ZPiSdN w Zawierciu


Idź do treści

Menu główne:


Rok 2010

Archiwum

Rok 2010

31.12.2010r.FUNDACJA “Żyć na nowo” działająca przy Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Zawierciu wydała kalendarz na rok 2011. Więcej informacji w zakładce Fundacja.

19.12.2010r.

Spotkanie literackie

W grudniu 2010r. wychowanki wraz z opiekunkami Koła Artystyczno – Terapeutycznego uczestniczyły w spotkaniu literackim prowadzonym przez znanego literata związanego za naszym regionem - p. Bogdana Dworaka.Spotkanie odbyło się w klubie Novum w Zawierciu. Gościem wieczoru był antropolog kultury i krytyk sztuki – p. Seweryn Wisłocki, który promował swoje dwie pozycje książkowe poświęcone sylwetce malarza prymitywisty Teofila Ociepki.

Koordynatorki koła
Justyna W. i Aneta P.

7.12.2010r.

Koło teatralne ,,Niepokorne"


Koło teatralne ,,Niepokorne" przygotowuje na bieżąco występy okolicznościowe w Zakładzie. Przygotowaliśmy wieczornicę z okazji ,,Wszystkich świętych", montaż poetycko-muzyczny z okazji Odzyskania Niepodległości, przedstawienie mikołajkowe pt.,,Idzie Święty…'', które mogły obejrzeć również dzieci w Przedszkolu nr.15 w Zawierciu.10.12.2010r.

Nasza placówka w 2010 roku z sukcesem włączyła się do programu „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży".Brązowy medalista olimpijski w wioślarstwie z 1992 r. Kajetan Broniewski, propagując program odwiedził nas i przeprowadził eliminacje na urządzeniu zwanym ergometr, wśród naszych podopiecznych.
Pozwoliło to wyłonić dwie najlepsze wychowanki, tj. Sylwia S. oraz Marta B., które 8 grudnia wraz z dyrektorem placówki Robertem Kleszczem oraz opiekunem Piotrem M. udały się na finał „igrzysk” do Warszawy. W tym dniu nasze podopieczne zajęły II miejsce, a rywalizowały z trzema pozostałymi Zakładami Poprawczymi dla dziewcząt. Odbyło się to w Centrum Olimpijskim, gdzie wszyscy uczestnicy mieli możliwość zwiedzić PKOL, Muzeum Sportu i Turystyki.19.11.2010r.

KAJETAN BRONIEWSKI  gościem Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu.


W ramach programu „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i przestępczości wśród dzieci i młodzieży” dnia 18.11.2010 roku odwiedził nas jeden z najwybitniejszych polskich skiffistów w historii polskiego wioślarstwa Kajetan Broniewski. Urodzony 6 marca 1963 roku w Zabrzu, wielokrotny reprezentant kraju, medalista Mistrzostw Świata i Europy, Mistrz Polski. Po zakończeniu kariery sportowej pracownik i działacz ruchu olimpijskiego. Dyrektor Generalny PKOI. W 2008 r. Kajetan Broniewski był szefem Polskiej Misji podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. W plebiscycie na najlepszego wioślarza 80 – lecia  PZTW zajął 3 miejsce. Jest laureatem Nagrody „Fair Play” przyznawanej przez PKOl. Spotkanie nasz gość rozpoczął krótkim przedstawieniem swojej osoby oraz wyświetleniem filmu na temat historii polskiego sportu. Następnie przeprowadził eliminacje na urządzeniu zwanym ergonometr. Miały one na celu wyłonienie najlepszych dziewczyn wśród naszych wychowanek, które będą reprezentować naszą placówkę na forum innych z całej Polski. Wielki finał odbędzie się w Warszawie. Zwyciężczynie będą mogły zwiedzić min. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Poniżej ósemka najlepszych naszych wychowanek uczestniczących w eliminacjach. Niestety tylko wychowanki zajmujące dwa pierwsze miejsca będą mogły uczestniczyć w finale.

