ZPiSdN w Zawierciu


Idź do treści

Menu główne:


ROK 2011

ArchiwumROK 2011

23.12.2011r.
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia Fundacja "Żyć na nowo", dzięki wsparciu finansowemu firmy Piecexport - Piecbud oraz ufundowaniu produktów żywnościowych przez firmy Virtu i Mlekovita, przygotowała paczki żywnościowe dla najbardziej potrzebujących wychowanek ZPiSdN w Zawierciu. Dzięki temu wsparciu nasze podopieczne będą mogły godnie przeżyć ten szczególny czas w gronie rodzinnym.
17.12.2011r.

"Sport przeciw agresji"

W dniu 8 grudnia 2011 roku nasze koleżanki Sylwia i Dagmara pod opieką wychowawcy Pana Czesława Karolczyka oraz dyrektora Pana Roberta Kleszcza wyjechały do Centrum Olimpijskiego w Warszawie na podsumowanie programu "Sport przeciw agresji". Po wielu przygodach, spóźnione dotarły na miejsce i bez rozgrzewki przystąpiły do rywalizacji na ergometrach wioślarskich. Po starcie, nasze "zimne" koleżanki plasowały się na trzeciej (ostatniej) pozycji - za dziewczętami z Falenicy i Koronowa, jednak pierwsze 150 metrów wystarczyło im do rozgrzania i ruszyły… WYGRAŁY Z OGROMNĄ PRZEWAGĄ !!! - główną nagrodę - profesjonalny ergometr wioślarski, który wyposaży salę fitness w naszej placówce. Po zawodach dziewczęta wspólnie z opiekunami udały się na posumowanie programu, które w auli Centrum Olimpijskiego prowadził znakomity piłkarz, bramkarz Reprezentacji Polski - Wojciech Kowalewski. Po zakończeniu uroczystości wszyscy uczestnicy udali się na lunch, gdzie mieli możliwość spotkania z legendami polskiego sportu.15.12.2011r.
Na warsztatach szkolnych w pracowni cukierniczej odbył się konkurs: "Najciekawsza dekoracja pierników". Uczennice klasy I ZSZ wypiekły a następnie ozdabiały lukrem pierniki. Wyroby są tak ciekawe i piękne, że nie sposób było określić zwycięscy.
Każda z uczestniczek zasługuje na pierwsze miejsce ;)


Jolanta Tworek

10.12.2011r.
W dniu 07.12.2011r. Koło Artystyczno - Terapeutyczne przygotowało i zaprezentowało w Szkole Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej spektakl mikołajkowy połączony z wręczeniem prezentów i zabawami tanecznymi.

7.12.2011r.

Koło Artystyczno - Terapeutyczne przygotowało refleksyjny repertuar listopadowy, który zaprezentowany został na wieczorze poetyckim, pod hasłem: "Życie, jak cię nie zmarnować". Widownia w ciszy i skupieniu wysłuchała nostalgicznych tekstów poetyckich przy magicznej muzyce irlandzkiej.
*******

Dnia 30 listopada zorganizowaliśmy dla naszych wychowanek zabawę andrzejkową, która rozpoczęła się od występu iluzjonisty
z programu
Mam Talent - Tomasza Kabisa. Oprócz występu nasze wychowanki miały możliwość nauczyć się triku z monetą. Występ iluzjonisty ... wprowadził do naszej Placówki nutkę magii i zaskoczenia.
*******


Dnia 27 listopada do Placówki przyjechały dwie osoby z "Bitwy na głosy" grupy Piotra Kupichy - Magdalena Nikolas i Tomek Wolkiewicz. Spotkanie rozpoczęło się krótkim występem gości, następnie odbył się konkurs karaoke dla naszych wychowanek. W niedzielę 4 grudnia Magdalena Nikolas wręczyła dyplomy i nagrody przez siebie ufundowane wychowankom za zajęcie pierwszego, drugiego oraz trzeciego miejsca.


