raciborzu 2:0 !!!

Po raz 7 Mistrzem Polski został ZPiSdN w Zawierciu !!!


Pomimo zaciętej walki sportowej atmosfera była bardzo przyjacielska. Podczas wszystkich meczów zespołom kibicowali pracownicy, rodziny i wychowanki naszej Placówki. Oczywiście największy doping było słychać, gdy swoje mecze rozgrywała drużyna gospodarzy. Jeszcze raz gratulacje i podziękowania za sportową rywalizację dla wszystkich uczestników.

SPECJANLE PODZIĘKOWANIA DLA FIRMY PIECEXPORT - PIECBUD S.A. SPONSORA XII MISTRZOSTW POLSKI PRACOWNIKÓW ZAKŁADÓW POPRAWCZYCH I SCHRONISK DLA NIELETNICH W PIŁCE SIATKOWEJRemigiusz Flak


5.06.2012r.

Wycieczka do Muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach stanowiła kolejny punkt projektu edukacyjnego - "Śladami sławnych Polaków".Museum mieści się w dworku wybudowanym prawdopodobnie w latach 1798-1800, uruchomione w 1969r. z okazji 400-lecia śmierci Mikolaj Raja.Mogliśmy przenieść się w czasie oglądając piękne stroje szlacheckie stanowiące repliki ubiorów renesansowych, a także fragmenty dzieł pisarza na drzeworytach oraz umieszczone w gablotach kopie rękopisów tekstów literackich Raja uznawanego za ojca piśmiennictwa polskiego. Nie małą atrakcję stanowią rosnące do dziś w pobliskim parku sędziwe okazałe dęby, które zasadził podobno sam Mikołaj Rej.

Justyna Wójcik


4.06.2012r.

W dniach 06.05.2012r.,03.06.2012r., wychowanki gr. II udały się na wycieczkę po Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Zobaczyły bardzo atrakcyjne miejsca związane z naszą okolicą m. in. Zamek w Morsku z którego przeszły szlakiem do zamku w Bobolicach, odwiedziły również Złoty Potok w którym zwiedziły dworek Krasińskich, pałac Raczyńskich wraz z przepięknym ogrodem gdzie znajdują się nieliczne już dzisiaj egzemplarze egzotycznych drzew i krzewów.Po pełnym dniu wrażeń wszyscy byli zadowoleni z tak spędzonego czasu. Wychowanki były wdzięczne, że mogły zwiedzać i podziwiać piękno Jury Krakowsko - Częstochowskiej.

Janusz Zarębski31.05.2012r.

Już jutro w naszej placówce obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Przygotowaliśmy szereg zabaw i konkursów sportowo- rekreacyjnych oraz artystyczno- muzycznych. Relacja już wkrótce ;)


30.05.2012r.
Na majówkę ruszać czas...Wychowanki grupy II wraz z wychowawcą po raz kolejny wzięły udział w "Siewierskiej Majówce" na zamku. W popołudnie rozpoczęły się pokazy walk rycerskich i strojów z epoki. Występy artystyczne zapoczątkował koncert zespołu muzyki celtyckiej "Shannon". Trzydniową Majówkę 2012 zakończył występ gwiazdy wieczoru - Justyny Majkowskiej, znanej większości z występów w zespole Ich Troje. Odejście z zespołu przysłużyło się artystce, która poszła własną drogą i zaczęła tworzyć muzykę znaną i docenianą również poza krajem. Jak mawia stare porzekadło, "wszystko, co dobre szybko się kończy", dlatego tez Majówka w gminie Siewierz szybko dobiegła końca.

A. Błach


29.05.2012r.
W dn. 26.05.2012r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu w ramach cyklu
"Spotkania z ciekawymi ludźmi" wychowanki placówki mogły osobiście poznać aktorkę teatralna i serialową - Edytę Olszówkę. Na zadane przez publiczność pytania padło wiele cennych i wyczerpujących, a przy tym zaskakująco szczerych, osobistych odpowiedzi dotyczących trudnego dzieciństwa, walki z własnymi słabościami i realizacji życiowych pasji.Wśród licznych "złotych myśli" Pani Edyta podkreślała, iż warto mieć marzenia i uparcie do nich dążyć. Każdy powinien pamiętać, że można upadać 20 razy, a za 21 też można się podnieść i dalej walczyć o to, co ważne.
"Życie na tym polega, że trzeba doświadczać zarówno tego dobrego jak i złego. Szczęście i uczucia to też nie jest stan stały" - wyznała aktorka. Przyznała, że życie nigdy jej nie rozpieszczało, a wszystko co osiągnęła zawdzięcza swojej ciężkiej pracy.