I miejsce – Marta B. II miejsce – Sylwia S. III miejsce - Katarzyna L.

Gratulujemy !!!

25.10.2010r.
Zespół wokalno muzyczny „Przyjaciele” po raz pierwszy 24.10.2010r. zaprezentował się w trakcie mszy św. z okazji ślubu. Udział zespołu w imprezach o bardzo różnym charakterze wymaga odpowiedniego doboru repertuaru. Wychowanki nie narzekają, pracują z dużym zapałem. Obecnie zespół przygotowuje się do „ Mikołajek” i okresu świątecznego.

17.10.2010r.
Dnia 14.10.2010r. o godz.12:00 w naszej placówce odbyła się akademia z okazji Dnia Nauczyciela oraz uroczyste pożegnanie zasłużonego pracownika Pana Adama Lecha.Koło teatralne przygotowało fantastyczną inscenizację pokazującą ciężką pracę nauczycieli.
Nad przygotowaniami czuwały pani Edyta W. i pani Małgorzata L. Nie zabrakło również utworów przygotowanych przez dziewczęta z zespołu muzycznego „Przyjaciele”, prowadzonego przez Pana wicedyrektora Sylwestra G. Zaprezentowało się również koło taneczne, którego choreografię przygotowała Pani Joanna S.- była ona zainspirowana tańcem historycznym. Pod koniec akademii poproszono Pana Adama Lecha o zajęcie honorowego miejsca w zaczarowanej dorożce. Uroczyście przekazał swoje dotychczasowe stanowisko nowemu kierownikowi administracyjnemu Panu Adamowi Mercie.
Dyrektor Pan Robert K., podziękował Panu Adamowi za wieloletnią pracę. Atmosfera była miła, wzruszająca i skłoniła pana Adama do wielu miłych wspomnień.
Wszyscy zgromadzeni na owej uroczystości byli zachwyceni występami, co też okazywali ogromnymi brawami i słowami podziwu.15.10.2010r.
Z okazji Dnia Papieskiego 10.10.2010r. zespół wokalno muzyczny „Przyjaciele” brał udział w oprawie muzycznej mszy św. w Parafii św. A. Boboli w Zawierciu.

3.10.2010r.
Dnia 30 września odbył się w naszej Placówce Dzień Chłopaka, który z dużą pomysłowością przygotowała żeńska część kadry zakładu wraz z wychowankami.


Kreacje aktorskie naszych Pań i zaangażowanie, z jakim wcieliły się w swoje role zaskoczyły zebranych na uroczystości Panów. Spektakl rozbawił męską część widowni, zwłaszcza, że tematem przewodnim był potraktowany z przymrużeniem oka „obraz mężczyzny” od czasów prehistorycznych aż po współczesne. Panie stanęły na wysokości zadania i „po męsku” zmierzyły się ze swoimi rolami. Oprócz repertuarowych niespodzianek Panowie otrzymali drobne upominki w formie niezbędnika każdego mężczyzny. Uroczystość niewątpliwie zapadnie na długo w pamięci naszych chłopaków;), ale za rok znów Was zaskoczymy !26.09.2010r.
Dnia 24.09.2010r. zespół wokalno muzyczny
„Przyjaciele” uświetnił swoim koncertem plenerową imprezę integracyjną dla dzieci i rodziców w Przedszkolu nr 15 w Zawierciu. W tym samym dniu dziewczęta występowały również przed szeroką publicznością w OSP Zawiercie- Marciszów z podczas „ Święta kartofla” ;)


03.09.2010r.

Rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego 2010/2011 ;)

Od 01.09.2010r. na terenie ZPiSdN w Zawierciu Fundacja „Żyć na nowo” realizuje wygrany Projekt Unijny – „Dajcie nam szanse twórczego rozwoju- nasz powrót do społeczeństwa będzie łatwiejszy” złożony w ramach
Programu „Młodzież w działaniu” Akcje 1,2 Inicjatywy Młodzieżowe Nr umowy – 12/165/2010
Projekt prezentowany przez nasze wychowanki jest jednym z elementów przywracania ich do życia – i jest to ich autorska inicjatywa, ale też nasz sukces wychowawczy.