Marzena Tecław

*******

W dniu 25 listopada wychowanki pod opieką Marzeny T. uczestniczyły w występie kabaretu ,,Dno" , który miał miejsce w Świetlicy Środowiskowej w Antoniowie. Kabaret zaprezentował nowy repertuar pt "Pocztówki z lodówki"… tego się nie da opisać, to trzeba zobaczyć….
*******


Kamil Katolik jest aktorem Teatru Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie. W dniu 21 listopada 2011 roku przyjechał do naszej placówki ze spektaklem "Żywoty świętych osiedlowych" Lidii Amejko. Spektakl ten składa się z życiorysów osiedlowych antybohaterów. Wybierając cztery postacie pokazuje ich drogę do Boga. Bo bohaterowie "Świętych osiedlowych" to w gruncie rzeczy margines społeczeństwa, Eryk, osiedlowy paker, wyzbyty z sumienia. Apollonia - bezpłodna prostytutka. Andżelika, młoda dziewczynka, molestowana przez ojca. I Jaracz - narkoman, który używkami zabija złe wspomnienia. Z czasem jednak okazuje się, że w każdym z nich tkwi głęboko skrywana… świętość.Zaskakująca i niezwykła jest przede wszystkim sama strona formalna tego spektaklu. "Święci osiedlowi" to istny teatr rupieci. Scenę, tworzy tutaj stary, "wybebeszony" akordeon. W jego wnętrzu pojawiają się kratki wentylacyjne imitujące bloki, lampki choinkowe, słoiki, puszki, dziwaczny podkurzacz, wypuszczający dym ze swojego wnętrza… i oczywiście lalki. Te wykonane z drutu o surowych i schematycznych kształtach człowieka. Całości dopełnia nostalgiczna "muzyka ulicy", grana na akordeonie przez Karola Kojkoła.

Marzena Tecław


*******

Dnia 20 listopada dziewczęta pod opieką Marzeny T. i Małgorzaty L. miały przyjemność uczestniczyć w spektaklu "Kartoteka" przygotowanego przez Scenę Inicjatyw Twórczych w Teatrze Dzieci Zagłębia z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Tadeusza Różewicza. Spektakl ten, to próba zobrazowania sytuacji , w której znajduje się młode pokolenie współczesnej Europy. Obok wielu kontrastów społecznych porusza kwestię wzorców i autorytetów, za którymi warto podążać……

*******


Dnia 12 listopada do naszej placówki zawitał brązowy medalista olimpijski, były mistrz świata w wioślarstwie - Kajetan Broniewski. To już jego druga wizyta w naszym zakładzie. Olimpijczyk był zachwycony atmosferą oraz kondycją naszych dziewczyn. Pan Kajetan opowiedział nam mnóstwo ciekawostek i faktów dotyczących sportu teraz i kiedyś.Następnego dnia nasi wychowawcy sprawdzili naszą wiedzę z wizyty sportowca. Był to quiz, w którym uczestniczyły wszystkie grupy, pomimo trudności wynikających z konkursu wyniki były zadowalające. Wykazaliśmy się dużą wiedzą na temat przekazanych nam faktów przez olimpijczyka. Oddając mu w ten sposób wielki szacunek.
Ten człowiek udowodnił nam, że nie ma rzeczy niemożliwych i jeśli czegoś bardzo chcemy i mocno to wierzymy uda nam się dopiąć swego !
Mamy wielką nadzieję, że dzięki jego wieloletniemu doświadczeniu oraz wsparcia ze strony kibicujących nam wychowawców zajmiemy czołowe miejsce na podium podczas zawodów w Warszawie...

wychowanka


*******


Dnia 30.10.2011r. w placówce odbyła się zabawa Halloweenowa, połączona z różnymi wesołymi konkursami i zabawami. Śmiechu było co nie miara ;)
*******

To była trzecia niedziela października. Jak co tydzień w naszej placówce odbywają się zajęcia integracyjne, tym razem były one o charakterze kulinarnym. Zadaniem każdej z grup było przygotowanie dania głównego i deseru oraz efektownego nakrycia stołu, przy którym mieliśmy degustować to, co zdołaliśmy przygotować. Było mało czasu więc wszyscy ochoczo zabraliśmy się do pracy. Nasza grupa wpadła na pomysł, aby wszystko wyglądało i miało smak jak ze "swojskiej chaty". Tak tez zrobiliśmy. Już w sobotę zaczęliśmy się do tego rzetelnie przygotowywać. Ja piekłam jabłecznik, a reszta załogi wraz z naszym zaangażowanym w prace grupy wychowawcą panem Czesławem Karolczykiem zajęła się topieniem słoniny na smalec oraz przygotowaniem dekoracji na jutrzejszą uroczystą kolację. Nazajutrz kontynuowaliśmy naszą pracę i zajęliśmy się robieniem bigosu, żurku, pieczeniem ziemniaków w mundurkach oraz babką cytrynową.