Uczestniczki spotkania otrzymały specjalną dedykację dla wszystkich wychowanek ZPiSdN w Zawierciu: "
Z życzeniami, żeby wierzyć, że w życiu jest czas, aby zacząć wszystko od nowa".

Aneta Ptak i Justyna Wójcik


27.05.2012r.
Dnia 23.05.2012r gościliśmy w miejscowości Pisarzowice niedaleko Bielska-Białej gdzie znajduje się Szkółka Krzewów Ozdobnych Pana Eugeniusza Pudełek. Corocznie w połowie maja organizowane jest tutaj Święto Kwitnących Azali w trakcie którego można zwiedzać prywatny ogród właścicieli. Na jego terenie znajduje się jedna z największych kolekcji tych roślin jak również rododendrony i pozostałe rośliny wrzosowate, a także wiele ciekawych odmian drzew i krzewów.Jest ona na tyle niezwykła, że patronat nad nią objęło Polskie Towarzystwo Dendrologiczne. Dzięki hojności i gościnności Pana Eugeniusza my również mogliśmy podziwiać efekt jego wieloletniej pracy, który nas oczarował i pozostawił w naszej pamięci wspaniałe wspomnienia.
Składamy właścicielom gorące podziękowania za nieodpłatne udostępnienie nam ogrodu, w którym poczułyśmy się jak w zaczarowanej krainie pełnej barw, zapachów i dźwięków natury.


Ewa Sygiet


25.05.2012r.
W dn 22.05.2012r. uczennice tutejszej Placówki udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zawierciu, w celu zapoznania ze specyfiką pracy bibliotekarzy oraz zgromadzonymi woluminami. Dziewczęta mogły także zapoznać się z historią pałacyku, który jest chlubą Zawiercia.
Miejski Ośrodek Kultury w Zawierciu promuje artystów regionu, dzięki czemu możemy na bieżąco podziwiać ekspozycje prac plastycznych i fotografii. W ostatnim czasie dwukrotnie odbyły się wycieczki, podczas których dziewczęta zwiedziły galerię, gdzie zaprezentowano:
˘ fotografię portretową, pt.: "Ludzie, których zapamiętał";
˘ zdjęcia z aktami kobiecymi, pt. "Wenusy nie z Mili";
˘ malarstwo Jana Jończyka;
˘ fotografię plenerową Jurajskiego Szwadronu Kawalerii, pt.: "Historia w galopie".


Aneta Ptak i Justyna Wójcik


23.05.2012r.

Dnia 22 maja w naszej placówce wychowanki i nieletnie otrzymały sakrament bierzmowania. Uroczystej Mszy Św. przewodniczył i sakramentu udzielił ks. bp Jan Wątroba. Dziewczęta przygotowywały się do bierzmowania pod opieką naszego ks. Jana Lisieckiego.

20.05.2012r.

W Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu, w dn.17.05.2012r. mogliśmy z perspektywy widza podziwiać Przegląd Twórczości Artystycznej zorganizowany przez Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej Ziemi Zawierciańskiej i Młodzieżowy Ośrodek Twórczości w Zawierciu w ramach kampanii społecznej pt. "Pola Nadziei".Uczniowie szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu zawierciańskiego w ramach koncertu pt.
"Pod dachami Paryża" zaprezentowali piosenkę francuską w odświeżonych aranżacjach i scenerii rodem z Pól Elizejskich.

Justyna Wójcik i Aneta Ptak


15.05.2012r.

W ramach projektu edukacyjnego "Śladami sławnych Polaków" realizowanego przez grupę uczennic z kl. II i III gimnazjum pod opieką p. Justyny Wójcik, w dn. 08.05.2012r. odbyła się pierwsza z zaplanowanych wycieczek. Tym razem uczennice i nauczyciele podążyli śladami Zygmunta Krasińskiego do Złotego Potoku.
Celem wycieczki był pochodzący z 1829r. piękny dworek zbudowany w stylu klasycystycznym, w którym zgromadzono pamiątkowe eksponaty rodziny Krasińskich i Raczyńskich. Oprócz ciekawej ekspozycji znajdującej się w posiadłościach Krasińskiego, podopieczne naszej placówki mogły podziwiać piękny ogród oraz pobliską aleję klonów. Niemałą atrakcją było też obserwowanie pasącego się stada dorodnych koni z tamtejszej stadniny "Wiking".