„Dajcie nam szanse twórczego rozwoju – nasz powrót do społeczeństwa będzie łatwiejszy” – to propozycje twórczyń projektu dla koleżanek z placówki, którym los nie poskąpił zakrętów życiowych oraz sposób na poszukiwanie prostej drogi życia. Poprzez ten projekt chcą pokazać, że starają się zmienić swoje życie i że są wartościowymi, pełnymi entuzjazmu młodymi ludźmi.


Działania w ramach projektu to min.
* Warsztaty fotograficzne czyli szaleństwo obrazu
* Jak żyć, czyli przewodnik po zakładzie
* Warsztaty literacko- dziennikarskie


Termin zakończenia projektu 31.01.2011r.

03.07.2010r.

Dnia 31 lipca odbył się ślub wszystkim nam znanej Agaty W. z Marcinem B. Na tę ważną uroczystość pojechali zaproszeni pracownicy pedagogiczni - pani Małgorzata Leśniak, pani Joanna C., pani Marzena H., pani Monika N., pani Aneta P., pani Iwona S., na czele z panem wicedyrektorem Sylwestrem G. oraz koleżanki - Martyna F. i Agata M.Do Zabrza przybyliśmy o godzinie 12:00. Agata i jej przyszły maż czekali na nas przed urzędem Stanu Cywilnego. Serdecznie przywitaliśmy się z młodą parą. W budynku ktoś z rodziny przypiął nam ozdobną wstążkę- kokardkę. Po krótkim czasie oczekiwania staliśmy się, wraz z rodziną, świadkami przysięgi małżeńskiej. Po tym podniosłym momencie nadszedł czas składania życzeń. Wraz z życzliwymi słowami para młodych otrzymała od nas liczne prezenty. Następnie zostaliśmy zaproszeni do pamiątkowego zdjęcia. Mimo naszych uroczystych strojów para młodych prezentowała się najefektowniej. Agata w długiej sukni koloru ecru, z elegancko upiętymi włosami i bukiecikiem kwiatów nie przestawała się uśmiechać. Przystojny pan młody nie odstępował od swojej żony i energicznie zagadywał gości. Pani Małgosia L. utrwalała wszystkie chwile, robiąc zdjęcia pamiątkowe. Uroczystość dobiegała końca, trudno było się rozstać, ale myśl że nowożeńcy odwiedzą nas niebawem w Zawierciu łagodziła smutek. W drodze powrotnej dzieliliśmy się wrażeniami.


28.06.2010r. Wakacje -"Akcja lato"- całość w naszym kwartalniku "AZYMUT".

27.06.2010r.


Coś się kończy, coś zaczyna..

Rok szkolny 2009/2010 dobiegł końca i z tej okazji dnia 25.06.br w naszym zakładzie odbyła się uroczysta akademia, której uczestniczyli prawie wszyscy pracownicy i wychowanki, oraz pan wizytator A. Blocher

.


Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 13:00. Na sam początek odśpiewaliśmy ,,Sto lat" dla pracowników z okazji ich imienin. Następnie głos zabrał pan Dyrektor Robert K., a później Pan wizytator A. Blocher, który wprawdzie nosił się z zamiarem wypowiedzenia się pod koniec akademii, ale skoro tak się stało, że został poproszony na początek, z góry już podziękował dziewczynom za występy i pogratulował dobrych wyników w nauce. W pierwszej kolejności rozdawano nagrody dla wychowanek wyróżniających się w minionym roku szkolnym szczególnymi osiągnięciami. Jako pierwsze nagrodzone zostały dziewczyny, które osiągnęły dobre wyniki w nauce (średnią ponad 4,0). Najwyższą średnią ze wszystkich szkół - 5,1- uzyskała uczennica klasy II ZSZ- Ewa B.