Gdy potrawy były już gotowe do spożycia, zajęliśmy się dekorowaniem stołu. Gdy to uczyniliśmy wszystkie grupy spotkały się na holach głównych, a wychowawcy zajęli się degustacją potraw i wyłanianiem zwycięzcy. Niestety potrawy były tak zróżnicowane, że nasza kadra nie była w stanie oszacować, która z grup zasługuje na specjalne wyróżnienie, a więc wszyscy zostali nagrodzeni dyplomami. Degustacja trwała do godziny 20-stej, po wspólnym delektowaniu się potrawami zajęliśmy się sprzątaniem.
Według mnie takie zajęcia powinny się odbywać częściej, ponieważ doskonale obrazują to, jak potrafimy ze sobą współpracować, a przy okazji i wychowawcy są zadowoleni z naszych zdolności kulinarnych. Mam nadzieję, że będziemy mieli więcej takich okazji, aby pokazać na co nas stać ;)

W roku szk. 2011/2012 kilka naszych wychowanek podpisało umowy współpracy z "Fundacją po DRUGIE" z siedzibą w Warszawie na wykonanie maskotek fundacyjnych - Aniołki z jednym skrzydełkiem.*******

Podczas tegorocznych wakacji w ramach "Akcji Lato 2011r." wychowanki wraz z opiekunami uczestniczyły w wielu wycieczkch. Zwiedziliśmy wspólnie wiele ciekawych miejsc. Poniżej relacje z wycieczek ;)

W ostatnim tygodniu wakacji i chyba w jednym z najgorętszych dniu tego lata wychowanki pod opieką p. Justyny P. i p. kierownika Remigiusz F. wybrały się na wycieczkę nad Zbiornik Kuźnica Warężyńska by „poszaleć” na rolkach wokół jeziora. Wychowanki jeździły po asfaltowej ścieżce rowerowej i dawały pokazy swoich umiejętności. Nie obyło się bez kilku upadków, lecz mimo tego zabawa była przednia i z pewnością do powtórzenia.***

Dnia 18 sierpnia, osiem wychowanek pod opieką p. kierownika Remigiusza F. i p. Rafała D. wyruszyło rowerami do Morska. Pogoda była dobra, podczas drogi towarzyszył nam dobry humor, a niektóre wychowanki biły swoje rekordy życiowe w jeździe na rowerze.
***

Dnia 19.08.2011r., grupa wychowanek pod opieką wychowawców p. Anety G. i p. Rafała D., udała się w rejon skał Niegowonickich gdzie wychowanki pod opieką licencjonowanego instruktora PZA miały możliwość zmierzenia się z "prawdziwą skałą" podczas nauki wspinaczki.


***

W pierwszym tygodniu sierpnia wychowanki pod opieką p. dyrektora Robert K. i p. Radosława Ś. wyruszyły rowerami w okolicę Okiennika Wielkiego. Jest on jednym z najpiękniejszych i najciekawszych ostańców skalnych jakie występują na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Jego charakterystyczną cechą jest olbrzymi 7 metrowy otwór o średnicy 5 metrów znajdujący się na jego szczycie. W najwyższym miejscu ten kompleks skalny ma 50 m wysokości.