Justyna Wójcik12.05.2012r.

Dnia 9 maja 2012r. zorganizowałam dla uczennic kl. II ZSZ wycieczkę, której celem było zapoznanie się z wieloma urzędami obywatelskimi. Dzięki temu dziewczęta zwiedziły i zapoznały się z zasadami pracy następujących urzędów: Urząd Pracy, ZUS, Urząd Skarbowy, Bank Śląski, Urząd Miasta.Pracownicy udzielali bardzo chętnie cennych informacji o metodach i formach pracy, wyjaśnili zasady obsługi petentów, informowali o sposobie wypełniania odpowiednich druków, celach działalności poszczególnych wydziałów oraz obowiązkach obywateli wobec urzędów np: wobec ZUS, Urzędu Skarbowego itp. Uczennice pobrały z urzędów różne obowiązujące tam druki podań, wniosków, oświadczeń, informacji. Najbliższe zajęcia poświęcone były kształtowaniu umiejętności ich wypełniania.


Marzena Tecław


05.05.2012r.


Dnia 2 maja odbył się kolejny w naszej placówce konkurs z wiedzy o Januszu Korczaku, pod hasłem:
"Janusz Korczak - przyjaciel dzieci". Konkurs zorganizowała tutejsza biblioteka. Uczennice wytrwale rywalizowały o wygraną, która tym razem przypadła wychowankom: Ani W. i Bożenie S.

Gratulujemy zwycięzcom.

Justyna Wójcik29.04.2012r

Akcji Silesia „Posadź swoje drzewko”

Zakład Poprawczy uczestniczył w akcji Silesia „Posadź swoje drzewko”. Przez trzy kolejne lata za otrzymywane fundusze sadziliśmy drzewa i krzewy ozdobne poprawiając estetykę i rozbudowując „zielone płuca” na terenie zakładu. Teraz wyszliśmy krok dalej. Dbamy o zieleń nie tylko w Placówce ale także włączamy się w ogólnopolskie akcje ekologiczno – edukacyjne.

W tym roku po raz pierwszy zaangażowaliśmy się w akcję zalesiania „Posadź dalej”. Pod koniec kwietnia wychowanki naszej Placówki przy współpracy strażaków z Ochotniczej straży Pożarnej w Marciszowie podjęły działania zmierzające do zwiększenia zasobu zieleni na terenie naszego powiatu. Połączone siły pod czujnym okiem leśniczego posadziły ponad 1000 drzew na terenie
Skałki. Zapał i entuzjazm uczestników pozwalają wnioskować, iż zapoczątkowane przedsięwzięcie będzie miało charakter cykliczny.


Ewelina Motylewska12.04.2012r

Jak co roku, z okazji Świąt Wielkanocnych w naszej placówce odbyło się tradycyjne święcenie pokarmów. Każda z grup przygotowała koszyczek ze święconką, a Ks. Jan Lisiecki poświęcił koszyczki. W niedzielę odbyło się wspólne, uroczyste śniadanie.07.04.2012r.

Z okazji świąt Wielkanocnych Fundacja "Żyć na nowo”, dzięki wsparciu finansowemu firmy Piecexport - Piecbud przygotowała paczki żywnościowe dla najbardziej potrzebujących wychowanek ZPiSdN w Zawierciu. Dzięki temu wsparciu nasze podopieczne mogły godnie przeżyć ten szczególny czas w gronie rodzinnym.
Dzięki hojności firmy Piecexport - Piecbud sponsorującej naszą działalność Fundacja zakupiła również dla naszych podopiecznych najpotrzebniejszą odzież. Podobna pomoc otrzymały również wychowanki i nieletnie z Zakładów Poprawczych i Schronisk dla Nieletnich: w Warszawie Falenicy i w Mrozach.


31.03.2012r.
W związku z obchodami Roku Korczakowskiego w szkole przeprowadzono konkurs pt.
"Janusz Korczak - jego życie i twórczość" Czytaj więcej...

23.03. 2012r.
Reportaż TVP 3 Katowice
Po drugiej stronie ulicy - "Agata i Paulina"01.03.2012r.