Nasze wychowanki w tym roku osiągały sukcesy nie tylko w zakresie nauki szkolnej, tak więc po wręczeniu nagród dla najlepszych uczennic przyszła kolej na podsumowanie działalności wszystkich funkcjonujących kół zainteresowań: zespołu teatralnego „Niepokorne” występującego pod opieką Pani Gosi L. i Pani Edyty S. i zespołu muzyczno-wokalnego ,,Przyjaciele”, śpiewającego pod opieką Pana wicedyrektora Sylwestra G. Działalność obu tych zespołów nie kończyła się tylko na uświetnianiu uroczystości odbywających się w naszej placówce, ale też na licznych występach w środowisku otwartym: w szkołach, przedszkolach, na festynach i konkursach. Nie było takiego przypadku, żeby nasze dziewczyny gdzieś się nie spodobały. Ich umiejętności zostały docenione przez widzów i słuchaczy. Dziewczyny należące do obu zespołów przez cały rok przekonały wszystkich o tym, że potrafią zrobić coś dobrego co będzie się podobać. A to wszystko dzięki dołożeniu przez nie do posiadanych już umiejętności pracy i sporej dawki zaangażowania w to wszystko, co robiły. Następnie przyszła kolej na koła dziennikarskie i literackie, zajmujące się m.in.. redagowaniem gazetki zakładowej „Azymut”. Opiekunowie kół - Pani Gosia L. i Pan Czesław K. wyróżnili wychowanki, które pisząc różnego rodzaju teksty, sprawozdania z wycieczek, imprez, zajęć, wiersze itd. przyczyniały się do tworzenia gazetki, w której zawsze opisane były najważniejsze wydarzenia z życia naszej placówki. Po kole dziennikarskim zostały przyznane kolejne wyróżnienia: przez Panią Justynę W. i Panią Anetę P. dla swoich podopiecznych z kółka artystyczno -terapeutycznego ,,Młode Talenty”. dla dziewczyn należących do kółka tanecznego przez Panią Asię S., a na koniec Pani Ewa O. wyróżniła swoje podopieczne uczestniczące z zajęciach socjoterapii.
Jeżeli chodzi o koła zainteresowań funkcjonujące w zakładzie, to nie tylko należące do nich wychowanki zasługują na nagrody i wyróżnienia. W końcu przecież to wychowawcy założyli dla nas te koła i opiekują się nimi, poświęcając swój czas i siły na to, aby pomóc nam rozwinąć nasze umiejętności, rozbudzić w nas nowe zainteresowania, pokazać, jak można inaczej niż dotychczas spędzać czas. Wielkie wyróżnienie i podziękowania należą się więc też wszystkim wychowawcom, którzy przez cały ten rok pracowali z nami.
W następnej kolejności zostały wyróżnione przez Pana Czesława K. wszystkie wychowanki, które przez długi okres czasu regularnie jeździły na wolontariat. Każda z dziewczyn pomagała i opiekowała się, zupełnie bezinteresownie, starszymi, schorowanymi ludźmi. Wyjazdy na wolontariat funkcjonują w naszej placówce już dłuższy okres czasu i nigdy nie brakuje dziewczyn, które byłyby chętne nieść pomoc tym, którzy jej bardzo potrzebują. Piękna postawa dziewczyn jeżdżących na wolontariat powinna być naśladowana, bo one mimo tego, że są w poprawczaku, potrafią zmienić się o 360 stopni i zamiast dalej bezmyślnie szkodzić sobie i innym, tak jak to robiły wcześniej, próbują naprawić błędy, dając dobro drugiemu człowiekowi.
Po wyróżnieniu wszystkich wolontariuszek ogłoszono wyniki Vlll Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego odbywającego się jak co roku w Laskowcu. Wypadłyśmy w tym konkursie bardzo dobrze - w kategorii teksty prozą zajęłyśmy wszystkie trzy miejsca na podium, a w kategorii utworów wierszowanych pierwsze dwa miejsca, więc wychodzi na to, że odstąpiłyśmy tylko jedno miejsce na podium, i to w dodatku trzecie, więc można tu mówić o sporym sukcesie.
Po rozdaniu nagród za konkurs zostały jeszcze wyróżnione przez Panią Bożenę S. wychowanki, które w tym roku szkolnym wykazywały się szczególnym zaangażowaniem podczas zajęć praktycznych na warsztatach. Po tym nastąpiła część artystyczna akademii. Odbył się pokaz mody, w którym wychowanki występujące w roli modelek prezentowały samodzielnie wykonane sukienki. Po pokazie oglądaliśmy przestawienie zespołu teatralnego ,,Niepokorne”, przygotowane pod opieką Pani Gosi L. i Pani Edyty Werner- Skreczko, którego bohaterowie pomylili nieco bajki. Po przedstawieniu dziewczyny z koła tanecznego zatańczyły taniec hip-hop i na zakończenie akademii ostatni raz w tym roku szkolnym wysłuchaliśmy piosenek śpiewanych przez dziewczyny z koła muzycznego.