***

Już na początku lipca z p. Piotrem M. i p. Michałem M. zwiedziliśmy Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. W tym pełnym uroku miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Mieliśmy możliwość uczestnictwa w festynie "Pieczenie barana", podczas którego poznaliśmy różne zwyczaje staropolskie oraz pokaz pracy psów pasterskich. Niektóre z nas przekonały się także, jak za karę klęczało się na grochu w szkole z połowy XIXw.
W drugiej połowie sierpnia mieliśmy możliwość popływać łodzią żaglową typu "DZ" po zalewie w
Poraju. Większość z nas po raz pierwszy miała możliwość w taki sposób spędzić wolny czas. Same musiałyśmy uzbroić łódź w żagle, poznałyśmy różne typy węzłów żeglarskich. Z początku komendy jakie wydawał nam sternik - fok, szekla, jaskółka, wybierz lewy... - w większości były dla nas nie zrozumiałe - jednak szybko się to zmieniło, gdy poznałyśmy znaczenie tych słów. Zaskakujący był dla nas także widok sześcioletnich dzieci samotnie pływających na małych żaglówkach podczas jednej z konkurencji odbywających się w tym samym czasie - XVII Regat Jachtów Turystycznych.

***

W lipcu wychowanki naszej Placówki uczestniczyły w ciekawej wycieczce pod opieką p. Justyny W.i p. Anety P. Z dużym zainteresowaniem poznawały kulturę wsi małopolskiej w skansenie w Babicach, a ponadto podziwiały uroki pięknego zamku w pobliskim Lipowcu.***

W dn. 22.07. 2011r. odbyła się wycieczka do Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie. Wychowanki pod opieką Iwony S. i Jolanty T. zwiedziły Kaplicę z Cudownym Obrazem, Salę Rycerską, Skarbiec oraz weszły na Wierzę gdzie mogły podziwiać z góry cały Klasztor i panoramę Częstochowy. Spacerowały też po Wałach, szkoda tylko, że padał deszcz.***

11 lipca odbył się rajd pieszy czerwonym szlakiem Orlich Gniazd. Dziewczęta pod opieką p. Katarzyny B. i p. Joanny C., mogły podziwiać przepiękne zakątki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ta interesująca wyprawa rozpoczęła się koło kościoła pw. Przenajświętszej Trójcy w Skarżycach. Czerwony szlak prowadził nas poprzez Okiennik, Żerkowice, Suliny, Karlin aż do ruin średniowiecznego zamku w Podzamczu. Szlak wędrówki liczył ponad dwanaście kilometrów i całądrogę dopisywała nam słoneczna pogoda i doskonałe humory.

***

W dniu 9.07.11r. 10 wychowanek pod opieką Joanny C. i Joanny Sz. wyruszyło do Rudnik na basen. Droga prowadziła przez las. Na miejscu w Rudnikach korzystałyśmy z pięknej pogody kąpiąc się, opalając i grając w piłkę siatkową. Dodatkowo aby uspokoić głodne żołądki zrobiłyśmy kiełbaski na grillu. Cały czas oprócz słoneczka towarzyszyły nam dobre humory.***

Celem naszej wycieczki w dn.8 lipca była Jaskinia Raj oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. Jaskinia Raj jest atrakcją Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych wapiennych jaskiń kresowych naszego kraju. Zanim weszliśmy do jej wnętrza, obejrzeliśmy osadę słowiańską, która przybliżyła nam życie naszych przodków i ich codzienność. Następnie udaliśmy się do Muzeum Wsi Kieleckiej. Jest to muzeum etnograficzne w Tokarni koło Chęcin. Skansen zajmuje 65 ha i znajduje się na nim 30 obiektów. Piękny słoneczny dzień i niesamowity sielski klimat wyciszył nasze emocje i wprowadził w dobry nastrój.
Nie mieliśmy nic przeciwko temu, że w czasie wakacji zafundowaliśmy sobie prawdziwą lekcję historii…***

Dnia 07.07.2011r. odbyła się pod opieką Ewy S. i Barbary H. wycieczka wychowanek do muzeum H. Sienkiewicza w Oblęgorku. Mieści się ono w domu pisarza, który został zakupiony ze składek społeczeństwa i przekazany pisarzowi w 1900r. podczas obchodów jubileuszu 25-lecia jego pracy literackiej. Mogliśmy podziwiać piękne wnętrza ,autentyczne meble, galerie portretów, obrazy związane z tematyką jego powieści oraz pamiątki osobiste. W drodze powrotnej zwiedziliśmy ruiny zamku w Chęcinach. Cały dzień dopisywała nam piękna pogoda i dobry nastrój.
***