Dnia 25 lutego w naszej placówce odbył się po raz kolejny zjazd rodziców naszych podopiecznych. Zjazdy te wpisały się już w naszą tradycję i są stałym corocznym wydarzeniem. A w tym roku naprawdę przyjechało wielu rodziców. Do 24 podopiecznych w sumie przyjechały 44 osoby. Wszystkich powitał serdecznie dyrektor Robert Kleszcz. Następnie odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów dla wychowanek i nieletnich uczestniczących w konkursach, kołach zainteresowań, wolontariacie.
Dziewczęta z Koła Teatralnego "Niepokorne" pod opieką p. Małgorzaty L., i Edyty S.przygotowały spektakl profilaktyczny pt.:
"Samotna wśród wielu", którego głównym celem było uświadomienie młodym ludziom zagrożeń wynikających z używania środków psychoaktywnych i wskazać im korzyści wynikające z zachowań asertywnych. Historia Anki, głównej bohaterki przedstawienia, mogła się przydarzyć każdemu. Kłótnie rodzinne, prowadzące w efekcie do rozwodu rodziców, alkohol w rodzinie, zmiany miejsca zamieszkania, częste zmiany szkoły - wszystko to spowodowało poczucie wyobcowania i osamotnienia. Potrzeba akceptacji i chęć bycia zauważoną prowadzą ją na nieznane do tej pory ścieżki… Pojawiają się nowi znajomi… i nie tylko! Narkotyki, trudności w szkole, kłótnie z matką, problemy z prawem i najgorsze - wyparcie uzależnienia. Anka w przełomowym momencie swojego życia trafia do szpitala i dopiero tutaj, dokonując retrospekcji ostatnich wydarzeń, zdaje sobie sprawę z wagi problemu i postanawia zmienić swoje życie. Musi zacząć od początku, a przede wszystkim musi nauczyć się odmawiać. Nie chce już być marionetką, drewnianą lalką, którą ktoś steruje.

Dziewczęta z koła teatralnego stanęły na wysokości zadania - rewelacyjnie wcieliły się w role, pięknie śpiewały i tańczyły, pozostawiając niezatarte wrażenia.

Pobierz spektakl - "Samotna wsród wielu"

Odbył się również pokaz tańca hip- hop. Nad oprawą muzyczną czuwał pan Andrzej B., wszyscy słuchaliśmy piosenek zespołu muzycznego "Przyjaciele". Po zakończeniu nastąpiło spotkanie kadry pedagogicznej z rodzicami, była to okazja do wspólnego poznania się lepiej i rozmowy.

19.02.2012r.
Walentynki od kilku lat goszczą w naszym kalendarzu imprez. Mimo iż tradycja ta nie wywodzi się z naszej kultury, to właśnie w tym dniu częściej niż zwykle słowo "miłość" pojawia się w mediach… i nie tylko! Dziewczęta z Koła Teatralnego "Niepokorne" przygotowały z tej okazji przedstawienie, w trakcie którego zapoznały publiczność z postacią św. Walentego, historią Walentynek i wcieliły się w postacie z dramatu Williama Shakespeare'a "Romeo i Julia". Parodia tego utworu wywołała ogólne rozbawienie, a dziewczęta świetnie odegrały swoje role. Nie zabrakło też liryki miłosnej i chwil zadumy i nostalgii…
17.02.2012

Dnia 14 lutego na warsztatach szkolnych, klasa I ZSZ-cukiernicy uczestniczyła w konkursie walentynkowym. Zadaniem dziewcząt było upieczenie i ozdobienie tortów. Uczennice wykazały się dużą inwencją twórczą i pomysłowością, oraz umiejętnościami praktycznymi. Naprawdę jest na co popatrzeć. Gratulacje !!!29.01.2012r.W ramach stałej współpracy z Hufcem ZHP w Zawierciu wychowanki ZPiSdN w Zawierciu wzięły udział w akcji "Zima z ZHP". Uczestniczyliśmy w zajęciach w Ośrodku Edukacyjno - Naukowym ZPKWŚ w Smoleniu, zwiedziliśmy ekspozycję historyczno - przyrodniczą, tropiliśmy zwierzęta w terenie leśnym. Ze względu na bardzo silny mróz i w trosce o zdrowie koni, został odwołany kulig. Po ognisku z pieczeniem kiełbasek wróciliśmy autokarem do zakładu.Powrót do treści | Wróć do menu głównego