Tegoroczna akademia w dużej części poświęcona była na podsumowywania: tych wszystkich dobrych rzeczy, jakie się przydarzyły; wszystkich sukcesów, na jakie zapracowały dziewczyny i wszystkich sukcesów wychowawczych i nie tylko, osiągniętych przez pracowników. W tym czasie, kiedy wszyscy się żegnaliśmy, nie było już mowy o żadnych niepowodzeniach, chociaż ich też było dosyć w tym roku. No bo po co na sam koniec wspominać to, co było złe, skoro i tak nie chce się wcale o tym już pamiętać. Na akademii pożegnaliśmy wychowanki, dla których właśnie rozpoczyna się nowe życie, bo wychodzą już z zakładu. One na pewno nie zapomną pobytu tutaj i nie potraktują go jako dni wyrwanych siłą z kalendarza i wyrzuconych nie wiadomo gdzie.

23.06.2010r.
Wychowanki pod opieką wychowawców Moniki G. i Rafała D., wyruszyli na wycieczkę do Pilicy, gdzie zwiedzili:
Kościół św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Kościół posiada bardzo bogaty wystrój, a otaczają go cztery kaplice.


Następnie udaliśmy się na zamek w Pilicy. Obecnie ma kształt klasycystycznego pałacu otoczonego potężnymi fortyfikacjami baastionowymi. Jest on obecnie w stanie mocno zdewastowanym ;( Trwają prace remontowe, ale kiedy się zakończą nikt nie wie ?
Kurhan powstańczy z 1863 roku, który znajduje się na wałach pałacowych. Usypany został przez piliczan, którzy stracili swoich najbliższych w powstaniu styczniowym i nie mogli udać się na ich mogiły.Klasztor Franciszkanów 1745r. Na placu klasztornym znajdują się: piękny ogród różany, gdzie w okresie letnim odprawiane są Msze Święte. Jest też aula, dom pielgrzyma z cudowną kaplicą zwaną Wieczernikiem, oraz zaplecze kuchenne z pełnym wyposażeniem. Cały obiekt, wraz z pięknym ogrodem, otoczony jest trzymetrowym murem, wokół którego rosną lipy, jesiony i klony zasadzone w 1756 roku. Franciszkanie już od 260 lat serdecznie zapraszają do pilickiego kościoła klasztornego na modlitwę, odpoczynek i kontemplację. Ostatnia część wycieczki była "najsłodsza" gdyż udalismy sie na rynek w Pilicy, gdzie skosztowaliśmy najlepsze w okolicy lody.