W dniach od 01.07.-10.07.2011 wychowawcy grupy IV p. Mirosława W. i Arkadiusz R., dzięki uprzejmości i gościnności ks. Jana Lisieckiego zorganizowali obóz wypoczynkowy przy parafii Jana Chrzciciela w Choroniu. Miejscowość Choroń mieści się w malowniczym miejscu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Dziewczęta mogły podziwiać przepiękne zakątki Jury. Był to obóz o charakterze wypoczynkowo-krajoznawczo-sportowym.Wychowanki wykonywały wiele przydatnych czynności z gospodarstwa domowego, miedzy innymi: przygotowanie posiłków, gotowanie obiadów, pieczenie ciasta. Kilka dni naszego pobytu przeznaczyliśmy na wycieczki piesze: „Góry Sokole”, ruiny zamku w Olsztynie, Jurajskie Biskupice-hodowla psów haskich i chartów, wycieczki do lasu na jagody oraz wycieczka na basen do Poraja, wycieczki rowerowe: Zaborze, Złoty Potok, Zrębice oraz wycieczka samochodowa na Jasną Górę w Częstochowie. W wolnym czasie organizowane były zajęcia rekreacyjne takie jak: gra w ringo, badmintona, piłkę siatkową. Wieczory spędzaliśmy przy ognisku i grillu przy akompaniamencie gitary i wspólnym śpiewaniu. Dziesięć dni obozu upłynęło nam bardzo szybko we wspaniałej atmosferze. Jurajski klimat oraz smaczne i obfite posiłki sprawiły, że wszyscy byli uśmiechnięci, pełni energii, wrażeń i miłych wspomnień.

***
Wycieczka na Jurę Krakowsko- Częstochowską, tym razem do Rzędkowic. Wychowanki pod opieką p. Anety P., p. Justyny W. i p. Rafała D., zwiedziły pieszo ten obszar Jury. Okolica swoją rosnącą sławę zawdzięcza popularności sportów wspinaczkowych.

***

Dnia 29.06.2011r. odbyła się wycieczka do klasztoru Św. Benedykta w Tyńcu, pod opieką p.Edyty S. i p. Czesława K. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od klasztoru, w którym mieszka czterdziestu mnichów. Po zwiedzeniu klasztoru poszliśmy do muzeum. Następnie udaliśmy się do Krakowa na Wawel, gdzie zwiedziliśmy kościół i kryptę, w której pochowany jest Prezydent Lech Kaczyński razem z małżonką, w bliskości marszałka Piłsudskiego.

24.06.2011r.

Zakończenie Roku Szkolnego

Koniec roku szkolnego to tradycyjnie czas podsumowań i analiz. Wiele działo się w naszej Placówce w ciągu tych 10 miesięcy pracy. Po oficjalnym przemówieniu nadszedł czas na wręczenie nagród i wyróżnień dla wychowanek.
Następnie wystąpiły dziewczyny z koła teatralnego "Niepokorne", później odbył się pokaz mody. Na zakończenie akademii zaśpiewał zespół "Przyjaciele". Koniec roku szkolnego to początek Wakacyjnej Akcji Lato 2011r., ;)20.06.2011r.
W zakładce Internat, umieszczono Program edukacji kulturowej „Bliżej sztuki, bliżej piękna”

18.06.2011r.

NARADA DYREKTORÓW
ZAKŁADÓW DLA NIELETNICH
KATOWICKIEGO OKRĘGU PEDAGOGICZNEGO ZAWIERCIE, 14-16 CZERWCA 2011r.

"Wykorzystywanie w procesie resocjalizacji
potencjałów twórczych nieletnich- działalność zespołów
zainteresowań i promocja dokonań w środowisku otwartym"


Organizakorzy:
* Okręgowy Zespół Nadzoru Pedagogicznego przy Sądzie Okręgowym w Katowicach
* Zakład Poprawczy w Zawierciu13.06.2011r.

„Bliżej sztuki, bliżej piękna”Dnia 11.06.2011r.,w ramach programu edukacji kulturowej „Bliżej sztuki, bliżej piękna” wychowanki naszej placówki obejrzały operetkę „Wesoła wdówka”, w wykonaniu Teatru Muzycznego z Łodzi. A w niedzielę 12.06.2011r., wysłuchały koncertu Galowego
„Pieśni Tańca „Mazowsze”.15.05.2011r.
Dnia 13.05.2011r., wychowanki w ramach programu edukacji kulturowej „Bliżej sztuki, bliżej piękna”
obejrzały spektakl
„Kolega Mela Gibsona” w wykonaniu Teatru Kores z Katowic.


25.03.2010r.

Współpraca z Niepublicznym Przedszkolem w ZawierciuUdane występy zespołu
„Przyjaciele” zaowocowały nawiązaniem współpracy (od marca 2011roku) z niepublicznym przedszkolem w Zawierciu. Wychowanki naszej placówki pod opieką wychowawcy Radosława Ś., prowadzą zajęcia dla najmłodszych. Zajęcia te mają głównie charakter zabaw ruchowych, często wykorzystujących metodę ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne, rytmiki, gimnastyki itp. Wychowanki poprzez obcowanie i pracę z dziećmi poznają metody pracy z najmłodszymi, wyrabiają poczucie odpowiedzialności za innych, możliwość wyrażania emocji, nawiązywania kontaktów interpersonalnych rozwija umiejętność porozumiewania się i samooceny swej pracy. Każde zajęcia starają się przygotowywać inaczej, by były atrakcyjne dla przedszkolaków, dbają aby czas spędzany dziećmi mijał w przyjemnej atmosferze dającej poczucie bezpieczeństwa. Potrzeba elastycznego dostosowywania się do różnorodności zachowań najmłodszych, daje wychowankom dużą swobodę, rozwija własną inwencję twórczego działania i doświadczania różnych form pracy. W efekcie daje to jednocześnie oprócz zadowolenia u dzieci, rozwijanie poczucia własnej wartości u wychowanek, jak i motywację do dalszego samodzielnego działania. Po zajęciach wychowawca omawia z wychowankami słabe i mocne strony przebiegu zajęć, przekazuje uwagi, sugestie własne oraz wychowawców przedszkola, wychowanki wymieniają spostrzeżeniami i często same proponują nowe pomysły kolejnych zajęć.

05.03.2011r.
Dnia 24.02.2011r., wychowanki zwiedziły Muzeum Zapałek, składa się ono z dwóch sal wystawowych oraz z zakładu produkcyjnego (Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego SA). Zakład działał dopóki nie wpisano go na listę zabytków. Do tego czasu był jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie! W głównej sali znajdują się dokumenty związane z przemysłem zapałczanym oraz stała wystawa "Rzeźby z jednej zapałki" Anatola Karonia.W drugiej sali eksponowane są etykiety pudełek po zapałkach z czasów dwudziestolecia międzywojennego oraz z czasów powojennych i współczesnych.

03.03.2011r.
Dnia 26 lutego, odbył się w ZPiSdN zjazd rodziców oraz akademia, której towarzyszył występ koła muzycznego. Uroczystość została zorganizowana w celu podsumowania wyników nauki za I semestr.


Zostały wręczone nagrody i dyplomy oraz nagrodzono laureatów konkursów i uczestników projektów prowadzonych w Placówce. Przedstawienie przygotowane przez dziewczęta z koła teatralnego przeniosło nas w świat bajek i wywołało uśmiech na naszych twarzach, również śpiew dziewcząt z koła muzycznego pomógł stworzyć sympatyczną atmosferę towarzyszącą podsumowaniu I semestru. Szczególne podziękowania nalezą się p. Edycie W. oraz p. Sylwestrowi G., którzy czuwali nad przygotowaniami do akademii.

21.02.2011r.

Projekt Unijny - " Dajcie nam szansę rozwoju - nasz powrót do społeczeństwa będzie łatwiejszy''

Od września 2010r. na terenie ZPiSdN w Zawierciu wytypowane wychowanki/nieletnie realizowały Projekt Unijny - " Dajcie nam szansę rozwoju - nasz powrót do społeczeństwa będzie łatwiejszy'' -nr. umowy unijnej - 12/165/2010. Jest to pierwsza w Polsce tego rodzaju inicjatywa młodzieży przebywającej w placówkach resocjalizacyjnych.