19.06.2010r.
Dnia 16 czerwca 2010 wychowanki naszej placówki uczestniczyły w imprezie sportowej
"Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży".Impreza odbyła sie w Warszawskim Centrum Sportu Młodzieżowego - Agrykola.Głównym zadaniem programu jest zredukowanie poziomu agresji i patologii młodego pokolenia m.in. przez: stworzenie możliwości udziału dzieci i młodzieży w różnych formach aktywności fizycznej, działania w zakresie wsparcia programów profilaktycznych dotyczących przeciwdziałania agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży; promocję zdrowego stylu życia i odżywiania, zahamowania negatywnych tendencji w rozwoju biologicznym dzieci i młodzieży; organizację zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych, obozów sportowo- rekreacyjnych oraz imprez sportowych, w tym rozszerzenie oferty w zakresie kultury fizycznej mającej na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania obiektów sportowych w ramach m.in. programów „Moje Boisko Orlik – 2012 i „Blisko i Boisko”; szkolenie i doskonalenie zawodowe kadry pedagogicznej i trenersko- instruktorskiej; zapewnienie prawidłowego wychowania dzieci i młodzieży i przygotowanie ich do udziału w masowych imprezach sportowych w duchu idei „fair play”.10.06.2010r.


Dnia 8 czerwca 2010r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu odbyły się VIII Rejonowe Konfrontacje Amatorskich Teatrów dla szkól podstawowych i gimnazjów p.t.: „Tajemnice Teatru”. Na scenie pojawiła się młodzież i dzieci w różnym wieku, które łączyło jedno – miłość do teatru. Każda z występujących osób z ogromnym zaangażowaniem wcielała się w swoją rolę. Nasze koleżanki z koła teatralnego „Niepokorne” wystąpiły w przedstawieniu pt. „Za ósmą górą”. Występ bardzo się spodobał i został doceniony – dziewczęta zdobyły I wyróżnienie! Jury w swoim uzasadnieniu podkreśliło „dojrzałość i wyjątkowe przeprowadzenie myśli przewodniej przedstawienia”. Dodatkowo jedna z dziewcząt – Andrea W. – za rolę "Kmiecia" otrzymała nagrodę indywidualną – tytuł najlepszej aktorki konfrontacji.
Gratulacje dla wszystkich aktorek – amatorek!
04.06.2010r.
Dnia 30 maja 2010 roku w ZPiSdN w Zawierciu odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka z udziałem podopiecznych z warsztatów terapii zajęciowej w Zawierciu i Łazach.


Tego dnia przygotowania trwały już od rana. Ustawiano stanowiska z różnymi atrakcjami i konkurencjami sportowymi. Całe obchody zaczęły się od występu koła teatralnego pt. „Bajki inaczej”. Od godzinie 11:00 wychowanki naszej placówki wraz z gośćmi i dziećmi pracowników wzięły udział w rywalizacjach sportowych (skok w dal, biegi, wspinaczka, zawody rowerowe). Przez cały okres zawodów towarzyszyły nam występy koła muzycznego „Przyjaciele”. Był też bufet w postaci kiełbasek z ogniska, napojów i słodyczy. Zabawa zakończyła się około godziny15:00. Wieczorem wychowawcy zorganizowali dyskotekę. Chociaż już było niewielu gości - wszyscy świetnie się bawili.24.05.2010r.
Dnia 22 maja wraz z zespołem wokalno – muzycznym
„Przyjaciele” który od kilku lat reprezentuje naszą placówkę w środowisku otwartym byliśmy na VI Prezentacjach Warsztatów Terapii Zajęciowej województwa śląskiego, które odbyły się w Miejskim Ośrodku kultury w Łazach. Warsztaty prezentowały swoje różnorodne umiejętności m.in. Teatralne, wokalne i taneczne. Było kilka prezentacji , które w bardzo miły sposób zaskakiwały widownie , momentami w oczach kręciły się łzy...Nasz zespół występował po wszystkich odsłonach talentów. Zaśpiewałyśmy utwory, które spotkały się z uznaniem wśród publiczności. Występ poprzedzał koncert gościa specjalnego tego wieczoru, a mianowicie zespołu „Akcent” grającego od wielu lat muzykę disco – polo. Panowie z „Akcentu” wykonali swoje hity takie jak „Gwiazda”, „Pszczółka Maja”, „Dziewczyna z klubu disco” i wiele innych utworów . Wszyscy dobrze się bawili przy takich rytmach. Imprezę wspomagali strażacy z pobliskiej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

13.05.2010r.
W dniu 11 maja 2010 r. Koło Teatralne „Niepokorne” udało się z wizytą do Przedszkola Nr 2 w Zawierciu. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć ciekawe przedstawienie pt. „Bajki inaczej”.

Występ bardzo się wszystkim podobał. Dzieci z otwartymi buziami śledziły przygody znanych im bajkowych postaci. Po występie oczywiście była chwila wspólnej zabawy, ale niestety – wszystko co dobre, szybko się kończy. Dziewczęta otrzymały duże brawa i zaproszenie na kolejne występy.

05.05.2010r. Program „Uwrażliwienie przez sztukę”

Pod koniec kwietnia 2010r. przed grupą
„ Przyjaciele” pojawiła się możliwość udziału w wydarzeniach artystycznych i kulturalnych mających miejsce w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im Stanisława Hadyny w Koszęcinie.
Stało się tak za sprawą wychowawczyni Pani Katarzyny S., która w porozumieniu z dyrektorem naczelnym „ Śląska” Panem Adamem Pastuchem stworzyła program
„Uwrażliwienie przez sztukę”, w ramach którego dziewczęta mogą uczestniczyć w próbach zespołu, słuchać koncertów i oglądać przedstawienia odbywające się w Pałacu w Koszęcinie.


30.04.2010r. Wycieczka do Smolenia i Grodu Birów.Wychowanki pod opieką wychowawców M. Grabowska i R. Dziwiński zwiedzili ruiny mocno zrujnowanego, ale posiadającego swój urok zamku w Smoleniu, który stoi się na wysokim stożkowatym wzniesieniu porośniętym lasem. Pierwotnie zamek składał się z murowanej okrągłej wieży i budynku mieszkalnego otoczonych murem obwodowym. Następnie w XV wieku rozbudowano warownię o zamek dolny od wschodu, a niedługo potem o drugi zamek dolny od zachodu. Nie stykały się one bezpośrednio, więc połączono je przejściem komunikacyjnym. Obecnie zachowały się ruiny wszystkich części warowni z dwoma wejściami do obu zamków dolnych.Kolejny etap wycieczki to
Gród na Górze Birów. Odkryte początki bytności ludzi na Górze Birów sięgają 30 tysięcy lat wstecz, wtedy to łowcy reniferów i niedźwiedzi zakładali swoje łowieckie obozowiska w jaskiniach Góry Birów. Gród został zniszczony przez pożar, który być może został wzieniecony w czasie walk polsko-czeskich w I połowie XIV wieku. Mogą o tym świadczyć m.in. monety znalezione na terenie Grodu, pochodzące wyłącznie z mennic czeskich lub śląskich podległych Królowi Czech. Po opuszczeniu Grodu udaliśmy się leśnym traktem wzwiedzać pobliskie skały i jaskinie jurajskie.

29.04.2010r.
Numer 15 kwartalnika Azymut wydany.10.04.2010r.
To największa tragedia w historii Polski. Prezydent Polski Lech Kaczyński wraz z 95 osobami zginęli w katastrofie samolotu Tupolew 154M. Na pokładzie były najważniejsze osoby w państwie. Do katastrofy doszło o godzinie 8.56 czasu polskiego pod Smoleńskiem.

08.03.2010r. W dniu 8 marca o godzinie 14.30 odbyła się w naszej placówce niecodzienna impreza artystyczna poświęcona płci pięknej w dniu ich święta.

15.01.2010r. AZYMUT nr 14 "- wydany ;)----------------------
administrator:
rafaldzi@poczta.fm

----------------------Powrót do treści | Wróć do menu głównego