W ramach licznych działań obejmujących realizacje projektu wydano w formie książkowej, kolorowy, liczący 40 str. ,, Przewodnik po ZPiSdN w Zawierciu ''. - nowość w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich w kraju.
,,Przewodnik''- jest praktycznym poradnikiem dla wszystkich wychowanek/nieletnich przebywających i przybywających do naszej Placówki i ich rodziców/opiekunów. Forma wydania, symbolika i przesłanie kierowane do podopiecznych oraz ich najbliższych zachęca do zapoznania się z prezentowaną ofertą resocjalizacyjną. Jest też głębszym, nowoczesnym wymiarem współpracy z rodzicami naszych dziewcząt. W skład zespołu opracowującego ,,Przewodnik'' wszedł m.in jeden z rodziców, który zamieścił swoje cenne spostrzeżenia o naszej Placówce.W ramach projektu dziewczęta uczestniczyły również w profesjonalnych warsztatach fotograficznych - ,,Szaleństwo obrazu''. Wykonały ogromną ilość zdjęć, z których wybrane zostały najlepsze zdjecia. Następnie zaprezentowane zostały podczas wernisażu zorganizowanego w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu z udziałem wielu zaproszonych gości, przedstawicieli władz lokalnych i mediów.
Efektem tych działań jest kolorowy album prezentujący prace fotograficzne uczestniczek tych warsztatów.
16.02.2011r.
W Walentynki wychowanki pod opieką nauczycieli zawodu Barbary S. i Jolanty T. odwiedziły Dom Pomocy Społecznej w Zawierciu. Uczennice na zajęciach praktycznych z cukiernictwa przygotowały słodkie wypieki w kształcie serc na poczęstunek dla mieszkańców
domu. Dziewczęta uczestniczyły wraz z pensjonariuszami w zajęciach świetlicowych zorganizowanych z okazji obchodu Walentynek. Wychowanki brały udział w różnych zabawach i tańcach oraz częstowały bawiące się panie i panów przyniesionymi słodkościami. Zabawa była wyśmienita, dała obopólną radość. A w naszej Placówce na warsztatach szkolnych odbył się konkurs na gazetkę walentynkową.02.02.2011r.
Grupa wychowanek pod opieką Edyty S. oraz Czesława K., zwiedziła Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Muzeum Podziemia Rynku to wędrówka śladem krakowian od X w. By zobaczyć ekspozycję, musieliśmy zejść 5m, pod bruk Rynku. Przestrzeń, którą oglądaliśmy to min. średniowieczne bruki hali Sukiennic, cmentarzysko, zabudowy domostw, relikty spalonej osady, rekonstrukcje warsztatów, rekwizyty, wywarło to na nas niezapomniane wrażenia i było świetną lekcją historii.
Będąc w Krakowie zwiedziliśmy również krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów w katedrze na Wawelu, gdzie pochowana została para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy. Spoczywa tutaj również Józef Piłsudski. Odwiedziliśmy Kościół Mariacki gdzie mogliśmy podziwiać ołtarz wykonany przez Wita Stwosza a w Bazylice za młodu swe kazania odprawiał Jan Paweł II.


26.01.2011r.
Po raz kolejny wychowanki naszej Placówki pod opieką wychowawców Marzeny H., Andrzeja B., miały okazję uczestniczyć w Harcerskiej Akcji Zima organizowanej przez hufiec zawierciański. Harcerze zorganizowali kulig w Hucisku, malowniczej miejscowości położonej na Jurze. Korzystaliśmy z gościnności zajazdu Orle Gniazdo, gdzie mogliśmy odpocząć i napić się gorącej herbaty. Ponieważ było zbyt mało śniegu, sanie zastąpiono bryczkami, którymi zwiedzaliśmy okolice. Następnie rozpaliliśmy ognisko i rozpoczęła się biesiada. Atmosfera mimo mrozu była gorąca i sympatyczna. Na deser podano pyszne ciasto o uroczej nazwie "salceson".
--
Powrót do treści | Wróć do menu głównego